Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Airijos piratų karalienė ir jos didvyrė

 

Airių rašytoja Anne Chambers išleido bestseleriu tapusią knygą apie legendinę moterį, kuri 40 metų valdė sausumą ir jūrą vakarinėje Airijos pakrantėje.

uknelės brėžinys yra iš Kass McGann modelio . Grace O'Malley statula yra menininko Michaelo Cooperio, ir stovi Westport House, Mayo apskrities namų, kuriame yra Grace palikuonys. Malonės O'Malley susitikimo
uknelės brėžinys yra iš Kass McGann modelio . Grace O'Malley statula yra menininko Michaelo Cooperio, ir stovi Westport House, Mayo apskrities namų, kuriame yra Grace palikuonys. Malonės O'Malley susitikimo @ nuotr.

Ignoravo gyvenimą sausumoje

 

„Piratų karaliene“ vadinama airė  Grace O'Malley (1530-1603), pasak kai kurių šaltinių, gimė jūroje. Kiek šioje legendoje yra tiesos, sunku pasakyti, bet jos tėvas iš tiesų buvo jūrininkas. Ir ne šiaip koks, o galingo airių jūrininkų klano vadas. Įsikūręs prie Kliu įlankos klanas prekiavo su prancūzais ir ispanais, vertėsi piratavimu, apmokestindavo tuos, kurie žvejojo jo pakrantėse, teritorijų apsaugai statė pilis prie jūros. Be to, O'Malley šeima buvo viena iš nedaugelio airių klanų, kurie priešinosi karalienei Elžbietai I ir anglų valdžios invazijai.

Dar vaikystėje Grace dažnai su tėvu keliaudavo jūromis užsienio prekybos reikalais. Kartą, grįžtant iš Ispanijos, juos užpuolė anglų laivas. Prasidėjus mūšiui, tėvas nurodė dukrai slėptis po deniu, tačiau ji nepaisė patarimo ir įsiropštė į stiebą. Žiūrėdama į mūšį iš viršaus, ji pamatė kaip anglų piratas taikosi iš nugaros užpulti tėvą. Tada pati Grace šoko nuo stiebo tiesiai anglui ant nugaros ir išgelbėjo tėvą. Airiai atgavo laivo kontrolę ir nugalėjo anglus.

Grace nuo mažens mėgo jūreivystę ir ignoravo visas šeimos pastangas nukreipti ją į pastovų gyvenimą sausumoje. Pasak legendos, Grace, norėdama tapti tėvo laivų jūrininke, nusikirpo plaukus, kad jie neįsipainiotų į laivavirves, ir apsirengė berniuko rūbais. Šeima juokėsi iš tokio jos poelgio ir šaipydamasi vadino ją „Apkarpytąja Grace“.

Jaunystėje ši O'Malley klano mergina daug laiko praleisdavo jūrų kelionėse. Iš tėvo išmoko navigacijos ir kitų jūreivystei būtinų žinių. Manoma, kad ji, kaip ir daugelis Airijos bajorų vaikų, tikriausiai gavo ir tradicinį išsilavinimą. Iš istorinių dokumentų žinoma, kad Grace O'Malley, tapusi klano vadove, 1593 m. susitikime su Elžbieta I ji kalbėjo lotyniškai, o ne angliškai.

 

„Gimdyti baisiau, nei kautis“

 

Po tėvo mirties Grace O'Malley tapo klano vadove. Tuo metu kilmingos moterys buvo naudojamos kaip priemonė naudingai santuokai, kad vyrai taptų dar galingesni. Būsimosios piratų karalienės istorijoje įvykiai susiklostė priešingai. Ji buvo du kartus ištekėjusi ir po kiekvienos santuokos jos galia vis labiau didėjo.

Pirmą kartą ji ištekėjo būdama vos 16 metų. Jos vyras taip pat buvo vieno airių klano vadas,  turėjęs kelias pilis ir nemažą laivyną. Su juo Grace susilaukė trijų vaikų: du berniukus ir mergaitę. 1554 m. jam žuvus, 24 m. našlė su paveldėtu turtu vėl grįžo į O'Malley šeimos klaną. Pasinaudodama tomis žiniomis, kurias jaunystėje ji gavo iš tėvo, o vėliau ir vyro, Grace O'Malley turtus didino per žvejyba, prekybą ir plėšikavimus jūroje.

Palaipsniui ji užvaldė visą Mėjo provincijos pakrantę, išskyrus Rockfleet pilį. Pagal legendą Grace O'Malley nuvyko į šią pilį ir pasiūlė Burke klano vadovui Geležiniam Ričardui santuoką vienerių metų laikotarpiui. Ji paaiškino, kad tokia sąjunga leis abiems klanams atsilaikyti prieš anglus, kurie lėtai, bet užtikrintai periminėjo Airijos žemes aplink jų valdas.

Po metų ji pranešė apie santuokos nutraukimą, tačiau jau buvo spėjusį pagimdyti sūnų Tibbotą. Pasak legendos, antrą dieną po gimdymo jos laivą užpuolė Alžyro piratai. Kai jie po abordažo atsidūrė airių laive, Grace pašoko iš lovos ir, apsiginklavusi dviem pistoletais, išbėgo į denį. Norėdama padrąsinti savo žmones, ji garsiai šaukė, kad gimdyti yra žyniai baisiau, negu  kovoti su piratais. Nesitikėję tokio vaizdo, piratai sutriko ir airiai atgavo laivą.

