Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Apskrities vystymas su jūros kvapu

Vyriausybė patvirtino Klaipėdos apskrities generalinį planą, kuriame nemaža dalis veiklos susieta su jūra, uostų, vandens turizmo, žvejybos, privažiavimo kelių ir geležinkelių vystymu. Jūriniu centru įvardintas Klaipėdos uostas, kuris yra ne tik Lietuvos ekonomikos variklis, bet ir skatina jūrų turizmą, pritraukia į Lietuvą pramoginius laivus.

@ Vidmanto Matučio nuotr.

Daugėtų turizmo centrų

 

Bet apskrities vystymo tikslas apima ne vien Klaipėdos plėtrą. Prioritetus bandyta sudėlioti tai, kad būtų skatinamas ne tik Klaipėdos, bet ir atskirų jos regionų ir vietovių vystymas.

Pirmiausia plane įdomiai skamba dėl turizmo plėtros pajūriu nuo Šventosios iki Klaipėdos ir pamariu nuo Klaipėdos iki Kintų nutiesti greitąjį tramvajų. Projektas nebūtų iš paprastųjų, bet jis galėtų pagyvinti turizmą ypač pamario zonoje – Drevernoje, Svencelėje, Kintuose.

Bet prieš tai ketinama imtis paprastesnės misijos – sutvarkyti dviračių takus taip, kad jais pajūriu ir pamariu būtų galima nuvažiuoti nuo Būtingės iki Rusnės. Dabar tokia trasa lyg ir yra, bet neapima visų pajūrio ir pamario vietovių.

Neatsisakyta idėjos labiau turizmo nei verslo reikmėms atstatyti Šventosios uostą. Jame būtų per 300 vietų pramoginiams laivams. Į Šventąją galėtų plaukioti ir nedideli keleiviniai. Be Klaipėdos, Palangos ir Kuršių nerijos, Klaipėdos apskrities turistų traukos vietomis ir turistų traukos centrais ateityje turėtų tapti ir Priekulė, Dreverna, Agluonėnai, Veiviržėnai, Kintai, Ventė, Šilutė, Rusnė, Juknaičiai, Gardamas, Mosėdis, Salantai. Šiose, o ir kitose vietovėse, galėtų atsirasti turizmui patrauklūs maršrutai, takai, aptarnavimo infrastruktūra.

Plačiau turizmo reikmėms ateityje siūloma pritaikyti Dirvupių kaime, šalia Klaipėdos, esantį oro uostą.

Planuojama, kad ateityje Klaipėdos apskrityje gali daugėti kurortinį statusą turinčių teritorijų. Be Kuršių nerijos, Palangos kurortinėmis teritorijomis ateityje galėtų tapti Smiltynė, Giruliai, Rusnė, Ventė, Kintai, Barstyčiai ir Mosėdis. Naujose zonose siūloma plėtoti sveikatingumo, maitinimo, pramogų, turizmo ir poilsio paslaugų infrastruktūrą, kuri atitiktų gamtos išteklius ir sezoniškumą.

Pajūryje ir pamaryje turėtų daugėtų viešų paplūdimių. Be dabar žinomų Nidos, Klaipėdos, Palangos, Šventosios paplūdimių, jie turėtų atsirasti ir Nemirsetoje, Karklėje, Alksnynėje, Juodkrantėje, Preiloje, Pervalkoje, taip pat pamaryje ties Stariške, Dreverna, Kintais, Rusne, prie apskrities upių ir ežerų.

 

Neapsispręsta dėl išorinio uosto

 

Vienu svarbiausių Lietuvos transportų mazgų įvardinamas Klaipėdos uostas. Jis ir toliau būtų plėtojamas. Tačiau nėra aiškaus atsakymo, kur būtų statomas išorinis uostas. Ir toliau paliktos dvi alternatyvos – Klaipėda ties Melnrage ir Būtingė.

Nauja tai, kad prieš kelis metus geriausias variantas buvo nurodomas jūroje ties Būtinge. Dabar išorinio uosto statybai prioritetas teikiamas variantui Klaipėdoje ties Melnrage. Tačiau jei jo vertinimo išvados būtų neigiamos – paliekamas Būtingės variantas.

Jei giliavandenis uostas atsirastų ties Melnrage Klaipėdos rajone daugėtų teritorijų, kurios numatytos logistikos veiklai. Tokios teritorijos kurtųsi prie svarbių kelių ir geležinkelių ties Kretingale (Kopūstų kaimas), Vėžaičiais, taip pat ties Priekulės aplinkkeliu Stragnų zonoje.

Jei išorinis uostas atsirastų Būtingėje pagrindiniai jo logistikos centrai kurtųsi ties Darbėnais. Numatoma, kad nuo Kūlupėnų iki Darbėnų turėtų būti suformuotas naujas infrastruktūros koridorius. Jis ir būtų skirtas aptarnauti Būtingės giliavandeniam uostui, jei toks būtų pradėtas statyti.

Naujas kelias ir geležinkelis į Būtingę iš Darbėnų būtų tiesiamas iškertant dalį miško.

Dėl Klaipėdos uosto veiklos toliau numatoma plėtoti privažiavimo geležinkelius, kelius. Tikėtina, kad per artimiausius keletą metų pagaliau bus įrengtas Klaipėdos uosto pietinis išvažiavimas.   

 

Dėmesys - vandens turizmui

 

Nors žuvininkystės vystymo regionu pripažįstama ko ne visa Klaipėdos apskritis, išskyrus Skuodo rajoną, tačiau Rusnė, Kintai, Dreverna, Svencelė ir Šventoji ateityje turėtų įgyti specifinę vystymo kryptį, kuri būtų labiau siejama su rekreacinę ir sportine žvejyba, vandens sporto plėtra.

Kuršių marios įvardintos kaip išskirtinė pamario gyventojų žvejybos vieta.   

Apskrities bendrajame plane numatyta vandens sporto ir turizmo plėtrai labiau pritaikyti vandens telkinius. Iki šiol menkai naudojama Danės upė. Jos atkarpą nuo Kretingalės iki Tauralaukio siūloma pritaikyti plaukioti transporto priemonėms be motorų, o nuo Tauralaukio iki Klaipėdos – ir motoriniam transportui. Baidarėms ir kitoms nemotorinėms transporto priemonėms būtų pritaikyta ir Šventosios upė nuo Laukžemės iki Šventosios. Vandens turizmo reikmėms siūloma plačiau naudoti Karaliaus Vilhelmo kanalą. Turizmui labiau būtų pritaikomos ir kitos apskrities upės kaip Minija, Šyša, Pakalnė.

Apskrities plane aiškiai užfiksuota, kad būtina sukurti Kuršių marių turistinį maršrutą iš Klaipėdos į Kaliningrado srities Rybačij vietovę. Nurodomas siekis surasti galimybes per Kaliningrado sritį vidaus vandens keliais susisiekti  su Vakarų Europa.  

Klaipėdos apskrityje siūloma įrengti arba tinkamai sutvarkyti mažųjų laivelių prieplaukas Gargžduose ir Priekulėje prie Minijos upės, Preiloje ir Pervalkoje prie Kuršių marių, Šilutės rajono Kintų, Pakalnės, Povilų kaimuose. Rekonstruoti Šturmų, Svencelės, Stariškių prieplaukas.

Bet svarbiausi su vandens turizmu susieti aspektai yra Klaipėdoje. Čia turėtų atsirasti naujos pramoginių laivelių prieplaukos. Vienas iš jų valčių ir pramoginių laivų uostelis prie Kuršių marių už Smeltės pusiasalio.    

 

 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Apskrities vystymas su jūros kvapu"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.