Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Ekspedicija aplink Baltiją virto studija ir filmais

Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje pristatyta studija "Bendradarbiavimo su Baltijos jūros regiono valstybėmis galimybės" ir dokumentiniai filmai apie Baltijos jūros šalių žvejybą.

Pristatymas Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje
Pristatymas Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje @ Vidmanto Matučio nuotr.

Studija - tarsi meškerė žvejams

 

Studija unikali, naudinga žuvininkystės bendruomenei. Joje pateikta daug kitų šalių žvejų, žuvų perdirbėjų, žuvininkystės bendruomenių kontaktų. Dalis žvejų pripažino studijos naudą. Linkėta pasinaudoti studijoje pateikta medžiaga, užmegzti kontaktų su kitų šalių žuvininkystės bendruomenėmis. Suteikta meškerė, kad patys žvejai pasigautų žuvį.

Studiją Lietuvos marinistikos žurnalistų klubo "Marinus" užsakymu laimėjus skelbtą viešąjį pirkimo konkursą parengė VšĮ "Marina Visio". Joje apžvelgtos pasaulinės žuvininkystės plėtros tendencijos, aplinkosauginis požiūris į žuvų vartojimą, Baltijos jūros regiono šalių ir ES žuvininkystės veiklos, valdymas, žuvų pardavimas.

Detaliai išanalizuota Baltijos jūros regiono žuvininkystės ekonominė nauda vertinant kiekvienos šalies žuvininkystę pagal žvejybos uostus, laivyną, žvejybos ir perdirbimo įmones, žvejų darbo vietas. Atskirai aiškintasi kaip ES Baltijos jūros šalyse ir Rusijos Kaliningrado srityje plėtojama žuvininkystės infrastruktūra, kokios ateities perspektyvos.

Išsamiai analizuoti Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Danijos, Vokietijos, Lenkijos ir Rusijos Kaliningrado srities žuvininkystės vietos regionai, jų tradicijos, vykdomi projektai.

Studija su iliustracijomis ir lentelėmis apima 208 puslapius. Ją pristatė Lietuvos marinistikos žurnalistų klubo "Marinus" vadovas Vidmantas Matutis.

Su Studija galima susipažinti jūrinės informacijos internetinėje svetainėje "Albatrosas.lt".

 

Unikalūs Baltijos pajūriai

 

Vykdant studiją buvo rengiamos ekspedicijos po žvejybos objektus aplink Baltijos jūrą. Savo įspūdžiais iš šių kelionių pasidalino projekto ekspertai Venantas Butkus ir Egidijus Bacevičius.

"Šiandien daugelis buvusių žvejų kaimelių, ypatingai pietinėje Baltijos pakrantėje, tapo kurortinėmis vietovėmis, kur karaliauja poilsiautojai ir turistai. Buvusiuose žvejų uosteliuose dabar dažniausiai glaudžiasi jachtos ir pramoginiai kateriai", - įspūdžiais dalinosi V.Butkus.

Jis lankėsi Lenkijos, Vokietijos, Danijos pajūriuose. Ypač sužavėjo Lenkijoje pajūrio ruožas Tarp Pucko ir Vladislavovo – žvejybos ir jūreivystės reliktų, daiktų išlikusių iš senų laikų, istorinių monumentų kraštas. Vladislavove išeiginėmis dienomis atviras didžiausias lenkų žvejybos uostas, kur mėgsta lankytis šeimos su vaikais, iš arti apžiūri žvejybos tralerius, transportinius laivus, gabenančius žvejų laimikį į krantą. Nustebino Darlovka, kur žvejai žuvis doroja tiesiog ant kranto, o žarnas meta į upę, kur jas gaudo kirai.

Vokietijoje Freest kaimelis – vienas iš nedaugelio, kur iki šių dienų gyva senoji žvejybos tradicija naujomis sąlygomis. Žvejybos kultūros ir turistų traukos vieta - Fischlandas -  žvejų kaimeliai Prerove ir Darse, kur seniai nebegyvena žvejai, bet čia daug kas primena tuos laikus, kai pagrindiniai jų gyventojai buvo žvejai. Įspūdį padarė didžiausias Baltijos jūros regiono šalyse žvejybos muziejus Danijos Esbjerge.

Latvijoje, Estijoje, Švedijoje ir Suomijoje lankęsis E.Bacevičius ieškojo žuvininkystės sąsajų su Šiaurės šalių Kalevala epu ir surado jų tiek Alando salose, tiek Raumoje, Turku, Kotkoje ir Helsinkyje.

"Helsinkio miesto skulptūras gali praeiti ir nesusimąstyti. Mums gi nutiko priešingai. Pasitelkėme kompozitoriaus Jean Sibelius muziką. Vaikščiojimas po Helsinkį, pirmoji pažintis su miestu ženklinta Kalevala epo įvaizdinimu. Ir visa tai klasikinėmis, lengvai suvokiamomis priemonėmis", - dėstė E.Bacevičius.

 

Žmonės, žvejyba, kultūra...

 

Į studijos "Bendradarbiavimo su Baltijos jūros regiono valstybėmis galimybės" pristatymą atėję žmonės turėjo galimybę išvysti ekspedicijų aplink Baltijos jūrą metu iš surinktos vaizdinės medžiagos sukurtus dokumentinius apžvalginius filmus - "Baltijos jūros šalių žvejybos uosteliai", "Žuvininkystės kulinarinis paveldas Baltijos jūros šalyse", "Baltijos jūros šalių žvejybos muziejai". Taip pat pristatyta 10 vaizdo miniatiūrų apie atskirus Baltijos jūros šalių žvejybos objektus.

"Keliaudami po Baltijos jūros šalių žvejybos vietas daug ką pamatėme, nufilmavome. Žmonės ir žvejyba, kultūra, istorija tose šalyse unikali. Gali mėnesiais keliauti aplink Baltijos jūrą ir kaskart surasi ką nors naujo", - svarstė  VšĮ "Marina Visio" direktorius, filmų režisierius ir operatorius Juozas Mažonas.

Ekspedicijos metu sukurtus filmus ir visą kitą medžiagą galima išvysti jūrinės informacijos internetinėje svetainėje "Albatrosas.lt".

Vykdydamas projektą "Bendradarbiavimo su Baltijos jūros regiono valstybėmis galimybės" Lietuvos marinistikos žurnalistų klubas "Marinus" išleido knygą "Laiškai iš jūros", sukūrė interneto svetainę, šiame straipsnyje pristatytą studiją ir filmus, o iki 2015 metų kovo 1 dienos išleis knygą "Žvejybos tradicijos Baltijos jūros šalyse".

Fotoreportažas
  • Ekspedicija aplink Baltiją virto studija ir filmais-Foto-nr-3184_3185.jpg
  • Ekspedicija aplink Baltiją virto studija ir filmais-Foto-nr-3184_3186.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Ekspedicija aplink Baltiją virto studija ir filmais"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.