Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Ar taps 2019-ieji Elingo metais?

Kad ir vėluojant 2019 - uosius Klaipėdoje siūloma skelbti Didžiojo elingo metais, nors tai daliai žmonių ir kelia sąmyšį.

Metai kol kas be siūlymų

 

2019 - aisiais pažymimas šimtmetis, kai į Klaipėdą atvyko žinomas laivų statytojas Paulius Vilius Lindenau ir metalinių laivų statybai pritaikė senąjį slipą su 500 tonų keliamosios galios gerve ir pastatė elingą.

Šiandien netoli piliavietės yra išlikęs elingas. Jis saugomas valstybės ir Klaipėdoje yra tarsi senosios laivų statybos simbolis.

Dėl jo panaudojimo ateityje teikta visokių idėjų, bet kol kas nėra kokių nors realesnių jų pritaikymo.

Jūrinės kultūros koordinacinė taryba, kurios nariu yra iš šių eilučių autorius, jau prieš kurį laiką pasitarusi su istorikais pateikė siūlymą, kad 2019-ieji galėtų būti Didžiojo elingo metais. Panašiai kaip buvo Klaipėdoje ir visame pamario regione, kai 2014-ieji pažymėti Vėtrungių metais. Po sėkmingų vėtrungių metų, gimė tradicija kasmet akcentuoti metus iškeliant vienokią ar kitokią problematiką. 2015-ieji Klaipėdoje tapo senjorų metai, 2016-ieji darnaus judumo metais. 2017-ieji Klaipėdoje paskelbti Lietuvos kultūros sostinės metais, o Seimas juos dar skelbė ir Mažosios Lietuvos rašytojos Ievos Simonaitytės metais. 2018-ieji Klaipėdoje pažymimi kaip sporto metai.

2019 metai Lietuvos mastu jau paskelbti Laikinosios sostinės metai, nes sostinė okupavus Vilnių perkelta į Kauną. Klaipėdoje kol kas nėra siūlymų dėl 2019 metų skelbimo.

 

Unikalus miesto objektas

 

Jūrinės kultūros koordinacinė taryba dar 2016 m. Klaipėdos miesto savivaldybei pateikė siūlymą 2019 m. pažymėti, kaip Didžiojo elingo metais. Bet iki šiol nepadaryta jokių žingsnių.

Toliau nuo jūrinių reikalų netgi Klaipėdoje esantys žmonės nesuvokia, kuo reikšmingas elingas. Daugeliui jis yra tik metalinis įrenginys, kuris nekelia estetinio vaizdo.

Daug klaipėdiečių net nežino, kas yra elingas, kam jis buvo skirtas. Baiminamasi, kad klaipėdiečiai nesupras, ar mieste su elingu yra tokia didelė problematika, kad jam reikia skirti metus?

Iš tiesų, 6 tūkst. kv. metrų elingas yra unikalus objektas. Tokio nėra kitame Europos mieste. Buvę seni pramoniniai objektai kitose šalyse pritaikomi verslo, kultūros, turizmo ir kitoms reikmėms. Puikus pavyzdys yra Olandijoje, kur buvusiame laivų doke įrengtos biuro patalpos. Prancūzijos Nanto mieste senoje gamykloje įkurtas muziejus. Taline sename angare prie vandens atsirado puikus jūrų ir karo aviacijos muziejus.

Elingas Klaipėdai reiškia vietą kur buvo statomi laivai. Jo ažūras netgi yra miesto herbe. Šiandien elingas yra ir tarsi naujų laivų statybos Klaipėdoje simbolis.

„Klaipėdoje laivų statybos ir remonto versle dirba per tris tūkstančius žmonių. Su laivų statybos darbo jėgos importuotojais jų gerokai daugiau. Elingas reiškia ir laivų statybos, jos kultūros, istorijos veiklą“, - akcentavo Lietuvos laivų statytojų ir remontininkų asociacijos vykdantysis direktorius Viktoras Čepys.

 

Rengs renginių programą

 

Klaipėdos miesto savivaldybės Ugdymo ir kultūros departamento direktorė Nijolė Laužikienė mano, kad jau yra pavėluota 2019-uosius skelbti Didžiojo elingo metais. Tai turėjo būti teikiama svarstyti miesto tarybai maždaug prieš pusmetį su jau parengta preliminaria programa.

Šiuo metu nieko nėra, netgi programos. Bet jūrinės kultūros entuziastai yra nusiteikę 2019-uosius mieste būtinai minėti, kaip Didžiojo elingo metus.

Lietuvos jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės siūlymu visos suinteresuotos organizacijos per trumpą laiką turėtų pateikti siūlymus dėl renginių susietų su elingo istorija ir dabartimi, laivų statyba, kultūra, paveldu Klaipėdoje.

Vykstant Didžiojo elingo metų renginiams Klaipėdoje vyktų konferencijos, parodos, būtų rengiamos atvirų durų dienos laivų statyklose, laivuose, vyktų specialūs renginiai Klaipėdos muziejuose. Į renginių ciklą įsilietų ir Klaipėdos laivų statybos ir remonto mokykla, kitos jūrinės organizacijos. Didžiojo elingo metų renginiai būtų įtraukti ir į Jūros šventės programą.

„Mūsų bendrovė sveikintų ir prisidėtų prie renginių ciklo buvusioje „Klaipėdos laivų remonto“ dalyje. Patį elingą yra numatyta apšviesti“, - teigė bendrovės „Kruizinis laivų terminalas“ direktoriaus Alvydas Butkus.

Jis minėjo, kad yra pradedamas renovuoti valčių įrangos cechas, kuris bus baigtas kitų metų vasarą. Jame planuojama įrengti nedidelį muziejų. Jo atidarymas taip pat būtų vienu iš Didžiojo elingo metų renginių akcentų. Pilną Didžiojo elingo metų renginių programą planuojama parengti dar šiais metais.

 

Nestatė „piktų“ laivų

 

Bene didžiausiu 2019 m. akcentu galėtų būti paminklo atidengimas žymiausiam Klaipėdos laivų statytojui Pauliui Viliui Lindenau.

„Tai buvo išsilavinęs, impozantiškas, elegantiškas vyras, vaikščiojo su cilindru. Nesunku būtų pavaizduoti jo statulą“, - svarstė V.Čepys.

Lietuvos laivų statytojų ir remontininkų asociacija planuoja svarstyti, kaip ir kiek įmonės prisidėtų įamžindamos Paulių Vilių Lindenau.

„Manau, kad Klaipėda gali ir turi didžiuotis laivų statytoju Pauliumi Lindenau. Jis Klaipėdoje sukūrė laivų statytojų dvasią. Tai buvo toliaregiškas, verslus žmogus. 1938 m. į vandenį nuleistas 3 tūkst. BRT keleivinis laivas „Helgoland“, kuris buvo skirtas HAPAG kompanijai ir galėjo plukdyti du tūkstančius keleivių. Tai buvo laivų statybos viršūnė Klaipėdoje“, - akcentavo V.Čepys.

Ir karo metais P.Lindenau nesivėlė į fašistinius reikalus, nestatė „piktų“ laivų. Dalis jo statytų minų tralerių po karo buvo perdaryti į keleivinius laivus. 

 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Ar taps 2019-ieji Elingo metais? "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.