Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Butelinio pašto išdaigos

Kokių tik istorijų nenutinka netikėtai į jūrą išmetus butelį su laišku.

@ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Kolumbas neturėjo butelio?

 

„1750 metų liepos mėnuo. Mūsų laivas dega Atlante. Valtyje mūsų yra dvylika. Buvę drąsuoliai tapo bailiais. Iš visų pusių sklinda tik aimanos. Aš tyliai laukiu mirties. Prašau, perduokite mano motinai Elizbet –neverk manęs. Tėvui Tomui – pasirūpinkite mano motina ir mano seserimis...“

Tokio turinio raštelis, kaip skelbė vienas Majamio dienraštis, buvo atrastas butelyje, kurį sužvejojo netoli Jamaikos krantų 1957 metais. Galima tikėti ar netikėti bulvarinio laikraščio sensacinga žinute, tačiau niekas negali pasakyti, kiek panašių raštelių „stikliniuose vokuose“ plukdo Golfo, Kurosivo, Brazilijos, Humbolto ir kitos srovės bei vėjai.

Vienas pirmųjų „butelinio pašto“ įkūrėjų buvo legendinis jūrų keliautojas Kristupas Kolumbas. 1493 metais, grįžtant į Europą, dvi Kolumbo karaveles „Ninją“ ir „Pintą“ užklupo baisi audra. Kai „Ninjai“, kurioje plaukė Kolumbas, ėmė grėsti pražūtis, didysis genujietis perrašė svarbiausius laivo dienoraščio puslapius ir uždaręs juos sandarioje statinaitėje išmetė į jūrą. „Laiškas“ buvo adresuotas Ispanijos karalienei.

Kolumbo laiškas nepasiekė ir tikriausiai jau niekada nepasieks karalienės Izabelės. Tiesa, 1852 metais kažkoks amerikietis laivo kapitonas tikino atradęs butelį su Kolumbo dokumentais. Matyt, jis buvo nelabai išprusęs. Jei būtų bent kiek domėjęsis Kolumbo kelionėmis, būtų žinojęs, kad garsusis jūrų keliautojas savo raštus sudėjo į statinaitę, o ne į butelį.

 

Netikėtos pažintys

 

... 1958 metais švedė Siuzana Svensen įmetė į Baltijos jūros bangas butelį, kuriame buvo jos adresas ir nuotrauka. Netrukus jį ištraukė žvejybos laivo įgula. Visi 25 šio laivo vyrai, tarp jų ir kapitonas, buvo viengungiai. Po reiso visa įgula apsilankė pas Siuzaną. Jos išrinktuoju tapo kapitonas.

... Kitais metais anglas Brianas Kolis išmetė į vandenyną daugiau kaip tūkstantį butelių su rašteliu: „Ar nenorėtumėte tapti mano žmona?“ Jis gavo 381 teigiamą atsakymą. Duodamas interviu žurnalistams išradingasis anglas pareiškė, kad jau vieną iš jų išsirinko. Bet dėl viso ko atsargai dar turi paruošęs 500 butelių.

... 1960 metais Stefanas Koliargiros, Graikijos Antiparos salos žvejo sūnus, pakrantėje atrado butelį su rašteliu, kurį išsiuntė aštuonmetis Šarlis Chestleris – amerikietis, gyvenantis Beirute. Tarp jų užsimezgė susirašinėjimas ir du berniukai neakivaizdiniu būdu tapo gerais draugais.

Kaip nustebo Antiparos gyventojai, kai kartą šalia salos nusileido hidroplanas, o iš jo išlipo mažasis Šarlis. Jis buvo turtingų tėvų sūnus. Jų asmeninis lėktuvas ir atskraidino Šarlį į nedidelę graikų salą. Atvežta ir daug dovanų ne tik Šarliui, jo šeimai, bet ir visiems nedidelės salos žvejams.

