Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Indijos vandenyno piratas

Johnas Bowenas laikomas vienu iš turtingiausių piratų, veikusių Piratų Aukso amžiaus laikotarpiu, ir vieninteliu, kuris savanoriškai pasitraukė iš šio „verslo“.

Brėžinys. Buvęs vergų laivas "Speaker".
Brėžinys. Buvęs vergų laivas "Speaker". @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Pelningas „piratų ratas“

 

J.Bowenas nebuvo toks garsus, kaip Bartholomew Robertsas, kuris per ketverius piratavimo metus užgrobė daugiau nei 400 laivų, tačiau pagal grobio vertę gerokai jį pranoko. Pasak kai kurių tyrinėtojų, J.Bowenas maždaug per tiek pat metų „uždirbo“ maždaug 170 000 svarų sterlingų, apie 25 procentus daugiau, nei Robertsas.

Tokia finansinė J.Boweno sėkmė neatsitiktinė. Jis buvo vienas iš pirmųjų piratų, kurie nesitenkino savo veikla vien tik įprastose Vakarų Indijos (Karibų jūros regionas tarp Šiaurės ir Pietų Amerikos) vietose, kur „apšvarindavo“ ispanų ir kitų kolonistų laivus, gabenančius į Europą tauriuosius metalus bei kitokias gėrybes. Ieškodami naujų pelningesnių veiklos vietų, piratai susidomėjo portugalų atrastu jūros keliu į Indiją. Jie taip pat bandydavo aplenkti audringąjį Gerosios Vilties kyšulį, kad galėtų patektų į Rytų Indijos regionus, kur plaukiojo visokių gėrybių prikrauti pirklių laivai.

Ne visi pasiryždavo plaukioti rizikingu „piratų ratu“ (angl. Pirate Round), kuris vedė iš vakarų Atlanto per Madagaskarą ir Afrikos kyšulį iki Jemeno ir Indijos pakrančių. Tačiau tie, kuriems nestigo drąsos kursuoti tuo maršrutu, galėjo trinti rankas. Čia plaukiojantys įvairių šalių Rytų Indijos kompanijų laivai „aprūpindavo“ piratus begale brangių prekių.

J.Bowenas, užčiuopęs tą aukso gyslą, nuo 1699 metų metų iki mirties veikė Indijos vandenyne, Raudonojoje jūroje ir Persų įlankoje.

 

Pabėgimas nuo piratų pas piratus

 

J.Boweno piratinę karjerą aprašė jo amžininkas kapitonas Charlesas Johnsonas (paprastai manoma, kad po šiuo slapyvardžiu slepiasi „Robinzono Kruzo“ autorius Danielis Defoe) knygoje „Bendroji piratų istorija“.

Būsimasis piratas gimė Bermudų salose, bet vėliau persikėlė į Pietų Karoliną, kuri tuo metu buvo anglų kolonija Šiaurės Amerikoje. Čia jis tapo anglų laivo kapitono padėjėju. Nežinia kiek ilgai J.Bowenas ėjo šias pareigas, bet galų gale tą laivą užpuolė prancūzų piratai ir visus anglus paėmė į nelaisvę.

Piratai, nepaleisdami belaisvių, kirto Atlanto vandenyną ir plaukė į Madagaskarą, tapusį piratų prieglobsčiu. Nepasiekus salos, laivas užplaukė ant seklumos. Kilus sumaiščiai, J.Bowenui, kartu su juo buvusiems anglų pirkliams ir jūrininkams, pavyko užgrobti piratų laivo barkasą.

Įveikę 45 jūrmyles, bėgliai pasiekė Sent Augustino uostą Madagaskaro saloje. Ten J.Bowenas praleido 18 mėnesių, kol apsisprendė pats tapti piratu. Jis prisijungė prie piratų kapitono Williamo Reado įgulos. Piratų laivo komanda išrinko J.Boweną šturmanu (angl. sailing master). Po to, kai jiems pavyko užgrobti didelį ir turtingą indų laivą, J.Bowenas, pasiėmęs savo prizo dalį, sugrįžo į Madagaskarą.

 

Pagaliau piratų kapitonas

 

Madagaskare J.Bowenas sutiko savo seną bičiulį Georgą Boothą ir prisijungė prie jo vadovaujamų piratų. 1699 metų balandyje jie Indijos vandenyne sutiko ir užėmė 480 tonų, 50 patrankų buvusį vergų laivą „Speaker“. G.Boothas, tapęs užgrobto laivo kapitonu, nutarė plaukti į Zanzibarą, kur tikėjosi apsirūpinti maisto ir gėlo vandens atsargomis. Nepavykus deryboms dėl laivo aprūpinimo, arabai užpuolė piratų laivo įgulą. G.Boothas žuvo, bet laivui pavyko pasprukti.

Netekę savo vado, „Speaker“ jūreiviai savo naujuoju kapitonu išsirinko J.Boweną, kuris nutarė, kaip ir jo pirmtakas, suktis „piratų rate“. Iš pradžių jam neblogai sekėsi.

