Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Antarktidos žemyno atradėjas - estų tėvynainis

Saremos saloje gimęs jūrininkas Fabianas Gottliebas von Bellingshausenas buvo vienas iš tų pirmųjų žmonių, mačiusių Antarktidos žemyną 1820 metų sausio 27-28 dienomis.

Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid su "Admiral Bellingshausen" įgula Antarktidoje.
Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid su "Admiral Bellingshausen" įgula Antarktidoje. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

„Bellingshauzenas – mūsų žmogus“

 

Tomis pat sausio dienomis, tik praėjus lygiai dviem šimtams metų, Antarktidos žemyno krantus stebėjo jau visas būrys atvykėlių iš Estijos. Tarp jų buvo ir šios valstybės prezidentė Kersti Kaljulaid. Jai kompaniją palaikė Estijos jūrų muziejaus ir nevyriausybinės organizacijos „Thetis Expeditions“ mokslinės ekspedicijos dalyviai, atplaukę su 24 metrų ilgio estų burlaiviu „Admiral Bellingshausen“. Šiemet visi jie čia susirinko pažymėti Antarktidos žemyno atradimo 200-ąsias metines.

Estai, įveikę tokį tolimą kelią, lankėsi mokslinio tyrimo stotyse, įsikūrusiose karaliaus Jurgio, Deception (Apgaulės) ir Vinkės (Vyno) salose. Susitikimuose su mokslininkais, dirbančiais Antarktidoje, Estijos prezidentė kvietė suburti pasaulį ir bendrai spręsti klimato kaitos problemas. Pasak Prezidentės, kai Bellingshauzenas prieš 200 metų pradėjo savo kelionę, pasaulio vandenynai buvo daug švaresni.

Po apsilankymo Antarktidoje buvo išplatintas toks jos pareiškimas „Estija visada buvo jūrinė valstybė. Burlaivio „Admiral Bellingshauzen“ ekspedicija, pakeliui į Antarktidą aplankiusi daugelį šalių, yra dar vienas puikus Estijos ilgametės jūrinės tradicijos pavyzdys, kuris mūsų šalį padarys dar labiau matomą pasaulyje“

Socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame vaizdo įraše Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid sakė, kad admirolas Gottliebas von Bellingshausenas, nors ir tarnavo rusiškame laive, yra „mūsų žmogus“, kuriuo turime didžiuotis. Jis yra saremietis. Jis matė tuos pačius kadagių krūmus ir akmens riedulius, į kuriuos mes ir šiandien žiūrime savo gimtinėje.

 

Nuo gardemarino iki laivo vado

 

Fabianas Gottliebas von Bellingshausenas (1778-1852) gimė Baltijos vokiečių didikų Bellingshausenų šeimoje Saremos saloje Lahetaguso dvare, kurį dar 1571 metais buvo įkūrę jo protėviai atvykę iš Liubeko.

Bellingshauzenai, kaip ir daugelis baltvokiečių, gyvenusių Rusijos imperijos Livonijos gubernijoje, nutarė savo sūnaus gyvenimą nukreipti karinės karjeros linkme. Dešimtmetis Fabianas, kurį rusai greitai „perkrikštijo“ į Fadiejų, buvo pasiųstas mokytis į Jūrų kadetų korpusą Kronštate. Dar būdamas šios karinės jūrų mokyklos gardemarinu, aštuoniolikmetis Bellingshausenas turėjo progos kariniu burlaiviu nuplaukti iki Anglijos krantų. 1797 metais jis buvo pakeltas į mičmanus ir pasiųstas tarnauti į eskadrą, dislokuotą Revelyje (dabar Talinas).

Jaunas jūrų karininkas iš Saremos salos buvo didelis anglų jūrininko Jameso Cooko ir jo kelionių gerbėjas. Tai jį paskatino dalyvauti pirmojoje rusų kelionėje aplink pasaulį su fregata „Nadiežda“, kuriai vadovavo taip pat baltvokiečių kilmės jūrininkas Adamas Johanas von Krusensternas.

Po kelionės, kuri truko tris metus (1803-1806), Bellingshausenui buvo suteiktas kapitono leitenanto laipsnis. Jis daugiau kaip 13 metų vadovavo įvairiems rusų kariniams laivams Baltijos ir Juodojoje jūrose, kol likimas jam nepasiūlė tiesiog karališkos dovanos.

 

Du laivai ir beveik 4000 litrų degtinės

 

F.G.Bellingshausenui jau buvo 40 metų, kai jis sulaukė pasiūlymo vadovauti jūrinei ekspedicijai į Pietų poliarinį regioną ir ieškoti numanomo didžiausio pietinio žemyno, kurio nepavyko surasti Jamesui Cookui. Ekspedicijos tikslas, kurį nurodė caras Aleksandras I, buvo ištirti Pietų vandenyną ir plaukiant kuo toliau į pietus surasti sausumą netoli Pietų ašigalio.

