Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Interesai Klaipėdoje dėl rusų laivo

Klaipėdos uoste areštuotas rusų laivas tapo ir Lietuvos, ir Lotynų Amerikoje, ir Afrikos šalių pinigų paieškos objektu.

Vis daugiau Lietuvos ir užsienio kompanijų siekia atgauti įvairias skolas iš per varžytinės parduoto laivo „Ivan Lopatin“ pinigų
Vis daugiau Lietuvos ir užsienio kompanijų siekia atgauti įvairias skolas iš per varžytinės parduoto laivo „Ivan Lopatin“ pinigų @ Vidmanto Matučio nuotr.

Įteisina arbitražų sprendimus

 

Netoli Venesuelos esančios Kiurasao salos Pramonės ir prekybos rūmų registre registruota bendrovė „Redwater“ N.V. Londono arbitraže laimėjo bylą prie Rusijos kompaniją „Murmansk Shipping Company“ dėl 264 tūkst. 519 svarų sterlingų skolos.

„Redwater“ N.V šią skolą siekia išsiieškoti Lietuvoje iš Klaipėdos uoste areštuoto Murmansko laivybos kompanijos laivo „Ivan Lopatin“. Šis laivas ilgai stovėjo prie Jūrų perkėlos 147 krantinės, o šiuo metu jau yra parduotas.

„Redwater“ N.V siekio išsiieškoti skolą Lietuvoje proceso įteisinimas jau prasidėjo. Lietuvos apeliacinis teismas spalio pradžioje pripažino ir leido Lietuvoje vykdyti Londono arbitražo sprendimą dėl pinigų išieškojimo iš laivo. Taip pat pripažinta ir 16 tūkst. svarų sterlingų skola už Londono arbitražo išlaidas.

Šis sprendimas dar gali būti apskųstas Lietuvos Aukščiausiajam teismui, bet iš esmės skųsti nėra ko, nes Londono arbitražas skolą pripažino. Nebent būtų ginčas, ar Lietuvos teismai galėjo pripažinti kitoje šalyje esančio teismo - Londono arbitražo išlaidas.

Arbitražų įteisinimo proceso sprendimų dėl laivo „Ivan Lopatin“ Lietuvoje gali būti ir daugiau. Tai yra vienas iš būdų Londono arbitraže prisiteisus skolą, Lietuvoje gauti pinigų iš tos sumos, kuri atsirado už varžytinėse parduotą laivą.

 

Laivą akylai stebėjo

 

Murmansko laivybos kompanijos laivas „Ivan Lopatin“ Lietuvoje buvo savotiška rakštimi. Jis nenaudojamas stovėjo nuo 2017 metų spalio. Į Lietuvą atplaukęs laivas buvo areštuotas kelių kompanijų prašymu.

Laivui esant Klaipėdos uoste, ėmė kauptis skolos ir Lietuvos valstybės ir verslo struktūroms. Iš pradžių laivas buvo remontuojamas, bet dėl skolų darbai sustabdyti.

Nerimą kėlė ir tai, kad laivas stovėjo netoli Lietuvos strateginio objekto - Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo. Laivas „Ivan Lopatin“ yra palyginti nesenas, statytas 2010 metais. Tačiau jo šeimininkas Murmanko laivybos kompanija juo mažai rūpinosi. Laivo būklė sparčiai blogėjo. Jis galėjo kelti pavojų šalia esančiam SGD terminalui. Uosto tarnybos nuolat akyliau šį laivą stebėjo.

Laive visą laiką buvo minimali 6 žmonių įgula. Jūrininkams atlyginimai kurį laiką nebuvo mokami. Kilo jų nepasitenkinimas.

Apie situaciją probleminiame laive buvo informuotas Rusijos konsulatas. Paprašyta pačios Rusijos spręsti jos laive Klaipėdos uoste esančias problemas.

Rusijos laivo problemos buvo sunkiai sprendžiamos. Murmansko laivybos kompanijas likimas yra panašus kaip buvusios Lietuvos jūrų laivininkystės. Ji susidūrė su rimtomis problemomis, tačiau pati bendrovė neigė, kad ji bankrutuoja.

20 laivų turinčios Murmansko laivininkystės kompanijos laivai buvo užstrigę Lenkijos, Ispanijos, Indijos, Afrikos šalių ir Kinijos uostuose. Laivų „Vsevolod Beleckij“ ir „Petr Velikij“ įgulos Indijoje ir Kinijoje skundėsi maisto ir vandens trūkumu.