Gerai ginkluotas „Speaker“ užpuolė 13 Mauritanijos laivų karavaną. Nors kai kuriems jų pavyko dingti prasidėjusiose sutemose, tačiau ir J.Bowenas negalėjo skųstis jam atitekusiu grobiu. Knygos „Po juoda vėliava“ (2002 m.) autoriai, Stephenas Woodas ir kiti, tvirtina, kad jo vertė siekė maždaug 100 tūkstančių svarų.

Vėliau J.Boweno komanda užpuolė dar kelis laivus. Tarp jų ir Britų Rytų Indijos kompanijos laivą, kuriam vadovavo kapitonas Conway. Kadangi pietvakarių Indijos pakrančių uostai mielai prekiaudavo su piratais, J.Bowenas atvirai patraukė į netoliese esantį Kalikuto uostą, kur užgrobtą laivą pardavė trims pirkliams.

1701 metų gale „Speaker“ nuskendo užplaukęs ant rifų Mauritanijos pakrantėje. J.Bowenui ir daugumai įgulos narių pavyko pasiekti netoli esančios salos krantą. Po trijų mėnesių jie čia nusipirko šliupą ir pertvarkė jį į brigantiną, kurią pavadino „Content“. Su ja nuplaukė į Madagaskarą ir ten įkūrė piratų bazę „Fort Maratan“.

 

Su nauju laivu nauji nuotykiai

 

1702 metų pradžioje į Maratan uostą Madagaskare atplaukė stambi škuna  „Speedy Return“ kartu su nedidele brigantina. Šiems laivams vadovavęs Rytų Indijos kompanijos kapitonas Drummondas kartu su chirurgu ir keliais kitai įgulos nariais persikėlė į krantą. Tuo tarpu J.Bowenas ir keturi jo sėbrai valtimi nuplaukė prie reide stovinčio burlaivio „Speedy Return“. Apsimetę pirkėjais, norinčiais apžiūrėti iš Europos atvežtas prekes, jie užlipo ant denio. Pamatę, jog denyje yra tik vienas įgulos narys, o keli likusieji darbuojasi triume, piratai grasindami pistoletais privertė visus susirinkti salone. Užpuolimas buvo toks staigus, kad niekas nedrįso pasipriešinti.

Pastatę sargybą ir užrėmę salono duris, piratai davė signalą savo bendrams krante. Atplaukė jų koks pusšimtis, abu laivai buvo piratų užimti tyliai ir be kraujo praliejimo. Brigantiną, kuri jų manymu buvo nenaudinga, piratai sudegino.

J.Bowenas, pasiskelbęs užimto „Speedy Return“ kapitonu, pasiliko senąją laivo įgulą arba didžiąją jos dalį, išvalė, suremontavo laivą, apsirūpino reikalingais daiktais ir pasiruošė naujiems nuotykiams Indijos vandenyne.

Pirmiausia J.Bowenas norėjo rasti vertingą grobį – didelį pirklių laivą „Rook Galley“, kurį anksčiau matė buvę „Speedy Return“ įgulos nariai. Niekur jo nesutikdami, piratai patraukė į Mauricijaus salą, esančią už 900 kilometrų nuo Madagaskaro. Ten ieškomo laivo taip pat nebuvo. Kitus uoste stovinčius laivus J.Bowenas bijojo užpulti nežinodamas jų pajėgų.

Baigiantis 1702 metams, J.Bowenas susitiko su tokio pat „verslo“ atstovu Thomasu Howardu. Šis tuomet vadovavo 36 patrankomis ginkluotam laivui „Prosperous“. Tapę partneriais, jie apiplėšinėjo visus Indijos vandenyne sutiktus laivus.

 

Karjeros pabaiga

 

Nusprendę, kad „Speedy Return“ ir „Prosperous“ per daug susidėvėjo ir nebetinkami piratinei veiklai, abu laivai buvo sudeginti. J.Bowenas ėmėsi vadovauti neseniai Raudonojoje jūroje užgrobtam dideliam laivui „Defiant“. Po kelių sėkmingų žygių įgula nusprendė plaukti į Indijos Rajpuros uostą, kur jie pasidalins visą sukauptą grobį.

J.Bowenas ir dar 40 buvusių jo bendražygių paliko „Defiant“ laivą, ketindami pasitraukti iš piratavimo ir grįžti į Madagaskarą. Deja, pirato karjerą baigusiam J.Bowenui neteko pasimėgauti turtingo pensininko gyvenimu. Pakeliui į savo įkurtą „Fort Maratan“ piratų bazę, J.Bowenas mirė nuo tropinės ligos ir buvo palaidotas Reunion saloje Indijos vandenyne, vos už 175 kilometrų nuo Madagaskaro.

 

 

 

Fotoreportažas
  • Indijos vandenyno piratas-Foto-nr-9188_9189.jpg
  • Indijos vandenyno piratas-Foto-nr-9188_9190.jpg
  • Indijos vandenyno piratas-Foto-nr-9188_9191.jpg
  • Indijos vandenyno piratas-Foto-nr-9188_9192.jpg
  • Indijos vandenyno piratas-Foto-nr-9188_9193.jpg
  • Indijos vandenyno piratas-Foto-nr-9188_9194.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Indijos vandenyno piratas"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.