Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Fotožurnalistų dėstytojui - 80 metų

Vilniaus miesto rotušėje iškilmingai paminėtas Lietuvos fotografų mokytojo Vilniaus Universiteto Komunikacijos falkulteto docento Virgilijaus Juodakio 80-ies metų jubiliejus.

V.Juodakis su dukros šeima.
V.Juodakis su dukros šeima. @ Jono Paulausko nuotr.

Sugrįžimas į fotožurnalistikos studijas

Garbingo jubiliejaus proga gerbiamą fotografijos mokslo patriarchą sveikino ir jaunystės prisiminimais dalijosi V.Juodakio buvę jo studentai, o dabar žymūs Lietuvos fotožurnalistai, kolegos, bendraminčiai - Antanas Sutkus, Jonas Staselis, Klaudijus Driskius, Valentinas Juraitis, Antanas Andrijonas, Agnė Čeplinskienė ir kiti.

Šių eilučių autorius ir svetainės "Albatrosas.lt" redaktorius Vidmantas Matutis taip pat buvo vienas iš Virgilijaus Juodakio studentų. Kai Vilniaus universitete neakivaizdžiai studijavau žurnalistiką dirbau Klaipėdos rajono laikraščio "Banga" fotokorespondentu.

V.Juodakis studentams aiškindavo kuo fotografas skiriasi nuo fotožurnalisto. Fotografas moka tik kokybiškai fotografuoti, tinkamai suvokti kompozicijos niuansus ir išpildyti juos. Fotožurnalistas privalo ne tik fotografuoti, bet ir rašyti - mokėti tinkamai suformuluoti bent jau parašą po nuotrauka. Jau nekalbant apie itin gausią fotožurnalistikos žanrų įvairovę, pradedant nuo fotožinutės, fotoreplikos ir baigiant fotoreportažu ar netgi fotoapybraiža.

Įsitikinau, kad žodžio ir vaizdo santykis yra žymiai patrauklesnis. Ypač jūrinėje srityje, kur grožis pilnumoje gali atsiskleisti tik esant vaizdo ir žodžio sąryšiui.

 

Fotografijos plytos ir architektūra

Bet grįžkime prie V.Juodakio jubiliejaus. Jame buvęs mano kursiokas, su fotožurnalistika mielai bendraujantis Jonas Paulauskas teigė, kad 80-metis V.Juodakis surengtame vakare Vilniaus miesto rotušėje pasidalijo savo jaunystės atsiminimais, apžvelgė nueitą ilgą kelią fotografijoje, mokantis jos paslapčių, o vėliau padedant ir kitiems Lietuvos fotografams taip pat perprasti ir pamilti šią meno bei žurnalistikos sritį, tapti profesionaliais fotožurnalistais. Virgilijus Juodakis taip pat nepraleido progos pasidalinti su susirinkusiais kolegomis, studentais kai kuriais praktiškais patarimais, palengvinančiais fotografo gyvenimą. „Fotografija - tai kaip statyboje architektūra, kai fotožurnalistas - architektas - iš fotografijų - plytų - stato pastatą. Ir kuo to pastato plytos - jo fotografijos - įtaikingesnės, tuo didingesnis bus tas pastatas“, - tvirtino žymusis Vilniaus Universiteto (VU) Komunikacijos fakulteto senjoras V. Juodakis.

 

Pirmasis fotografijos mokslinis darbas

1964 metais baigęs žurnalistikos studijas VU Istorijos - filologijos fakultete, Virgilijus Juodakis vėliau čia net trisdešimt metų dėstė fotožurnalistiką: 1970 – 1990 - Istorijos fakultete, o 1990 – 2000 - Komunikacijos fakultete.

