Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Ar molas tinka žuvusiems įamžinti?

Nors Klaipėdoje žuvusiems jūroje įamžinti yra pastatytas originalus paminklas „Albatrosas“, atsiranda žmonių, kuriems vien jo nepakanka.

Dėl atsiradusių lentelių ant molo padaugėjo ir pagarbos žuvusiems ženklų.
Dėl atsiradusių lentelių ant molo padaugėjo ir pagarbos žuvusiems ženklų. @ Vidmanto Matučio nuotr.

Lentelės ant molo

 

Ant šiaurinio molo, šalia „Budžio“ paminklo, atsirado jūroje žuvusiems žmonėms pagerbti skirtos dvi atminimo lentelės.

Pirma lentelė –  Gintarui K. ir Igoriui L. Ji atitinka faktą, kai  2014 m. spalio 24 d. apie 8 val. G. Kirna ir I .Lisovskis Palangoje registruotai Viliaus Bogušo pramogų įmonei priklausančiu laivu LT-P-708 pro Klaipėdos jūrų uosto vartus išplaukė žvejoti į Baltijos jūrą ir dingo.

Antra lentelė –  Alvydui. Ji atitinka faktą, kai 2015 m. gegužės 16 d. Baltijos jūroje 116 km nuo kranto, tarp Liepojos ir Palangos dingo lėktuvas „An-2“.  Žemės ūkio aviacijos įmonės „Klaipėdos avialinijos“ lėktuvas An-2 skrido iš Danijos per Kattlebergo oro uostą prie Geteborgo į Klaipėdą. Pilotavo Adolfas Mačiulis ir Alvydas Selmistraitis

Šios lentelės yra įrengtos savavališkai, be jokios tvarkos. Iš pačių lentelių net neaišku kam jos skirtos, kas atsitiko žmogui?

Pats faktas yra tai, kad artimieji vienaip ar kitaip nori įamžinti žuvusius.

Ar tai turi būti daroma ant Šiaurinio molo? O gal kur nors kitoje vietoje? Uosto tarnybos kategoriškai pasisako prieš, kad ant navigacinių įrenginių, kokiu yra šiaurinis molas, vyktų koks nors įamžinimas.

 

Uosto tarnybos nepritaria

 

Uosto kapitono Adomo Aleknos nuomone, pagarba žuvusiems jūroje turi būti koncentruojama vienoje vietoje – prie „Albatroso“ paminklo. Galbūt jo prieigose turėtų būti įrengta kokia nors siena, stendas, kur galima būtų kabinti lenteles nuskendusiems, žuvusiems jūroje?

„Albatroso“ paminklas pastatytas 2011 m. Prieš jį atidengiant buvo parengtas ir leidinyje „Išplaukusiems ir negrįžusiems – nuo idėjos iki paminklo“ paskelbtas Pasaulio jūrose ir vandenynuose žuvusių Lietuvos jūrininkų, buriuotojų ir žvejų sąrašas.

Paskutinis įrašas tame sąraše yra 2011 m spalio 22 d. Nors po to jūroje žuvo žmonės, niekas nebeužsiima sąrašo tęsimu.

Kadangi paminklą „Albatrosas“ perėmė Klaipėdos miesto savivaldybė, o su juo susietas kultūrinis „Albatroso“ apdovanojimas perduotas tvarkyti Jūrinės kultūros koordinacinei tarybai, galbūt ji turėtų užsiimti ir to sąrašo tolesniu pildymu.

Galbūt savivaldybės internetinėje svetainėje galėtų atsirasti atskira dalis „Albatrosas“, kur būtų skelbiama visa su paminklu „Albatrosas“ susijusi informacija, tame tarpe ir nuolat pildomas žuvusiųjų jūroje sąrašas.

