Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Baltijos jūros gyvūnų gelbėjimas: palikti negalima išgelbėti

Tokiu pavadinimu, kaip pranešė Lietuvos jūrų muziejaus Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vedėja Nika Puteikienė, kovo 3 dieną Lietuvos jūrų muziejuje rengiama tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija. Joje bus aptartos Baltijos jūros gyvūnų gerovės problemos bei iššūkiai, kurie kyla, siekiant įvykdyti prievoles, numatytas LR įstatymuose dėl gyvūnų gelbėjimo, pasidalinta tarpinstitucine patirtimi šioje sferoje, idėjomis apie galimybes gerinti situaciją ir pristatyta Baltijos jūros gyvūnų tyrimų ir reabilitacijos centro sukūrimo idėja bei pasirašytas memorandumas pagalbai Baltijos jūros gyvūnams užtikrinti.

Baltijos jūros pilkasis ruonis, išgydytas ir sugrąžintas atgal į jūrą.
Baltijos jūros pilkasis ruonis, išgydytas ir sugrąžintas atgal į jūrą. @ Alfonso Mažūno nuotr.

Konferencijoje kviečiami dalyvauti ne tik mokslininkai, studentai, suinteresuotų institucijų atstovai, bet ir vis, neabejingi Baltijos jūros gyvūnų likimui.

Lietuvos jūrų muziejus jau trisdešimt metų reabilituoja ir tiria Baltijos pilkųjų ruonius ir vandens paukščius. Atsižvelgdamas į savo ir partnerių patirtį, Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisijos (HELCOM) rekomendacijas (CORSET ir HOLAS projektai) plėtoti Baltijos jūros gyvūnų tyrimus ir prisiimti atsakomybę dėl gyvūnų gerovės, Lietuvos jūrų muziejus inicijuoja Baltijos jūros gyvūnų tyrimų ir reabilitacijos centro kūrimą.

Pasak Lietuvos jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, sujungus skirtingų organizacijų patirtį ir poreikius galima sukurti profesionalų centrą, gebantį teikti ne tik reabilitacijos, bet ir  mokslo tiriamąsias paslaugas bei prisidėti prie studentų praktikos įgūdžių formavimo.

Lietuvos respublikos Teršimo incidentų likvidavimo jūros rajone darbų plane Lietuvos jūrų muziejui yra pavesta rūpintis nafta užterštų gyvūnų gelbėjimu, tačiau tokiai veiklai muziejuje nėra  reikiamos infrastruktūros. Centro, kuris būtų pasirengęs bet kuriuo metu, atsitikus teršimo incidentui, pradėti gelbėti nukentėjusius gyvūnus, įsteigimas prisidėtų ir prie tarptautinių susitarimų įgyvendinimo.

Centre būtų plėtojama ir mokslinė tiriamoji veikla, padedanti geriau suprasti laukinių gyvūnų ekologiją, biologiją ir etologiją bei generuojanti siūlymus, kaip gerinti gyvūnų apsaugą jūroje. Dabar tyrimai atliekami netinkamomis sąlygomis arba mokslininkai yra priversti juos vykdyti užsienyje. Toks tyrimų ir reabilitacijos centras būtų vienas iš nedaugelio Europoje ir net pasaulyje.

Jau beveik tris dešimtis metų Lietuvos jūrų muziejaus biologai rūpinasi, gydo, slaugo Baltijos jūros pilkųjų ruonių jauniklius, kurie randami išsekę, sužaloti pakrantėje. Muziejuje nėra jokių tam specialių patalpų. Kelios dešimtys ruoniukų gydomi viename iš administracinio pastato kabinetų, įrengus jame dvi vonias. Specialistai jais rūpinasi kiaurą parą. Sustiprėję ruoniukai paleidžiami atgal į Baltijos jūrą, o tie gyvūnėliai, kurie yra pernelyg sužaloti, kad išgyventų natūralioje aplinkoje, lieka muziejuje arba iškeliauna į užsienio zoologijos sodus ar akvariumas. Šiemet Lietuvos jūrų muziejuje dar vyksta rekonstrukcija, todėl muziejininkai neturės galimybių padėti ruonių jaunikliams.

