Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

„Ilgesio tiltai” – tarp Klaipėdos ir Atlanto

Ilgi mėnesiai be šeimos jūroje, nuolat siaučiančios audros ir daugybė laiškų iš Klaipėdos į jūrą ir atgal. Tokia jūrininko Žydrūno Naujoko šeimos istorija sudėliota ką tik išleistoje knygoje „Ilgesio tiltai. Laiškai iš jūros ir kranto“.   

Knygoje "Ilgesio tiltai" kapitono Žydrūno Naujoko ir jo žmonos Joanos meilės istorija.
Knygoje "Ilgesio tiltai" kapitono Žydrūno Naujoko ir jo žmonos Joanos meilės istorija. @ Vidmanto Matučio nuotr.

Tarsi psichologinis trileris...

„Kai pradėjau skaityti šią knygą buvo puslapių, kai viena akis verkė, kita juokėsi. Kas pažįsta Žydrūną Naujoką žino kodėl. Tai nėra vien  laiškai iš jūros“, - teigė knygos pristatymo vakarą vedusi žurnalistė Vida Bortelienė.

Ji sakė žvelgusi į tą knygą, kaip psichologinio trilerio romaną, pavadintą „Tarp bangų jūrininko rojus ir pragaras“. Knygoje trys siužetinės linijos – profesinė veikla su siaubo ir romantikos elementais, jūrininko meilės drama su laiminga pabaiga ir sovietinės žvejybos pramonės atspindžiai.

Romano veikėjai – jūrų kapitonas romantikas, humoro jausmą turintis žmogus, diplomatas, išradingas žūklės organizatorius, žvejybos flagmanas, šeimos maitintojas, Lietuvos patriotas. Kita veikėja jo moteris – ištikima savo riteriui mama vienišė, vaikų gimdytoja, auklėtoja, buities tvarkytoja, deivė. Ir dukros – išdykusios, sergančios, išsiilgusios tėvo. O epizoduose – žuvininkystės funkcionieriai, jūrininkai, laivuose įdarbinti afrikiečiai, užsienio lietuviai.

Visa tai vystosi įtampą keliančios stichijos – karščio, šalčio, uraganų, smėlio audrų fone  Atlanto vandenyne, prie ekvatoriaus, Pietų Argentinos, Brazilijos, Angolos, Mauritanijos, Siera Leonės, Maroko pakrantėse. Taip pat Novadifu, Stralzundo, Rio de Ženeiro, Buenos Airių, Niufaundlendo, Santa Kruzo, Tenerifės vietovės. Ir žinoma, Baltijos jūra, Klaipėda.

 

Asmeniniai laiškai

 

Dar 2013 metais žurnalistė Adelė Žičkuvienė ir jūrų kapitonas Žydrūnas Naujokas išleido knygą „Laiškai iš jūros“. Joje buvo sudėti autentiški jūrų kapitono Ž.Naujoko laiškai, rašyti žmonai Joanai 30 metų iš įvairių žvejybos rajonų. Juose šalia romantiškų pasakojimų prasprūsdavo ir tai, ko sovietmečiu nebuvo galima garsiai kalbėti.

Pasirodžius šiai knygai, kurią pats jūrų kapitonas Ž.Naujokas sutiko su ašaromis akyse, kilo klausimai, o kokie laiškai ėjo iš kranto į jūrą. Jie buvo gyvenimiški apie kasdienybę, jausmingi.

Viešai paskelbti visus laiškus Žydrūno Naujoko šeima ryžosi tik kai žmona ir mama jau iškeliavo... Liko amžinas jos ilgesys.

Subtilu skelbti asmeninius laiškus, kurie buvo skirti tik mylimam žmogui, dukroms – artimiausiems šeimos nariams.

Žurnalistei Adelei Žičkuvienei pavyko įtikinti šeimą, jog atrinktus laiškus reikia skelbti, kad visi žinotų, kuo gyveno jūrininkų šeimos krante, kai jų brangiausieji buvo toli.

Taip atsirado tarsi knygos „Laiškai iš jūros“ tęsinys – „Ilgesio tiltai“. Panašios apimties knyga kaip ir „Laiškai iš jūros“. Tik su papildomomis asmeninėmis šeimos nuotraukomis, laiškų faksimilėmis, papildomais Ž.Naujoko prie Afrikos krantų pieštais jūrlapiais. Taip pat Bernardo Aleknavičiaus ir Savelijaus Golubevo iliustracijomis.

 

Pagyros buvusiai mokinei

 

Knygos „Ilgesio tiltai“ redaktorė Nijolė Klimantavičienė džiaugėsi, kad buvusi jos mokinė Adelė Mišeikytė, dabar Žičkuvienė, susidomėjo žvejyba.