Šis klausimas svarstytas Jūrinės kultūros koordinacinėje taryboje (JKKT). Jį, kaip šios tarybos narys, pristatė šių eilučių autorius. Siūlyta Klaipėdos miesto savivaldybei, pasitarus su paminklo „Albatrosas“ skulptoriumi ir architektu, ieškoti vietą prie paminklo „Albatrosas“, kur būtų galima kabinti jūroje žuvusių žmonių atminimo lenteles. Taip pat siūlyta JKKT imtis iniciatyvos atnaujinti ir pildyti nuskendusių jūrininkų ir laivų sąrašą. Išanalizuoti galimybę, kad Klaipėdos miesto internetinėje svetainėje atsirastų atskira „Albatrosas“ rubrika, kur būtų skelbiamas žuvusiųjų jūroje sąrašas, kiti su „Albatrosu“ susiję reikalai. 

 

Žuvusieji verti pagarbos

 

Požiūris į žuvusiųjų žmonių lentelių kabinimą kurioje nors vietoje mieste JKKT nėra vienareikšmiškas. Vieni mano, kad tokių lentelių kabinimas be pavardžių, tikslių datų yra nesąmonė. Kitiems atrodo, kad nieko čia blogo – nors ir ištisa lentelių mozaika ant molo tegul atsiranda.

„Šiaurinis molas turėtų būti ta vieta, kur žmonės gražių jausmų vedami įamžintų savo artimuosius – kryželiai statomi pakelėse, daugybėje uostelių randi simbolinius kryžius ant molų galo nuskendusiems“, - mano Vidas Pakalniškis.

„Bet kaip bus, kai Uosto direkcijai reikės rekonstruoti molą, griauti jį su visomis lentelėmis – kils didžiuliai protestai“, - svarstė Aleksandras Kaupas. Manoma, kad prie uosto ar prie „Albatroso“ nereikėtų leisti daryti „kapinių“ su žuvusiųjų lentelėmis. „Albatrosas“ – originalus paminklas jau vien tuo, kad jis skirtas visiems žuvusiems jūroje, tai yra išplaukusiems ir negrįžusiems.

„Šiuo metu nėra numatyta jokia jūroje žuvusių žmonių įamžinimo tvarka ir vieta. Sugalvos kas nors ir prikals ant švyturio lentelę arba pastatys kryžių virš kopų. To neturi būti. Prieš statant „Albatrosą“ buvo mintis įrašyti ir žuvusiuosius, bet to neliko“, - svarstė Petras Bekėža. 

Lietuvos jūrų muziejus tvarko žuvusiųjų jūroje sąrašą – registrą. Jis yra labai ilgas. Jame įrašytos ištisos žuvusių laivų įgulos. Dokumentų originalai yra archyve Berlyne.

„Įvairiose šalyse žuvusieji pagerbiami skirtingai. Liepojoje yra paminklas, kur kabinamos žuvusiųjų lentelės – jų daugėja. Norvegai leidžia jų pakrantėje žuvusių registrų knygas. Galbūt prie paminklo „Albatrosas“ galima būtų sugalvoti ir įkomponuoti kokią nors „Amžinybės knygą“, - svarstė istorikas Dainius Elertas.

Romando Žiubrio nuomone, prie „Albatroso“ paminklo galėtų būti nuoroda, kur elektroninėje erdvėje yra skelbiamas žuvusiųjų jūroje sąrašas. Nuspręsta prašyti Lietuvos jūrų muziejaus, kad jis leistų naudotis jų sudaromu ir tęsiamu žuvusiųjų sąrašu.

Jūrų kapitonui Ričardui Lučkai kilo klausimas, o kas tame sąraše turėtų būti - ar į jį būtų įrašyti ir tie, kas nuskendo jūroje besimaudydami, ar tik jūrininkai?

 

Pastaba: apie autorių ir jo sąsajas su visuomeninėmis organizacijomis ir asociacijomis skaitykite: http://www.albatrosas.lt/Vidmantas-Matutis-p388.html#.WLZyS2996Uk

 

Fotoreportažas
  • Ar molas tinka žuvusiems įamžinti?-Foto-nr-6821_6822.jpg
  • Ar molas tinka žuvusiems įamžinti?-Foto-nr-6821_6823.jpg
  • Ar molas tinka žuvusiems įamžinti?-Foto-nr-6821_6824.jpg
  • Ar molas tinka žuvusiems įamžinti?-Foto-nr-6821_6825.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Ar molas tinka žuvusiems įamžinti?"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.