Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Gandai ir tikrovė apie rusų kreiserio aukso lovį

Prieš 115 metų gegužės 20 dieną po Cusimos mūšio Japonijos jūroje nuskendęs rusų kreiseris „Dmitrij Donskoj“ vis dar guli dugne, o jį iškelti žadėję Pietų Korėjos lobių ieškotojai dabar sėdi už grotų.

Atvirukas su kreiserio nuotrauka.
Atvirukas su kreiserio nuotrauka. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Laivas 400 metrų gylyje

 

Ši skandalinga istorija prasidėjo 2018 metų vasarą, kai Pietų Korėjos lobių paieškos bendrovės „Shinil Group“ suburta tarptautinė ekspertų komanda naršė Japonijos jūros gelmes. Per du pasaulinius karus čia nuskendo nemažai žinomų karinių ir civilinių laivų, bet ne visų jų nuolaužos yra rastos surastos ir ištyrinėtos.

Liepos 15 dieną, sekmadienį, narai su dviem pilotuojamais povandeniniais aparatais pradėjo nuolaužų medžioklę. Vos už mylios nuo Ulleungdo salos (Pietų Korėja) narai aptiko savo pirmąjį „laimikį“. Nusileidę į daugiau nei 400 metrų gylį, jie pastebėjo seną ir smarkiai apgadintą laivą. Pabūklų bokšteliai ir denio patrankos liudijo, kad jis priklausė kariniam laivynui. „Laivagalis beveik visai sulaužytas, tačiau laivo denis ir bortai palyginti gerai išsilaikę“ – pranešė narai. Tuo metu jie net neįtarė, koks svarbus bus jų radinys.

Seule įsikūrusiai povandeninių lobių paieškos bendrovei labai svarbu buvo sužinoti koks to laivo pavadinimas ir su kokios valstybės vėliava jis plaukiojo. Tai padėtų nustatyti ko vertas radinys.

Vieno povandeninio laivelio naras nukreipė prožektorių į laivo šoną ir nustebo pamatęs dumbliais apaugusias raides. Jis iš karto suprato, kad tai ne lotyniškos, o kirilicos abėcėlės raidės. Tai reiškė, kad laivas priklausė Rusijai. Netrukus buvo nustatytas tikslus jo pavadinimas – „Dmitrij Donskoj“, išsiaiškintos laivo žūties aplinkybės

 

Vienas priešų apsuptyje

 

1883 metais Admiraliteto laivų statykloje Sankt Peterburge ant vandens nuleistas 93 metrų ilgio šarvuotas kreiseris „Dmitrij Donskoj“ ilgą laiką buvo laikomas carinės Rusijos Baltijos laivyno flagmanu. Praėjus dešimtmečiui, JAV vyriausybės kvietimu jis lankėsi Niujorke ir dalyvavo iškilmėse, skirtose paminėti Kristupo Kolumbo atvykimo į Naująjį pasaulį 400-ąsias metines.

Didžiąją savo karjeros dalį laivas praleido užsienyje, Viduržemio jūroje ir Tolimuosiuose Rytuose. Kai 1904 metais prasidėjo Rusijos ir Japonijos karas, „Dmitrij Donskoj“ jau buvo laikomas laivyno veteranu. Nepaisant to, buvo priskirtas eskadrai, kuri po žygio aplink Afriką turėjo pasiekti Vladivostoką. Cusimos sąsiauryje rusų laivus užklupo japonų jūrų pajėgos.

Prasidėjus mūšiui, seno kreiserio užduotis buvo pridengti naujesnius ir greitaeigius eskadros laivus, kad šie galėtų tęsti žygį į Vladivostoką. Likęs vienas, jis sugebėjo išvengti japonų minininkų atakų ir, sulaukęs nakties, išjungtomis šviesomis taip pat pasuko Vladivostoko link. Deja, tikslo nepasiekė.

Japonijos jūroje „Dmitrij Donskoj“ buvo priverstas užtrukti 5 valandas, kol gelbėjo skęstančio rusų minininko įgulą. Per tą laiką rusų kreiserį spėjo pasyvyti japonai. Netrukus jis atsidūrė dešimties priešo laivų apsuptyje. Kilus mūšiui, „Dmitrij Donskoj“ sugebėjo išvesti iš rikiuotės du japonų kreiserius, bet ir pats buvo smarkiai apgadintas. Pasinaudojęs nakties tamsa, rusų kreiseris priplaukė prie Ulleungdo salos ir jo įgula, kurioje buvo daug sužeistų, išsilaipino krante. Išaušus rytui, keli likę laive jūreiviai nuplukdė laivą toliau nuo salos ir atidarė kingstonus. Nuo to laiko „Dmitrij Donskoj“ ir guli Japonijos jūros dugne.