Ekspedicijai buvo išskirti du laivai: beveik 50 metrų ilgio korvetė „Vostok“ ir 36 metrų ilgio transportinis laivas „Mirnyj“. Pirmuoju laivu, kuriam vadovavo pats Bellingshausenas, plaukė 117 vyrų, antrojo laivo, kuriam vadovavo Michailas Lazarevas, įgulą sudarė 72 žmonės.

Bellingshausenas nusprendė į kelionę pasiimti maisto ir kitokių atsargų, kurių užtektų dviem metams. Remiantis oficialiais dokumentais, iš viso į kelionę buvo pasiimta 20 tonų džiovintų žirnių, 7 tonos avižų ir grikių, 28 tonos sūdytos jautienos, 65 tonos krekerių, daug raugintų kopūstų statinėse ir 3926 litrai degtinės.

Išplaukiant kiekvienas jūreivis gavo čiužinį, pagalvę, antklodę, keturias uniformas, dvi poras marškinių ir šešias poras lininių kelnių, ketverius neperšlampamų drabužių rinkinius (kelnės, striukė, apsiaustas, dvi kepurės, kailinė skrybėlė), tris poras batų (viena su flanelės pamušalu) aštuonios poros vilnonių kojinių, 11 skalbinių ir dar šiokių tokių daiktų, skirtų asmeniniam naudojimui.

 

Antarktidos žemynas egzistuoja!

 

Kelionė prasidėjo 1819 metų birželio 4 dieną Kronštate. Pirmiausia laivai trumpam užsuko į Angliją, kur Bellingshauzenas susitiko su Karališkosios draugijos prezidentu seru Josephu Banksu. Jis prieš 50 metų kartu su Cooku dalyvavo mokslinėje ekspedicijoje, kuriai buvo pavesta ieškoti hipotetinės Terrra Australis, esančios netoli Pietų ašigalio. Bellingshausenas, kaip ir tikėjosi, iš buvusio Cooko bendražygio gavo knygų ir grafikų, kurių reikėjo rusų ekspedicijai.

Metams baigiantis rusų ekspedicija pasiekė Pietų Džordžijos ir Pietų Sandvičo salas Atlanto vandenyno pietuose. 1820 metų sausio 26 dieną Bellingshausenas kirto Pietų poliaratį ir tapo pirmuoju, kuris tai padarė po Jameso Cooko. Kitą dieną jis savo žurnale užrašė, kad ekspedicija priartėjo prie Antarktidos pakrantės, bet ledo laukas pastojo tolimesnį kelią. Sausio 28 dieną pirmą kartą Bellingshausenas ir jo bendražygiai aiškiai pamatė „ledinio žemyno“ kraštą. Laivai plaukiojo maždaug 20 mylių atstumu nuo Antarktidos žemyno.

Bellingshauseno vadovaujama ekspedicija buvo sėkminga ir tapo antrąja po Jameso Cooko apiplaukusi visą Antarktidą. Kelionė truko 751 dieną, iš jų 527 buvo praleistos po burėmis, per tą laiką nuplaukta daugiau kaip 49 tūkstančiai jūrmylių (apie 92000 km). Ekspedicijos laivai du kartus apiplaukė Antarktidą ,9 kartus priartėjo prie Antarktidos žemyno 13-15 kilometrų atstumu.

Per visą kelionę mirė tik 3 ekspedicijos dalyviai ir tai prilygsta stebuklui, atsižvelgiant į daugybę pavojingų situacijų ir sunkumų, kuriuos teko patirti keliautojams.

 Grįžęs iš kelionės, Bellingshauzenas vedė trisdešimčia metų jaunesnę žmoną ir dar 30 metų tęsė tarnybą Rusijos kariniame jūrų laivyne pasiekdamas admirolo laipsnį.

Fotoreportažas
  • Antarktidos žemyno atradėjas - estų tėvynainis-Foto-nr-8803_8804.jpg
  • Antarktidos žemyno atradėjas - estų tėvynainis-Foto-nr-8803_8805.jpg
  • Antarktidos žemyno atradėjas - estų tėvynainis-Foto-nr-8803_8806.jpg
  • Antarktidos žemyno atradėjas - estų tėvynainis-Foto-nr-8803_8807.jpg
  • Antarktidos žemyno atradėjas - estų tėvynainis-Foto-nr-8803_8808.jpg
  • Antarktidos žemyno atradėjas - estų tėvynainis-Foto-nr-8803_8809.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Antarktidos žemyno atradėjas - estų tėvynainis"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.