... 1964 metų rugsėjo mėnesį Robertas Ventura, JAV karinio laivyno jūreivis, Havajų paplūdimyje atrado butelį, kuriame buvo nedidelis popieriaus lapelis su užrašu: „Brangusis, kas Tu ir kur bebūtum, atsiliepk!“ Buvo nurodytas merginos adresas. Tarp jaunuolių prasidėjo susirašinėjimas ir reikalai krypo vedybų link. Bet kai jaunuolis nuvyko nurodytu adresu, pasirodė, kad jo sužadėtinei dar tik 18 mėnesių. Buteliniu paštu išsiųstas laiškelis buvo tik jos dvylikamečio brolio išdaiga.

... Tais pačiais metais Prancūzijos laikraščiai aprašė tokią istoriją. Vieno provincijos miestelio viešbučio šeimininkas Ronos upėje rado butelyje paslėptą berniuko Lino raštelį. Jis rašė, kad labai trokšta turėti pripučiamą valtį, su kuria tyrinėtų savo upę. Apie tokį jo norą sužinojo viešbutyje apsistojęs žymus prancūzų keliautojas Alenas Bombaras, kuris be maisto atsargų perplaukė Atlantą mažytėje guminėje valtelėje. Netrukus berniukas gavo mokslininko ir keliautojo dovaną – pripučiamą guminę valtį.

 

Keistos istorijos

 

Bet turbūt keisčiausia istorija atsitiko 1949 metais. Vieno San Francisko restorano patarnautojas Džonas Vurnsas, rinkdamas paplūdimyje tuščius butelius, viename jų rado nuostabų laišką.

Jame buvo rašoma: „Londonas, 1927 metų birželio20 d. Aš atiduodu savo palikimą tam laimingajam, kuris surado šį butelį, ir mano advokatui Bari Kohenui lygiomis dalimis.“. Iš pradžių vaikinas pamanė, kad tai pokštas. Netrukus paaiškėjo, kad to savotiško testamento autorė yra Daisy Alexander, buvusi garsios siuvamųjų mašinų Singer įmonės savininkų artima giminaitė.

Ji mirė 1940-aisiais, būdama 80 metų amžiaus. Jos turtas buvo įvertintas keliais milijonais. Daisy advokatas dar buvo gyvas ir visus tuos metus, praėjusius nuo jos mirties, ieškojo savo klientės testamento. Ir, štai, jis netikėtai atsirado. Prasidėjo ilgas ir sunkus procesas, kuriame Singer firmos atstovai neigė butelyje rastą testamentą.

Buvę senosios ponios draugai ir pažįstami prisiminė, kad ji turėjo keistą įprotį – mėtyti tuščius butelius į Temzę. Bet kaip galėjo butelis, įmestas į vandenį Londone, po 9 metų atsirasti San Francisko pakrantėje? Kaip baigėsi ši keista byla dabar jau neaišku.

Ne mažiau keista istorija susijusi su kunigu tėvu Džordžu. JAV jis buvo vadinamas „buteliniu pastoriumi“, nes daugelį metų mėtė į vandenyną butelius su rašteliais, kuriuose maldaudavo bristi iš alkoholizmo liūno. Tvirtinama, kad kai kurie alkoholikai, radę tokį butelį ir perskaitę jame esantį pastoriaus laišką, išties mesdavo gerti. Tėvo Džordžo sąskaitoje – apie 20 tūkstančių tokių laiškų išsiųstų „buteliniu paštu“.

Neįmanoma suskaičiuoti, kiek butelių, nešančių įvairiausio turinio pranešimus, šiuo metu dreifuoja mūsų planetos jūrose ir vandenynuose. Nežinia, kiek dar žmonių, radę juos patirs džiaugsmą arba nerimą ir skausmą.

 

Fotoreportažas
  • Butelinio pašto išdaigos -Foto-nr-6498_6499.jpg
  • Butelinio pašto išdaigos -Foto-nr-6498_6500.jpg
  • Butelinio pašto išdaigos -Foto-nr-6498_6501.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Butelinio pašto išdaigos "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.