V. Juodakis ne tik dėstė šį mokslą, bet ir domėjosi jo ištakomis ir ateitimi. Vienas pirmųjų Lietuvoje susidūrė su skaitmenine fotografija, domėjosi naujausiomis gyvenimo atvaizdavimo technologijomis. Prieš keturis dešimtmečius docentas V. Juodakis apgynė pirmąjį mokslinį darbą apie Lietuvos fotografijos istoriją „Fotografijos istorijos Lietuvoje bruožai iki 1940 metų“. Šis jo mokslinis darbas tapo svaria atspirtimi tolimesniems Lietuvos fotografijos istorijos tyrinėjimams. „Pamatęs, kad Lietuvos fotografijos istorijos tyrinėjimai - vis dar „nearti dirvonai“, nutariau imtis šios misijos“, - paprastai savo ilgamečius tyrinėjimus apibendrina fotografijos mokslininkas. Jo teigimu, jis taip pasinėrė į šį darbą, kad kartais dėl to nebeužtekdavo laiko ilgesniam bendravimui su savo šeimos nariais, dėl ko jis jų dabar atsiprašė.

Virgilijus Juodakis - daugelio fotografijos profesionalus vienijančių organizacijų: Lietuvos žurnalistų sąjungos, Lietuvos fotografijos meno draugijos, Europos fotografijos istorijos asociacijos, Tarptautinės meninės fotografijos federacijos aktyvus narys. 2007 metais už svarų indėlį į Lietuvos žurnalistikos istoriją Lietuvos žurnalistų sąjunga V. Juodakį apdovanojo medaliu „Už nuopelnus žurnalistikai“.

 

Žurnalisto Venanto Butkaus prisiminimai

Perskaičiau "Albatrose" apie V. Juodakio 80-metį. Jis - mano kursiokas. Buvo gabus ir energingas, tad mums dar besimokant 3 kurse, jis per žiemą peršoko į ketvirtą ir baigė žurnalistiką metais anksčiau. Vėliau palaikėme artimus ryšius. Kai mes "Lietuvos žvejyje" įkūrėme Foto klubą, V.Juodakis ne kartą lankėsi pas mus, vertino klubo narių darbus, padėjo surengti parodą. O tarp klubo narių buvo B.Aleknavičius, V. Straukas, kuris neseniai buvo labai pagerbtas, A. Dapkevičius, D. Labokas, kurio nuotraukas tada spausdindavo žurnalai, A. Stubra ir nemažai kitų tuomet jau garsių ar pradedančių fotografų.  Mūsų kursas iš pradžių susitikdavo kasmet, vėliau kas 5 metai. Paskutinį kartą V.Juodakį buvau sutikęs jau Sąjųdžio metais, kai jis viešai atsisakė LTSR nusipelniusio žurnalisto vardo. Prie sovietų jis buvo patekęs į kalėjimą dėl įvykių Rasų kapinėse, kažkas neaiškaus buvo ir jo tėvo biografijoje. Taigi, atėjo jis į mūsų kursą šiek tiek vyresnis už mus ir labiau gyvenimo mokytas. Buvo labai gabus, bohemiškas. Visas kursas padėjom jam statyti užmiestyje namą-vasarnamį, o po to šauniai uliavodavom.

Įdomumo dėlei pridedu 1968 metais išleisto "Lietuvos žvejo" meninės fotografijos parodos katalogą.

 

Jono Paulausko fotopristatymas skirtas Virgilijaus Juodakio 80-mečiui. Jį galima atverti čia.

 

Fotoreportažas
  • Fotožurnalistų dėstytojui - 80 metų-Foto-nr-2278_2279.jpg
  • Fotožurnalistų dėstytojui - 80 metų-Foto-nr-2278_2280.jpg
  • Fotožurnalistų dėstytojui - 80 metų-Foto-nr-2278_2281.jpg
  • Fotožurnalistų dėstytojui - 80 metų-Foto-nr-2278_2282.jpg
  • Fotožurnalistų dėstytojui - 80 metų-Foto-nr-2278_2283.jpg
  • Fotožurnalistų dėstytojui - 80 metų-Foto-nr-2278_2284.jpg
  • Fotožurnalistų dėstytojui - 80 metų-Foto-nr-2278_2285.jpg
  • Fotožurnalistų dėstytojui - 80 metų-Foto-nr-2278_2286.jpg
  • Fotožurnalistų dėstytojui - 80 metų-Foto-nr-2278_2287.jpg
  • Fotožurnalistų dėstytojui - 80 metų-Foto-nr-2278_2297.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Fotožurnalistų dėstytojui - 80 metų"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.