Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

„Archyvo perlas“ - įliustruotas jūreivio dienoraštis

Nacionaliniame jūrų muziejuje Grinviče jau daugiau kaip metus eksponuojamas išskirtinis 17-ojo amžiaus anglų jūrininko Edvardo Barlowo iliustruotas dienoraštis, kuris išliko iki šių dienų ir yra kruopščiai saugomas.

Laivas NOSEBY, kuriame tarnavo E.Barlowas  1660 metais, kai juo iš tremties grįžo į Angliją karalius Karolis II. Dail. Jeronymus van Diest.
Laivas NOSEBY, kuriame tarnavo E.Barlowas 1660 metais, kai juo iš tremties grįžo į Angliją karalius Karolis II. Dail. Jeronymus van Diest. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Keistas jūreivio pomėgis

 

E.Barlowas (1642-1706) nebuvo jokia įžymybė ar išskirtinis herojus, apie kurį būtų sklidusios legendos iki šių dienų. Tai buvo paprastas anglų jūreivis, kuris beveik 50 metų praleido jūroje tarnaudamas anglų kariniuose ir prekybiniuose laivuose.

Ką jis matė ir patyrė plaukiodamas jūromis ir vandenynais, D.Barlowas ne tik aprašė savo dienoraštyje, bet ir pats jį iliustravo spalvotais piešiniais bei eskizais. Manoma, kad dienoraštį E.Barlowas pradėjo rašyti 1671 metais, kai olandai jį buvo pasodinę į kalėjimą Batavijos mieste (dabar Džakarta, Indonezija) ir tęsė šį užsiėmimą, kol galutinai sugrįžo į Angliją.

Nacionalinio jūrų muziejaus mokslininkai paskaičiavo, kad jūreivio dienoraštį sudaro 225 tūkstančiai žodžių ir daugiau kaip 50 spalvotų piešinių bei brėžinių. E.Barlowas buvo kilęs iš prastuomenės, kurioje tuomet praktiškai nebuvo raštingų žmonių. Dienoraštis liudija, kad jis visgi kažkur išmoko skaityti ir rašyti, o tai buvo pakankamai retas reiškinys tarp eilinių jūreivių. Tiesa, E.Barlowo žodžių rašyba ir skyrybos ženklai prasilenkia su gramatikos taisyklėmis, tačiau pati rašysena yra graži. Metams bėgant E.Barlowas tobulėjo ir kaip menininkas. Pradėjęs nuo eskizų, vėliau perėjo prie akvarelių, kuriose vaizduojami uostai, laivai ir gyvūnai.

 

Perspėjimas jauniems vyrams

 

D.Barlowo dienoraštis istorikų laikomas išskirtiniu, nes iki šiol tai vienintelis žinomas autentiškas pasakojimas apie paprastų anglų jūreivių gyvenimą 17-ame amžiuje. Tai tiesiog puikus istorinis dokumentas, kuriame jo autorius dalijasi savo prisiminimais ir mintimis apie ilgus metus praleistus laivuose jūroje.

Savo dienoraštyje jis rašė apie jūrininkus kankinančias ligas, jų maistą ir girtuokliavimą, skurdų atlyginimą, laivo pareigūnų savivaliavimą, korupciją prekyboje, audras ir karus. Ten jis pateikta daug spalvingų detalių.

„Neturėdami nieko kito, valgome kietus biskvitus, gabalėlius sūdytos senos jautienos ar kiaulienos. Neretai tas maistas gali būti dvokiantis ir supuvęs, ne vienerius metus marinuotas. Neturime nieko geriamo, išskyrus šiek tiek dvokiančio ir nešvaraus gėlo vandens“ – skaitome E.Barlowo dienoraštyje.

Rašydamas apie vagis ir korupciją, E.Barlowas prisimena laivų savininkus, kurie piktybiškai sukčiauja. Atėjus laikui sumokėti atlyginimą, kapitonas įgulai pranešė, jog laivo savininkas nutarė iš kiekvieno jūrininko atlyginimo išskaičiuos po 3 svarus sterlingų už galimai nerūpestingai prižiūrėtą krovinį. E.Barlowas neslepia apmaudo: tuo metu trys svarai prilygo trijų ar keturių mėnesių uždarbiui, kurį gaudavo eilinis jūrininkas.

„Žmogus už borto!“ Toks šauksmas dažnai būdavo girdimas laivuose. E.Barlowas savo dienoraštyje dažnai mini tokius įvykius. Neatsitiktinai jis pataria jauniems vyrams verčiau imtis bet kokios veiklos, nei eiti į jūrą, kur jie turės kentėti „prievartą, negandus, gyvenimą ne ką geresnį už vergo, alkaną pilvą ir šlapią nugarą“.

 

Nuo jūreivio iki kapitono

 

Apie patį Edvardą Barlową žinome daug mažiau, nei apie jo garsųjį dienoraštį, kurį anglai vadina „journal“ (žurnalas). Neišliko ir jo portretas, tačiau Nacionalinio jūrų muziejaus darbuotojams pavyko atsekti kai kuriuos E.Barlowo biografijos puslapius.

Gimė jis Mančesteryje ūkio darbininko daugiavaikėje šeimoje. Jaunasis Edvardas šeimos pajamas papildė dirbdamas anglių vežėju. Vėliau jis išmėgino savo jėgas dirbdamas medvilninių audinių balinimo gamykloje. Savo prisiminimų dienoraštyje jis užsiminė, kad šis darbas jam nepatiko, todėl, būdamas 15 metų, paliko gimtuosius namus ir išvyko pas dėdę į Londoną. Tikėjosi, jog ten jo laukia geresnė ateitis.