„Tai buvo nuoširdi mergaitė. Neatsitiktinai prieš ją atsivėrė jūrų kapitono Žydrūno Naujoko širdis. Laiškai iš jūros ir kranto tapo ir jos gyvenimo dalimi. Laiškai popieriniai, rašyti ranka, vietomis susilieja raidės. Šiandieninis naujų technologijų jaunimas pasakytų - kam gaišti laiką, rašyti laišką, siųsti ir gauti atsakymą ko ne po pusmečio, jei galima internetu bendrauti tiesiogiai“, - pastebėjo N.Klimantavičienė.

Jos akimis, knyga „Ilgesio tiltai“ turtinga, turininga, įdomi ir įvairiais požymiais labai graži knyga.

„Žavėjausi kapitono Žydrūno Naujoko sugebėjimu nepaprastai vaizdingai, labai gražiai emocingai rašyti. Ir taip, kad mums, gyvenantiems prie jūros, prieš akis iškyla jūros darbininkų gyvenimo vargai ir tų vargų nenuslopinta širdis, sugebėjimas matyti mus supančio pasaulio grožį“, - pastebėjo N.Klimantavičienė.

 

Laiškai ir lipdytas fyvenimas

 

Jūrų kapitonas Sigitas Šileris pastebėjo, kad jis taip atvirai pasidalinti savo išgyvenimais, kaip Žydrūnas Naujokas, nemokėtų. Tie laiškai apie du žmones, susitikusius, pamilusius vienas kitą, kuriuos išskirdavo jūros ir vandenynas.

„Ačiū Žydrūnui už atvirumą, už jūreivio parodymą kitokiu nei mes daugelis esame. Žydrūnas – jūrininkas lyrikas, išdrįsęs parodyti, kaip myli krantą, vandenyną, savo vaikus, žmoną“, pastebėjo S.Šileris.

Jis prisiminė brolius Žydrūną ir Vygantą Naujokus nuo kursantų laikų. Tai buvę stiprūs Lietuvos kaimo vaikinai, neieškantys užuojautos ir galintys pastovėti už save, sugebantys nuo visų apsiginti. Niekada nemanęs, kad vienas iš jų gali būti toks lyriškas, taip giliai dalintis jausmais su artimaisiais.

„Dabar jaunieji apie mūsų kartos jūrininkus turi neigiamą nuomonę. Neva jie dažniau būdavę girti nei blaivūs, mušdavęsi, avėję ilgaauliais batais, veždavę į Klaipėdą kramtomąją gumą ir džinsus. Mes gyvenome puikiai, buvome jauni, sunkiais laikais išmokome išlikti savimi, šventėme ir Kalėdas, ir Velykas“, - pastebėjo S.Šileris.

Manau, kad daugelis iš mūsų senosios kartos jūrininkų dar kartą taip gyventume, sakė jis. Žurnalistė Adelė Žičkuvienė gyveno šalia jų, brangina tuos žmones su kuriais tiek metų bendrauta.

„Galvojau, kad neberašysiu. Bet žurnalisto profesija ko gero duota visam gyvenimui. Ėmiausi dėlioti knygą „Ilgesio tiltai“. Negaliu pabėgti nuo žvejybos temos. Skaudu koks likimas ištiko žuvies pramonę. Norisi po gabalėlį sudėlioti mozaiką bent apie to laikmečio žmones, jų darbus, gyvenimus, o svarbiausia pajusti tai, ką jautė jūrininkų žmonos, tos „gyvosios našlės“, kaip išsireiškė Žydrūnas Naujokas“, - teigė A.Žičkuvienė.

Knygoje sudėti laiškai lyžtelėję jūros druskos, ilgesingi laiškai, kurie tarsi tiltai sujungė dešimtmečius per gyvenimą kartu žengusius ir geresnį rytojų lyg kregždės lizdą lipdžiusius Joaną ir Žydrūną Naujokus.   

Fotoreportažas
  • „Ilgesio tiltai” – tarp Klaipėdos ir Atlanto-Foto-nr-5329_5331.jpg
  • „Ilgesio tiltai” – tarp Klaipėdos ir Atlanto-Foto-nr-5329_5338.jpg
  • „Ilgesio tiltai” – tarp Klaipėdos ir Atlanto-Foto-nr-5329_5330.jpg
  • „Ilgesio tiltai” – tarp Klaipėdos ir Atlanto-Foto-nr-5329_5332.jpg
  • „Ilgesio tiltai” – tarp Klaipėdos ir Atlanto-Foto-nr-5329_5333.jpg
  • „Ilgesio tiltai” – tarp Klaipėdos ir Atlanto-Foto-nr-5329_5334.jpg
  • „Ilgesio tiltai” – tarp Klaipėdos ir Atlanto-Foto-nr-5329_5335.jpg
  • „Ilgesio tiltai” – tarp Klaipėdos ir Atlanto-Foto-nr-5329_5336.jpg
  • „Ilgesio tiltai” – tarp Klaipėdos ir Atlanto-Foto-nr-5329_5337.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "„Ilgesio tiltai” – tarp Klaipėdos ir Atlanto"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.