Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

DIDŽIOJI ADMIROLO NELSONO MEILĖ

Horacijaus Nelsono (1758-1805) ir Emos Hamilton (gimusi Amy Lyon, 1765-1815) meilės istorija 18-to amžiaus pabaigoje buvo tapusi didžiausiu skandalu to meto Europoje.

Ema  pantomimoje vaizduoja Kasandrą. George Romney tapytas paveikslas.
Ema pantomimoje vaizduoja Kasandrą. George Romney tapytas paveikslas. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Pirmas susitikimas

 

Pirmą kartą jie susitiko 1793 metų rugsėjo 12 dieną, kai į Neapolį atplaukė britų linijinis laivas „Agamemnon“. Tądien jo vadas, 35 metų jūrų kapitonas H.Nelsonas buvo pakviestas į Neapolyje rezidavusio britų pasiuntinio Viljamo Hamiltono (1730-1803) namus ir pristatytas jo 28 metų gražuolei žmonai Emai.

Tuo metu ji jau buvo žinoma kaip talentinga aktorė. Atsisveikinusi su savo skandalingais meilės nuotykiais, patirtais jaunystėje, Neapolyje Ema kūrė pantomimos spektaklius. Tai buvo populiarių graikų-romėnų mitologinių siužetų atvaizdavimas pozomis ir šokiais. Tuos spektaklius V.Hamiltono namuose lankydavo daugelis Europos įžymybių. Tarp jų ir vienas žymiausių švietimo epochos rašytojų, vokiečių literatūros klasikas J.V.Gėtė. Jis žavėjosi ne tik Emos kuriamais spektakliais, bet ir jos grožiu. Pakerėtas jos išvaizdos, anglų dailininkas Georgas Romney (1734-1802) nutapė daugiau kaip 60 ledi Hamilton portretų. Daugelyje jų ji vaizduojama pantomimos personažų vaidmenyje – nelaimių pranašautoja Kasandra, Marija Magdalietė, bakchanalijos šokėja ir kt.

Hamiltonų namuose viešinčiam Nelsonui, kuris nuo vaikystės beveik neišlysdavo iš jūros, pasitaikė reta proga ilgesniam laikui atsidurti žavios moters draugijoje. Nors jau buvo vedęs pasiturinčią našlę Frances Nisbet (1761-1831), tačiau, atrodo, neatsispyrė Emos žavesiui. Pasak jo biografų, Nelsonų šeimyninis gyvenimas nuo pat pradžių nebuvo labai sklandus, tačiau, išskyrus retus vizitus pas kurtizanes, jis nepasižymėjo „nuklydimais į kairę“. Nieko smerktino neatsitiko ir šį kartą, tačiau žavios Emos atvaizdas, matyt, ilgam išliko Nelsono atmintyje.

 

Didvyrio garbintoja ir rūpestinga slaugė

 

Antrasis Nelsono ir jo būsimosios meilužės Emos susitikimas įvyko praėjus penkeriems metams. Į Neapolį jis atplaukė po pergalingo Nilo mūšio, kuriame Nelsono vadovaujama eskadra sumušė prancūzų laivyną prie Egipto krantų. Už pasižymėjimą per Prancūzijos revoliucijos ir Napoleono karus Nelsonui ką tik buvo suteiktas admirolo laipsnis.

Ema Hamilton, laukdama Nelsono ir jo eskadros, parašė admirolui aistringą, kupiną susižavėjimo laišką: „Aš tiesiog skrajoju oru ir didžiuojuos, kad gimiau toje pačioje šalyje, kaip ir nugalėtojas Nelsonas. Seras Viljamas ir aš su nekantrumu laukiame, kada mes galėsime jus apkabinti... Mano suknelė nuo galvos iki kojų yra a la Nelson. Netgi mano skarutė yra mėlyna su aukso inkarais. Mano auskarai – Nelsono inkarai....“

Panašioje euforijoje gyveno ir gausi „anglų kolonija“, įsikūrusi Neapolyje. Ji pasistengė, kad visos gatvės būtų išpuoštos šūkiais „Viva Nelson“.

Nelsonas Neapolyje pasirodė be dešinės rankos, kurią prarado mūšyje prie Tenerifės Santa Kruso ir neišsigydęs kitų sužeidimų. Ema ir Viljamas Hamiltonai gyvąja legenda tapusį Nelsoną priglaudė savo namuose „Palazzo Sesso“.

Ema tapo rūpestingiausia Nelsono slauge. Admirolo keturiasdešimtmečio proga ji surengė didelę puotą, kurioje dalyvavo visas Neapolio elitas. Septyniasdešimtmetis seras Viljamas Hamiltonas taip pat žavėjosi Nelsonu ir rodė jam deramą pagarbą. Senasis džentelmenas toleravo savo gražuolės žmonos ir garbingo svečio draugystę, neįtardamas, kad ji gali peraugti į aistringą meilę.

