Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Baltijoje tik Rusija ir Lenkija išgauna naftą

Baltijos jūroje jau keliose vietose siurbiama naftą, rengiasi semti iškasenas, o Lietuva, dar net nepradėjo vykdyti žvalgybos.

 Lenkijos naftos ir dujų verslovės „B3“ naftos platforma „Baltic Beta“, kur dirba interesų ir Lietuvoje turinti „Lotus Petroleum“.
Lenkijos naftos ir dujų verslovės „B3“ naftos platforma „Baltic Beta“, kur dirba interesų ir Lietuvoje turinti „Lotus Petroleum“. @ nuotr.

 

Nafta Kaliningrado vandenyse

 

Rusija Baltijos jūros Kaliningrado srities vandenyse pradėjo naudoti dar vieną „D41“ naftos verslovę su dviejais gręžiniais. Rusijos naftos kompanija „Lukoil“ skelbė, kad joje yra apie 3,9 mln. tonų naftos iš kurių galima išgauti apie 2,3 mln. tonų.

Jei žemės paviršiuje yra griežtai suskirstyti valstybių teritoriniai vandenys, tai žemės gelmėse tokio skirstymo nėra. Tas kas pirmasis pradėjo naftos siurbimą iš gelmių gali ją „patraukti“ ir iš kaimyninės valstybės teritorijos.

Rusija pirmiausia naftos išteklius pradėjo naudoti telkinyje „D6“. Jis yra apie 22 km į vakarus nuo Kuršių nerijos ir apie 5 km nuo Lietuvos ir Rusijos jūros sienos.

Prie anksčiau buvusios žinomos Rusijos Kaliningrado srities vandenų naftos verslovės „D6“ po žvalgybos buvo surastos dar kelios naujos verslovės - jau minėta „D41“, „D6 (pietinė), „D29“ ir pati didžiausia „D33“ su apskaičiuotu 21,2 mln. tonų naftos kiekiu. Pradėjusi naudoti minėtas naftos versloves Rusijos „Lukoil“ kompanija prabilo apie maždaug po penkių metų kasmet išgaunamą dviejų milijonų tonų naftos kiekį. Baltijos jūroje išgaunama nafta yra labai kokybiška, kadangi jos kiekiai nedideli visa ji kol kas išvežama. Statyti Kaliningrado srityje atskiros naftos perdirbimo gamyklos nėra prasmės. 

Rusijos valdžios atstovai yra prabilę ir apie Baltijos jūros dugne gulinčius geležies ir mangano gumulus, kurios planuoja surinkti.

 

Lenkija naudoja išteklius

 

Į Rusijos veiksmus ir planus rytinėje Baltijos dalyje vis didesniais mastais siurbti naftą ir kasti iškasenas pirmoji ir greičiausiai galėtų sureaguoti Lenkija. Ji turi stiprias naftos žvalgybos ir gavybos bendroves.

Lenkijos naftos ir dujų klodai Baltijos jūros regione išžvalgė Lenkijos kompanija „Lotos Petrobaltic“. Ji siūlosi atlikti žvalgybą ir Lietuvos teritoriniuose vandenyse.

Lenkijos pakrantės zonoje ir teritoriniuose vandenyse yra daugiau skalūnų dujų nei naftos. Lenkija žada pradėti naftos gavybą didžiausiuose telkinyje „B8“. Šiuo metu statomas 75 km ilgio vamzdynas iš „B8“ į pakrantės miestą Vladislavovą.

Iš „B3“ telkinio Lenkia jau išgauna naftą nuo 1992 metų. Per tą laiką išgauta per 35 mln. barelių naftos ir apie 500 mln. kubinių metrų dujų.

Taip pat šiuo metu dujų gavybai rengiami Baltijos jūros laukai „B4“ ir „B6“.

 

Trukdo nesutarimas dėl sienos

 

Latvijos šelfe yra atliktas bandomasis gręžinys. Pagrindiniai naftingi Latvijos plotai yra Baltijos jūros vakarinėje dalyje ties Liepoja ir link Lietuvos sienos.

Buvo skelbta, kad Baltijos jūros dugne Lietuvos ir Latvijos pasienyje gali būti iki 100 mln. tonų naftos, kurios vertė per 70 milijardų JAV dolerių. Tačiau toks kiekis kelia abejonių. Sovietiniais laikais buvo įvardinta, kad Latvijos „E6“ bloke yra ne daugiau kaip 2-3 mln. tonų naftos. Neįmanoma pradėti naftos paieškos darbų ir telkinio eksploatacijos, nes Latvija ir Lietuva nesusitaria dėl jūrų sienos.

Baltijos jūroje dar kažkiek naftos gali turėti Švedija. Šiek tiek naftos buvo rasta prie Gotlando. Tačiau nuo 2009 m. Švedijos Vyriausybė dėl nedidelių kiekių ir grėsmės ekologijai savo teritoriniuose vandenyse uždraudė bet kokias naftos paieškas.

 

Lietuva svajoja apie žvalgybą

 

Lietuva taip pat nėra pradėjusi naftos telkinių Baltijos jūroje žvalgybos. Prieš kurį laiką Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis skelbė, kad naftą Lietuvos vandenyse norėtų žvalgyti Lenkijos „Lotos Petrobaltic“ kompanija. Tačiau Lietuvos sistema neleidžia pasirikti ko nors konkretaus be tarptautinio viešojo pirkimo konkurso.

Baltijos jūroje Lietuva turi du didesnius naftos telkinius ir abu jie probleminiai. Vienas - ties Kaliningrado srities siena, kitas - ties Latvijos siena, kuri dar nėra demarkuota. 
Premjeras S.Skvernelis buvo žadėjęs, kad naftos žvalgyba Baltijos jūros Lietuvos teritorijoje gali prasidėti 2019 metais. Vykdyti žvalgybą skatina tai, kad vienas didelis Lietuvos naftos telkinys yra šalia sienos su Rusijos Kaliningrado sritimi, kur yra intensyvinama naftos gavybą. Lietuva norėtų kaip galima greičiau išsiaiškinti, koks telkinys glūdi jūroje netoli „D6“ verslovės. Rusija yra skelbusi, kad Kaliningrado srities dalyje ties siena su Lietuva yra apie 80 mln. tonų jai priklausančios naftos telkinys. Lietuva savo naftos telkinių dydžio Baltijos jūroje, kol neatlikta žvalgyba, net nežino.

 

Fotoreportažas
  • Baltijoje tik Rusija ir Lenkija išgauna naftą-Foto-nr-8212_8213.jpg
  • Baltijoje tik Rusija ir Lenkija išgauna naftą-Foto-nr-8212_8214.jpg
  • Baltijoje tik Rusija ir Lenkija išgauna naftą-Foto-nr-8212_8215.jpg
  • Baltijoje tik Rusija ir Lenkija išgauna naftą-Foto-nr-8212_8216.jpg
  • Baltijoje tik Rusija ir Lenkija išgauna naftą-Foto-nr-8212_8217.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Baltijoje tik Rusija ir Lenkija išgauna naftą"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.