Lietuvos jūrų muziejus jau senokai brandina Baltijos jūros gyvūnų tyrimų ir reabilitacijos centro idėją. Konferencijos metu bus pristatytos architektūrinė šio centro vizualizacija, aptartos jo atsiradimo galimybės ir veiklos kryptys. Šis centras turėtų atsirasti vietoj šalia muziejaus, kopose, jau kelis dešimtmečius stūksančio gelžbetoninio baseino, kuris sovietmečiu buvo naudojamos elektrožūklės bandymams.

 

 

Baltijos jūros gyvūnų gelbėjimas: palikti negalima išgelbėti

Tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija

 

2017 m. kovo 3 d. (penktadienis)

Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume, renginių salėje „Jūros sala“

Smiltynės g. 3, Klaipėda

 

Konferencijos tikslas – aptarti Baltijos jūros gyvūnų gerovės problemas bei iššūkius, kurie kyla siekiant įvykdyti prievoles, numatytas LR įstatymuose dėl gyvūnų gelbėjimo, pasidalinti tarpinstitucine patirtimi šioje sferoje, idėjomis apie galimybes gerinti situaciją ir  pristatyti Baltijos jūros gyvūnų tyrimų ir reabilitacijos centro sukūrimo idėją bei pasirašyti memorandumą, skirtą pagalbai Baltijos jūros gyvūnams užtikrinti.

Kviečiame mokslininkus, studentus, suinteresuotų institucijų atstovus ir visus neabejingus Baltijos jūros gyvūnų likimui.

 

PROGRAMA

 

1000 Kėlimasis pėsčiųjų keltu iš Klaipėdos į Smiltynę (Senoji perkėla, Šiaurinis ragas, Danės g. 1). Nemokamas autobusas iki Jūrų muziejaus delfinariumo.

1015–1035 Dalyvių registracija

1035–1050 Sveikinimo žodis

Olga Žalienė, Lietuvos jūrų muziejus

Kęstutis Mažeika,  LR Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas

Laura Janulaitienė, LR aplinkos ministerija, Gamtos apsaugos ir miškų departamentas, Gamtos apsaugos skyrius

1050–1110„Jūros paukščių inovatyvių tyrimų poreikis ir perspektyvos“

Julius Morkūnas, KU gamtos katedra

1110–1135 Kavos pertrauka

1135–1155 „Baltijoje žiemojančių jūrinių paukščių problematika ir apsauga“

Dr. Mindaugas Dagys, Gamtos tyrimų centras, Paukščių ekologijos laboratorija

1155–1215 „Baltijos ruonių apsaugos problemos ir jų sprendimo būdai“

Mart Jüssi, Estijos gamtos fondas,Tartu (anglų kalba)

1215–1245„NATURA 2000. Saugomos teritorijos“

Jūratė Zarankaitė, Kuršių nerijos nacionalinis parkas

1245–1345 Pietų pertrauka

1345–1405 „Baltijos ruonių apsaugos problematika Pajūrio regioniniame parke“

Erlandas Paplauskis, Pajūrio regioninis parkas

1405–1420 „Baltijos jūros gyvūnų tyrimų ir reabilitacijos centro įkūrimo projekto

pristatymas

Olga Žalienė, Arūnas Grušas, Lietuvos jūrų muziejus

1420–1500 Diskusijos, memorandumo pasirašymas  

1505 –1510 Išvykimas autobusu iki Senosios perkėlos. Kelto reisas į Klaipėdą

 

Konferencija nemokama.

Fotoreportažas
  • Baltijos jūros gyvūnų gelbėjimas: palikti negalima išgelbėti-Foto-nr-6108_6109.jpg
  • Baltijos jūros gyvūnų gelbėjimas: palikti negalima išgelbėti-Foto-nr-6108_6110.jpg
  • Baltijos jūros gyvūnų gelbėjimas: palikti negalima išgelbėti-Foto-nr-6108_6111.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Baltijos jūros gyvūnų gelbėjimas: palikti negalima išgelbėti"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.