 

Šokiruojantis meilės trikampis

 

1799 metams baigiantis, prancūzų kariuomenė priartėjo prie Neapolio karalystės, kurią tuomet valdė Ferdinandas IV. Bijant prancūzų okupacijos, gruodžio 23-osios naktį keturi Nelsonui pavaldūs britų laivai su pabėgėliais, tarp kurių buvo ir Hamiltonai, išplaukė į Siciliją. Vėliau Nelsonas minėjo, kad tai buvusi labai sunki kelionė. Užklupus stipriai audrai, keleiviai su nerimu laukė neišvengiamos žūties įsisiautėjusioje jūroje. Tuo tarpu Ema laikėsi drąsiai ir stengėsi globoti labiausiai audros iškankintus keleivius.

Atplaukę į Siciliją, Nelsonas ir Hamiltonai išsinuomavo didelį namą Palerme. Jiems ten begyvenant, vis garsiau sklido gandas apie visuomenėje netoleruotinus Nelsono ir Emos santykius. Net Anglijos spaudoje pasirodė pasvarstymų apie dviejų nacionalinių įžymybių artimą draugystę. Jos išviešinimas galimai paskatino Admiralitetą gražinti admirolą į jūrą ir tokiu būdu atitraukti jį nuo Emos. Tai sutapo su užsienio reikalų ministerijos pasiūlymu 72 metų V.Hamiltonui atsistatydinti iš pareigų. Todėl Nelsonas, Ema ir Viljamas kartu išvyko į Britaniją.

Londone visi trys vėl apsigyveno kartu. Laikraščiuose pasirodė straipsniai su skandalingomis antraštėmis apie meilės trikampį. Nuo jų nusisuko daugelis buvusių draugų ir pažįstamų. Nelsonas buvo pirmas aukštuomenės žmogus, kuris paliko žmoną ir atvirai gyveno su savo meiluže. 1801 metų sausio 29 dieną, Nelsonui būnant jūroje, Ema pagimdė dukrą. Ją pakrikštijo Horacijos vardu. Tai buvo retas vardas mergaitei, bet Ema jį pasirinko aiškiai visiems parodydama, kad jos tėvas yra Horacijus Nelsonas.

 

Neišpildyta paskutinė valia

 

1803 metais mirė V.Hamiltonas, palikęs Emai 800 sterlingų svarų metinę rentą. Dabar ji ir Nelsonas bandė sukurti naują, tylesnį gyvenimą, bet Nelsonui dėl nutrūkusių paliaubų su Prancūzija vėl teko grįžti į jūrą. Ema tikėjosi, kad išsiskyrimas ilgai netruks, tačiau savo mylimojo jai teko laukti du metus ir tris mėnesius.

Nelsonas grįžo į Angliją tik 1805 metų rugpjūtyje. Po trijų laimingų drauge praleistų savaičių, Nelsonas gavo įsakymą vadovauti eskadrai, kuri turėjo užblokuoti prancūzų laivus Kadiso įlankoje. Ema liko beviltiškai viena, įsitraukė į azartinius lošimus ir išleido daug pinigų.

Prieš Trafalgaro mūšį, tarsi nujausdamas savo žūtį, Nelsonas surašė testamentą, kuriame Emą ledi Hamilton ir savo įdukrą Horaciją pavedė karaliaus ir tautos globai, kad jomis būtų tinkamai pasirūpinta. Nelsonas buvo įsitikinęs, kad jo priešmirtinį prašymą karalius ir vyriausybė įvykdys.

Neįtikėtinas naivumas! Jis gi negalėjo nežinoti, kad britų aukštuomenėje jis yra nekenčiamas, smerkiamas ir niekinamas. Karalius ir vyriausybė niekada neišpildė Anglijos nacionalinio didvyrio paskutinės valios. 1815 metais didžioji Nelsono meilė Ema Hamilton, taip ir netapusi teisėta jo žmona, mirė paskendusi skolose bei skurde.

 

Fotoreportažas
  • DIDŽIOJI ADMIROLO NELSONO MEILĖ-Foto-nr-7294_7296.jpg
  • DIDŽIOJI ADMIROLO NELSONO MEILĖ-Foto-nr-7294_7295.jpg
  • DIDŽIOJI ADMIROLO NELSONO MEILĖ-Foto-nr-7294_7297.jpg
  • DIDŽIOJI ADMIROLO NELSONO MEILĖ-Foto-nr-7294_7298.jpg
  • DIDŽIOJI ADMIROLO NELSONO MEILĖ-Foto-nr-7294_7299.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "DIDŽIOJI ADMIROLO NELSONO MEILĖ"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.