 

Rusijos laivo radybos lobio ieškotojams baigėsi kalėjime

 

Nustačius jūros dugne aptikto laivo tapatybę, netikėtai pasklido gandai apie jame slypinčius aukso lobius. „Shinil Group“ bendrovei talkinę narai parnešė, kad, apžiūrėdami nuolaužas po vandeniu, matė ne tik laivo stiebus ir pabūklus, bet ir daugybę metalinių dėžių prie sumaitoto laivagalio. Lobių ieškotojų bendrovės atstovai iš karto pareiškė: „Dėžės labai sandariai uždarytos. Tai rodo, kad jų viduje yra tikrai brangių dalykų“

Netrukus labai plačiai po pasaulį pasklido pranešimai, ko gero, inspiruoti pačios lobių paieškos bendrovės „Shinil Group“, kad rusų kreiseryje buvo gabenama 200 tonų aukso luitų ir tūkstančiai dėžių su auksinėmis monetomis. Visa tai esą buvo skirta eskadros, plaukusios į Vladivostoką, išlaidoms padengti: stovėjimo uostuose mokesčiai, atlyginimai jūreiviams ir karininkams, mūšyje sugadintų laivų remontas. Buvo tvirtinama, kad tauriojo metalo vertė siekia 130 milijardų dolerių.

„Shinil Group“ įmonės vadovai, surengę spaudos konferenciją, pranešė, kad nuskendusį laivą pasiryžę iškelti. Papasakojo kaip ketina išleisti jame esantį lobį. Pusė lobio bus gražinta Rusijai, dalis atiteks įmonės investuotojų dividendams, 10 procentų bus skirta įvairiems projektams.  Be to, įmonė suskubo išleisti kriptovaliutą, pavadintą „Donskoj“. Po šio pareiškimo įmonės akcijos pakilo 20 procentų.

Tačiau netrukus paaiškėjo, kad „Shinil Group“ neturėjo Pietų Korėjos valdžios leidimo iškelti nuskendusio laivo. Iškilo abejonės ir dėl aukso, gulinčio rusų kreiserio nuolaužose. Rusijos istorikai vieningai pareiškė: „Nėra jokios archyvinės medžiagos ar mokslinių įrodymų, patvirtinančių, jog kreiseryje „Dmitrij Donskoj“ būta aukso“.

Už melagingą tvirtinimą, kad jūros dugne rado 130 milijardų JAV dolerių vertės lobį ir tai, jog tuo pasinaudodami pritraukė tūkstančius mažų investuotojų į tariamą operaciją auksui iškelti iš nuskendusio laivo, Pietų Korėjos teismas nuteisė kalėti tris buvusius lobių paieškos bendrovės vadovus. „Jie apgavo daugybę žmonių ir neteisėtai gavo didžiulį pelną“, –teisme sakė teisėjas Coi Yeon-mi.

 

Fotoreportažas
  • Gandai ir tikrovė apie rusų kreiserio aukso lovį-Foto-nr-9055_9056.jpg
  • Gandai ir tikrovė apie rusų kreiserio aukso lovį-Foto-nr-9055_9057.jpg
  • Gandai ir tikrovė apie rusų kreiserio aukso lovį-Foto-nr-9055_9058.jpg
  • Gandai ir tikrovė apie rusų kreiserio aukso lovį-Foto-nr-9055_9059.jpg
  • Gandai ir tikrovė apie rusų kreiserio aukso lovį-Foto-nr-9055_9060.jpg
  • Gandai ir tikrovė apie rusų kreiserio aukso lovį-Foto-nr-9055_9061.jpg
  • Gandai ir tikrovė apie rusų kreiserio aukso lovį-Foto-nr-9055_9062.jpg
  • Gandai ir tikrovė apie rusų kreiserio aukso lovį-Foto-nr-9055_9063.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Gandai ir tikrovė apie rusų kreiserio aukso lovį"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.