1659 metais aštuoniolikmetis E.Barlowas pradėjo tarnauti paprastu jūreiviu admirolo Edvardo Montagiu flagmaniniame karo laive „Naseby“. Čia jam pasisekė būti valstybinės reikšmės įvykio liudininku. 1660 metais šiame laive iš tremties į Angliją buvo pargabentas sostą atgavęs Anglijos, Škotijos ir Airijos karalius Karolis II.

Vėliau jis su E.Montagiu eskadra išvyko į Viduržemio jūrą, kur kovojo su berberų piratais, įsikūrusiais Šiaurės Afrikoje. Tarnaudamas Anglų Rytų Indijos kompanijoje plaukiojo į Karibų jūrą, kelis kartus vyko į Indiją ir Kiniją. E.Barlowas niekur nesimokė, tačiau patirtis ilgainiui jam leido užimti vis geresnes pozicijas jūriniuose laivuose.

Pagaliau Rytų Indijos kompanijos laive „Scepter“ jis pasiekė geidžiamą „First Mate“ rangą. Kitaip tariant, tapo vyresniuoju kapitono padėjėjų, kuris prižiūri krovinių pakrovimą, jų tvirtinimą, laikymą ir iškrovimą. Šiose pareigose E.Barlowas įgijo ir laivavedybos įgūdžių.

Negailestingas likimas jį užklupo 1706 metais. Vadovaudamas prekybinei fregatai „Liampo“, ginkluotai 14 patrankomis, jis sausio mėnesį su 26 žmonių įgula išplaukė iš Portsmuto į Mozambiką. Pakeliui laivas nuskendo.

Pasak istorikų, ateities kartoms jis paliko tik sidabrinį stalo servizą, du puodelius, keturis mažus šaukštelius ir ... dienoraštyje paslėptą gėdingą istoriją..

 

Paslėptas nusikaltimas

 

Nacionaliniam jūrų muziejui nepavyko atskleisti visos E.Barlowo dienoraščio atradimo istorijos. Muziejus šį rankraštį gavo iš britų karinio jūrų laivyno istoriko Basilio Lubbocko (1876-1944). O tas jį nusipirko iš vieno kolekcininko, kuriam dienoraštis, ko gero, pateko iš E.Barlowo palikuonių.

B.Lubbockas jūrininko dienoraštį kruopščiai perrašė ir 1934 metais Londone išleido dviejų tomų knygą pavadintą „Barlow's Journal of his Life at Sea in King's Ships, East and West Indiamen & Other Merchantman From 1659 to 1703.“.

Išleidęs knygą, B.Lubbockas jūrininko dienoraštį perdavė Nacionaliniam jūrų muziejui. Rankraščio būklė kėlė problemų, todėl jį ėmėsi restauruoti muziejaus darbuotojas Paulas Cookas. Tirdamas E.Barlowo dienoraštį, jis pastebėjo, kad du puslapiai kruopščiai suklijuoti vienas ant kito. Tai buvo padaryta taip meistriškai, kad per 300 metų niekas to nepastebėjo.

Iš pradžių E.Barlowas savo dienoraštyje rašė nepaprastai atvirai apie tai, kaip nakvodamas vienuose namuose išprievartavo tarnaitę Mary Symons. Jis prisipažino, kad tai atsitiko prieš merginos valią. Jis norėjęs pamiršti ją ir išbraukti iš savo atminties. Tačiau kai jo laivas grįžo į Angliją iš Jamaikos, E.Barlowas visgi susitiko su Mary ir rado ją „apgailėtinai verkiančią ir sakančią, kad ji buvo palikta“. Jo vaikas gimė dar jam būnant jūroje.

Nepaisydamas draugų patarimo, kad jis turi puikių galimybių susirasti turtingą žmoną, E.Barlovas vedė Mary. Vėliau jis su ja susilaukė dar keletos vaikų ir visada gyrė savo žmoną. Matyt, garbingai vedęs vyras, turintis namą ir vaikus, pagalvojo – o kas bus, jei aš kada nors niekada nebegrįšiu iš reiso ir mano vaikai skaitys ką parašiau apie jų motiną? Tada jis kruopščiai ir užklijavo tą nelemtą dienoraščio puslapį, parašytą atvirumo minutę.

Paulas Cookas tapo pirmuoju asmeniu, kuris po 300 metų perskaitė originalius E.Barlowo žodžius, paslėptus po perrašyta šio puslapio versija.

Fotoreportažas
  • „Archyvo perlas“ - įliustruotas jūreivio dienoraštis-Foto-nr-8710_8711.jpg
  • „Archyvo perlas“ - įliustruotas jūreivio dienoraštis-Foto-nr-8710_8712.jpg
  • „Archyvo perlas“ - įliustruotas jūreivio dienoraštis-Foto-nr-8710_8713.jpg
  • „Archyvo perlas“ - įliustruotas jūreivio dienoraštis-Foto-nr-8710_8714.jpg
  • „Archyvo perlas“ - įliustruotas jūreivio dienoraštis-Foto-nr-8710_8715.jpg
  • „Archyvo perlas“ - įliustruotas jūreivio dienoraštis-Foto-nr-8710_8716.jpg
  • „Archyvo perlas“ - įliustruotas jūreivio dienoraštis-Foto-nr-8710_8717.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "„Archyvo perlas“ - įliustruotas jūreivio dienoraštis"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.