Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

„Asiatic Prince“ paslaptis apaugusi gandais

Anglijos motorlaivio „Asiatic Prince“ ir jo 48 įgulos narių likimas, apaugęs įvairiausiais gandais, nepaaiškėjo iki šiol.

@ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Dingo be žinios

 

1928 m. kovo 16-osios rytą San Pedro uosto krantinę Los Andžele paliko britų motorlaivis „Asiatic Prince“. Tai buvo naujas, 134 metrų ilgio, 8593 bruto registro tonos vos prieš du metus Hamburgo laivų statykloje į vandenį nuleistas aukščiausios klasės krovinių gabenimo laivas. Jis turėjo du galingus dyzelinius variklius, vandeniui nepralaidžias pertvaras, radijo telegrafą, motorines gelbėjimosi valtis ir plaustus.

Motorlaivio „Asiatic Prince“ laukė tolimas kelias – per Ramųjį vandenyną iki Japonijos uosto Jokohamos. Kapitonas A.Duncan ir jo pirmasis padėjėjas A.McCallum nebuvo naujokai šioje linijoje, gerai pažinojo Ramiojo vandenyno neramų būdą.

Praėjus aštuonioms dienoms, iš „Asiatic Prince“ buvo gauta paskutinioji jo radiograma. Kapitonas pranešė, kad jų laivas pasiekė Havajų salyną, bet dėl blogų oro sąlygų priverstas mažinti greitį.

Vėliau paaiškėjo, tuo pat metu šiaurinėje Ramiojo vandenyno dalyje plaukę anglų garlaiviai „Niagara“ ir „Calawal“ priėmė nelaimės signalą. Jis buvo neaiškus, jautėsi, kad „SOS“ perduotas ne profesionalaus radisto ranka. Radiogramoje nebuvo nurodytas laivo pavadinimas, nepraneštos jo vietos koordinatės. Radijo bangomis atskriejęs pranešimas baigėsi žodžiu „štormas...“

Kito anglų garlaivio „City of Eastbourn“ kapitonas, jau grįžęs į Angliją papasakojo, kad kovo 24 d. jo laivo radijo stotis girdėjo Morzės abėcėle perduotą pranešimą iš „Asiatic Prince“. Buvo informuojamaa, kad laivas į Jokohamą atplauks balandžio 3 dieną.

Nustatytu laiku „Asiatc Prince“ į Jokohamą neatplaukė. Praėjo du mėnesiai, o apie laivą, kaip ir anksčiau, nebuvo jokių žinių. Pagaliau draudimo bendrovės „Lloydˊs of London“ operacijų salėje du kartus nuskambėjo kadaise nuskendusios fregatos „Lutine“ varpas. Tai reiškė, kad krovinių pervežimo laivas „Asiatic Prince“, apdraustas 180 tūkst. svarų sterlingų, įrašytas laivų registro grafoje „Dingęs be žinios“.

 

Bevaisės paieškos

 

Kalifornijoje leidžiamas laikraštis „The Stanford Daily“ 1928 m. balandžio 20-os numeryje išspausdino žinutę intriguojančiu pavadinimu – „Karo laivai medžioja „Asiatic Prince“. Dingusio laivo ieškojo keli JAV kariniai laivai dislokuoti Perl Harbore (Havajai).

Jie kelias savaites raižė Ramųjį vandenyną tame rajone, iš kur atskriejo paskutinė „Asiatic Prince“ radiograma. Viskas bergždžiai. Nepadėjo ir lėktuvų žvalgytuvės. Nepavyko rasti nei išsiliejusios naftos dėmių jūros paviršiuje, nei laivo nuolaužų, nei gelbėjimosi valčių.

Loido draudimo bendrovė kasmet skelbdavo apie 4-6 laivus dingusius be pėdsakų. Bet „Asiatic Prince“ nebuvo sena gelda. Motorlaivis statytas pagal griežtus Anglijos Registro Loido reikalavimus. Laivas parodė itin puikias jūrines savybes, o kapitonas A.Duncan buvo laikomas patyrusiu jūrininku.

Pagaliau paaiškėjo, kad tą dieną, kai garlaiviai „Niagara“ ir „Calawal“ priėmė paslaptingąjį „SOS“, Havajų salų rajone, kur aštuntąją savo plaukimo dieną galėjo būti „Asiatic Prince“, nebuvo jokios audros. Vienintelis nelaimės signalas, perduotas tą dieną į eterį, priklausė anglų garlaiviui „British Hussar“, kuriame kilo gaisras.

 

Paslaptį saugo vandenynas

 

Praėjus trims mėnesiams nuo „Asiatc Prince“ dingimo, paaiškėjo, kad laivas be įprastinių ūkinės paskirties krovinių gabeno ir didelį kiekį sidabro luitų. Žurnalistai iškapstė, kad išskirtinis krovinys buvo įvertintas 263 tūkst. svarų sterlingų. Tais laikais tai buvo milžiniški pinigai.

Ši naujiena sukėlė jau priblėsusį ažiotažą dėl naujo modernaus laivo netikėto dingimo. Pirmiausia spaudoje pasirodė užuominų, kad laive esą buvo ne sidabro, o aukso luitai. Gandonešių fantazijai nebuvo ribų. Vieni laikraščiai rašė, kad laivui išplaukiant į reisą, slapta į jį praniko gangsteriai. Vėliau jie išžudė įgulą, perkrovė auksą į vandenyne juos pasitikusį mafijos laivą, o motorlaivį „Asiatic Prince“ nuskandino.

Kiti laikraščiai rašė, kad laive kilo maištas. Įgula, sužinojusi koks vertingas krovinys guli triumuose, išžudė vadovybę, nuplaukė į Indiją ir ten viską pardavė. Dar viena versija: motorlaivis užplaukė ant minos, dreifavusios Ramiajame vandenyne dar nuo rusų-japonų karo laikų.

Daugelį metų Anglijos jūrinės spaudos puslapiuose buvo skelbiamos vis naujos ir naujos laivo dingimo versijos. 1955 m. Susisiekimo ministerijos viešųjų ryšių skyrius, atsakydamas  į dingusio laivo įgulos giminaičių prašymus išsiaiškinti „Asiatic Prince“ likimą, pareiškė, kad iki šiol apie tai neturi patikimos informacijos. Jos nėra ir iki šiol.

Pagal visuomenės ir spaudos jam skirtą dėmesį motorlaivis „Asiatic Prince“ gali sėkmingai lenktyniauti su Krymo karo laikų (1853-1856) legendiniu anglų transportiniu laivu „Black Prince“. Juk abejuose „Princuose“, jei tikėti sklandžiusiais gandais, buvo gabenamas auksas. Abu dingo vandenynuose paslaptingomis aplinkybėmis.

 

 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "„Asiatic Prince“ paslaptis apaugusi gandais"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.