Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Atlantidos legendos ženklai prie Sicilijos

Prie Sicilijos krantų rastas paskendęs laivas su paslaptingu kroviniu. Tyrimais nustatyta – jis nuskendo prieš 2600 metų.

Narai nuolat jūrose randa įvairių lobių.
Narai nuolat jūrose randa įvairių lobių. @ nuotr.

Orichalko lydiniai dengė Poseidono šventyklą

 

Laivo liekanos rastos vos už 300 metrų nuo kranto 3 metrų gylyje. Jis vyko į Sicilijos pietuose esantį esantį Dželos (Gela) miestą. Tačiau kelionės į Italiją metu kilo audra ir laivas nuskendo.

Laive rastas paslaptingas krovinys – 39 nežinomo raudonos spalvos metalo lydiniai. Italų tyrinėtojai mano, kad tai – legendose minimas orichalkas arba aurichalkas, apie kurį yra užsiminę senovės Graikijos autoriai.

Septintajame amžiuje iki mūsų eros graikų poetas ir rapsodas Hesiodas rašė, kad Heraklio skydas buvo pagamintas iš orichalko. Viename iš Homero himnų orichalkas minimas kaip epitetas, apibūdinantis Afroditės garbanas.

Platonas, savo dialoge „Kritijas“ aprašydamas Atlantidą, rašė, kad šiuo metalu, kuris savo verte nusileido tik auksui, buvo padengta Poseidono šventykla. „Iš išorės visą šventyklą, išskyrus achroterijus,  jie padengė sidabru, achroterijus – auksu; viduje akims atsivėrė lubos iš dramblio kaulo, papuoštos auksu, sidabru ir orichalku, o sienos, kolonos ir grindys visos išklotos orichalku.“

Tyrinėtojams vadovaujantis archeologijos profesorius Sicilijos Jūrų departamento vadovas Sebastianas Tusa įsitikinęs, kad tarp laivo liekanų rastas metalas ir yra legendinis orichalkas. Ištyrus radinį rentgeno fluorescencijos metodu paaiškėjo, kad lydinys 75-80 proc. sudarytas iš vario ir 15-20 proc. cinko. Yra nikelio, švino ir geležies priemaišų.

Profesorius S. Tusa teigė: „Šis radinys yra unikalus ir išskirtinis, nes pirmą kartą mes radome orichalko lydinius. Iki šiol nieko panašaus nebuvo rasta, nors apie orichalką žinojome iš antikos tekstų“.

 

Atlantidos egzistavimo įrodymas

 

Jei metalas, kurį rado italų mokslininkas ir jo komanda, iš tikrųjų yra mistinis orichalkas, tai dar vienas patvirtinimas, kad Atlantida egzistavo iš tikrųjų. Dėl paslaptingojo žemyno ar salos egzistavimo istorikai ir archeologai vis dar ginčijasi. Daugiausia informacijos apie Atlantidą randama Platono darbuose.

Pasak graikų filosofo, tai buvo aukštos kultūros ir turtingų žmonių šalis, apie kurią jis sužinojo iš egiptiečių. Populiariausia šiuolaikinio mokslo versija, kad Atlantidos istorija – tai paties Platono sukurta moralinė alegorija, mąstytojas neturėjęs omenyje jokios konkrečios salos. Tuo tarpu kiti įsitikinę, kad legendos bei pasakojimai apie Atlantidą turi realų pagrindą, ir kad sala ar žemynas dingo pakilus jūros lygiui, išsiveržus ugnikalniui ar buvo nuplautas didžiulio cunamio.

Taip, kaip abejota pačios Atlantidos realumu, buvo diskutuojama, ar tikrai egzistuoja Platono aprašytas metalas ar lydinys orichalkas. Vyravo nuomonė, kad taip galėjo būti vadinamas žalvaris – vario lydinys, kurio svarbiausias legiruojantysis elementas yra cinkas, kuris lydinį sustiprina, daro jį plastiškesnį, atsparesnį dilimui.

 

Toliau žadinama tyrinėtojų vaizduotė...

 

Archeologijos profesorius Sebastianas Tusa teigia, kad laivas nuskendo šeštajame amžiuje prieš Kristų. Kol kas negalima tiksliai pasakyti, kokio dydžio buvo laivas, nes didžioji jo dalis kol kas yra nugrimzdusi į smėlį. Profesorius spėlioja, kad jis galėjo būti apie 15 m ilgio. Laivas keliavo į Dželos uostą, esantį Dželos upės žiotyse. Audra ar manevravimo klaida išmušė laivą iš kurso, jis užplaukė ant seklumos įstrigo pakrantės smėlyje. Tarp medinių laivo nuolaužų rasta keletas graikiškų vazų, terakotinė deivės Demetros figūrėlė. Pasak profesoriaus S. Tusos, šie radiniai patvirtina, kad pakankamai greit po įkūrimo 689 m. pr. Kr. Džela išaugo į turtingą miestą, kuriame buvo vertinami meno kūriniai, uostu, kur užsukdavo į tolimas keliones vykstantys laivai.

Kai kurie ekspertai nesutinka, kad laive rasti lydiniai yra orichalkas. Enrikas Matievičius, buvęs Rio de Žaneiro universiteto fizikos profesorius, įsitikinęs, kad paslaptingojo senovinio lydinio orichalko kilmės šalis yra Peru, jis priklauso Čavino kultūros laikotarpiui, buvusiam Anduose apie 1200 m. pr. Kr.. Pasak E. Matievičiaus, orichalkas sudarytas iš vario, aukso ir sidabro. Jo įsitikinimu prie Sicilijos krantų sudužusiame laive rasti lydiniai visai nėra orichalkas. Juk kažkada manyta, kad paslaptingasis atlantų metalas – tai žalvaris, iš kurio buvo nukaldintos Senovės Romos monetos.

Tuo tarpu profesorius S. Tusa teigia, iki šiol netikėjęs Atlantidos egzistavimu ir laikęs ją Platono sugalvota metafora. Tačiau paskutiniai radiniai rodo, kad Atlantidos istorija vis dar tęsiasi ir žadina tyrinėtojų vaizduotę. O Sicilijos istorijai šie archeologiniai radiniai yra nepaprastai reikšmingi.

 

 

 

 

 

 

Fotoreportažas
  • Atlantidos legendos ženklai prie Sicilijos-Foto-nr-3673_3674.jpg
  • Atlantidos legendos ženklai prie Sicilijos-Foto-nr-3673_3675.jpg
  • Atlantidos legendos ženklai prie Sicilijos-Foto-nr-3673_3676.jpg
  • Atlantidos legendos ženklai prie Sicilijos-Foto-nr-3673_3677.jpg
  • Atlantidos legendos ženklai prie Sicilijos-Foto-nr-3673_3678.jpg
  • Atlantidos legendos ženklai prie Sicilijos-Foto-nr-3673_3679.jpg
  • Atlantidos legendos ženklai prie Sicilijos-Foto-nr-3673_3680.jpg
  • Atlantidos legendos ženklai prie Sicilijos-Foto-nr-3673_3681.jpg
  • Atlantidos legendos ženklai prie Sicilijos-Foto-nr-3673_3682.jpg
  • Atlantidos legendos ženklai prie Sicilijos-Foto-nr-3673_3683.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Atlantidos legendos ženklai prie Sicilijos"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.