Po antros santuokos Grace O'Malley savo klane subūrė šimtus vyrų ir daugybę prekybai bei  mūšiams tinkamų laivų. Jai vadovaujant buvo apiplėšinėjami įvairių šalių, tarp jų ir anglų, prekybos laivai, užvaldyta keletas salų ir pilių Airijos vakarinėje pakrantėje.

 

Nešvarią nosinę į ugnį

 

Po daugelio metų, praleistų kovojant su anglų monarchija, jos dviejų sūnų bei brolio įkalinimo anglų kalėjime, 1593 m. Grace O'Malley atvyko į Londoną su peticija karalienei Elžbietai I dėl taikos sudarymo ir kalinių išlaisvinimo.

Nekarūnuotos Airijos piratų karalienės ir Anglijos karalienės Elžbietos I susitikimas įvyko Grinvičo rūmuose. Grace O'Malley į susitikimą atvyko vilkėdama puošnią suknią. Pokalbis vyko lotynų kalba. Po ilgų diskusijų sutarta, jog Elžbieta pašalins iš pareigų Konachto provincijos gubernatorių, kuris pagrobė Grace šeimos narius. Pastaroji pasižadėjo neberemti Airijos vadovų sukilimo.

Verta paminėti įdomią istoriją, kuri nutiko susitikimo metu. Senose kronikose rašoma, kad Grace, dalyvaujant karalienei ir jos dvariškiams, pradėjo čiaudėti. Vienas iš ponų padavė jai patrauklią ir brangią nėriniuotą nosinę. Grace paėmė ją, garsiai nusišnypštė, nusivalė nosį ir įmetė į degantį židinį. Dvariškiai buvo pasibaisėję tokiu elgesiu. Karalienė Elžbieta I pasakė, kad ši brangi nosinė buvo įteikta kaip dovana ir turėjo būti įdėta į kišenę. Grace atsakė, kad airiai niekada nededa į kišenę nešvarių daiktų. Po nejaukios tylos karalienė nervingai nusijuokė.

Atrodė, kad susitikimas praėjo gerai, nes gubernatorius buvo atstatydintas, o kaliniai paleisti. Tačiau kiti reikalavimai, gražinti pavogtus galvijus ir anglų užimtas žemes, liko neišspręsti. Po kurio laiko Elžbieta I gražino į pareigas atleista gubernatorių.

Grace O'Malley suprato, kad susitikimas su Elžbieta I nedavė didesnės naudos, todėl ji vėl grįžo prie Airijos sukilėlių rėmimo Devynerių metų kare tarp airių klanų ir anglų okupacinių pajėgų.

 

Atmintis: knygoje ir bronzoje

 

Per 73 gyvenimo metus Grace O'Malley sugebėjo išlaikyti stipraus lyderio ir protingo politiko reputaciją. Ji 40 m. sėkmingai saugojo savo žemių nepriklausomybę, kai tuo metu didžioji dalis Airijos neatsispirdavo anglų okupacijai. Po mirties ji tapo Airijos liaudies didvyre, turinčia beveik legendinį statusą. Beje, ji mirė tais pačiais 1603 m., kaip ir jos didžiausia priešininkė Elžbieta I.

Daugelis populiarių istorijų ir legendų apie Grace O'Malley išliko iki šių dienų. Išsamiausią jos biografiją parašė airių istorikė Anne Chambers. Kažkada ji, dvidešimtmetė Dublino banko tarnautoja, kruopščiai surinko legendas bei mitus apie garsiąją žemietę ir sudėjo į knygą, kuri sulaukė didelio populiarumo. Ši knyga, kaip dabar sako 60-metė rašytoja, pakeitė jos gyvenimo kryptį. Ji paliko banką ir atsidėjo kūrybai.

Parašiusi 12 biografijų apie garsius žemiečius, pernai Anne Chembers naujausioje knygoje vėl sugrįžo prie Grace O'Malley istorijos. Šį kartą vietoj nusistovėjusių legendų, autorė pateikė istorinę tikrovę, kuri yra lygiai taip pat ar net labiau panaši į legendą.

Airijoje Mėjo grafystėje turistų pamėgto „Westport House“ dvaro parke 2003 m. birželio 19 d. buvo atidengta didžiulė bronzinė Grace O'Malley skulptūra. Atidengiant paminklą tiesioginis Airijos piratų karalienės Grace O'Malley palikuonis Jeremy Browne kalbėjo: „Dabar jos statula žiūri žemyn į vandenį ir žemę, kur ji pati beveik prieš 400 metų vaikščiojo šalia vienos iš jos pilių“.

 

Fotoreportažas
  • Airijos piratų karalienė ir jos didvyrė-Foto-nr-8255_8256.jpg
  • Airijos piratų karalienė ir jos didvyrė-Foto-nr-8255_8257.jpg
  • Airijos piratų karalienė ir jos didvyrė-Foto-nr-8255_8258.jpg
  • Airijos piratų karalienė ir jos didvyrė-Foto-nr-8255_8259.jpg
  • Airijos piratų karalienė ir jos didvyrė-Foto-nr-8255_8260.jpg
  • Airijos piratų karalienė ir jos didvyrė-Foto-nr-8255_8261.jpg
  • Airijos piratų karalienė ir jos didvyrė-Foto-nr-8255_8262.jpg
  • Airijos piratų karalienė ir jos didvyrė-Foto-nr-8255_8263.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Airijos piratų karalienė ir jos didvyrė"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.