 

Ne visus prašymus tenkino

 

Panašu, kad laivo „Ivan Lopatin“ problemos Lietuvoje baigiasi. Šis laivas parduotas Lietuvoje surengtose varžytinėse. Pradinė jo kaina buvo 2,4 mln. eurų. Laivas parduotas už 5,05 mln. eurų.

Ar šios sumos užteks visoms skoloms, kurios kilo dėl laivo, sumokėti?

Lietuvoje didžiausia suma už laivą „Ivan Lopatin“ buvo susidariusi jį remontavusiai ir įvairias paslaugas teikusiai bendrovei „Garant Service“. Ji buvo teikusi prašymą taikyti apsaugos priemones 492 tūkst. eurų sumai. Stovint laivui Klaipėdos uoste ši suma nuolat augo, nes už laivo laikymą prie krantinių reikėjo mokėti mokestį.

Murmansko laivininkystės kompanijos būklė buvo bloga. Dėl laivų ir įvairių veiksmų buvo net 182 bylos arbitražo teismuose, kur ji buvo atsakove.

Viešai pasklidus žiniai, kad Klaipėdoje yra areštuotas Murmansko laivininkystės kompanijos laivas, užsienio kompanijų, norinčių per Lietuvos teismus išsiieškoti pinigų sumas, daugėjo.

Ne visais atvejais prašymai Lietuvos teismuose buvo tenkinami. Šių metų rugpjūtį Vilniaus apygardos administraciniame teisme netenkintas kompanijos „Univers Acier Morocco“ reikalavimas dėl 7,1 mln. JAV dolerių ir 1,4 mln. eurų. Ši kompanija norėjo atgauti pinigus už įvykį, kuris nesusijęs su laivu „Ivan Lopatin“. 2018 m. ji frachtavo Murmansko laivininkystės laivą „Viktor Tkachyov“. Dėl skolų jis beveik du mėnesius vėlavo pristatyti krovinį į tris Afrikos uostus. Siekdama pagreitinti procesą Maroko kompanija netgi padengė dalį laivo skolų.

 

 

Skola liko už variklį

 

Klaipėdoje atsiranda vis daugiau bendrovių, kurioms skolinga liko Rusijos Murmansko laivininkystės kompanija.

Lietuvos apeliacinis teismas leido jūrinių variklių ir jūrinės įrangos remonto bendrovei „DVR paslaugos“ bylinėtis su Murmansko laivininkystės kompanija dėl žalos atlyginimo.

Ši kompanija, kurios lavas „Ivan Lopatin“ buvo areštuotas Klaipėdoje, liko skolinga ne tik jai, bet ir dar daliai Klaipėdos bendrovių. Kai kurioms jų skolas pavyko atgauti, kai minėtas Rusijos bendrovės laivas buvo parduotas per varžytines.

Bendrovė „DVR paslaugos“ Murmansko laivininkystės kompanijos laivui „Michail Kutuzov“ buvo suteikusi pagalbinį variklį. Per teismą bendrovė bandė prisiteisti už jį nesumokėtą 55 tūkst. 575 eurų sumą su palūkanomis.

 

Ieškinį nurodyta priimti

 

Klaipėdos apygardos teismas atsisakė priimti šį ieškinį, nes jis esantis neteismingas šiam teismui. Ji nurodė Klaipėdos bendrovei kreiptis į Rusijos teismus, nes Murmansko laivininkystės kompanija esanti registruota Rusijoje ir neturinti jokios atstovybės ar filialo Lietuvoje.

Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad Klaipėdos apygardos teismas privalėjo priimti ieškinį vien jau tam, kad išsiaiškintų, ar sutartyje tarp ūkio subjektų yra numatyta arbitražinio bylinėjimosi sąlyga.

To nebuvo padaryta, todėl Klaipėdos apygardos teismui nurodyta „DVR paslaugos“ ieškinį nagrinėti iš naujo. Teismas bent jau privalėtų sudaryti galimybes besiginčijančioms šalims pateikti savo pozicijas dėl ginčo nagrinėjimo arbitraže. 

 

Bylų atsiranda vis daugiau

 

Į panašią situaciją ginčijantis su Murmansko laivininkystės kompanija ir Klaipėdos rajone registruota tepalų ir alyvų prekybos bendrovė „Litiksa“.

Jai už paslaugas liko skolinga ta pati Murmansko laivininkystės kompanija. Klaipėdos teismas jos ieškinio taip pat nepriėmė, tačiau Lietuvos apeliacinis teismas lapkričio 14 d. nutartimi nurodė jį nagrinėti iš esmės.

Murmansko laivininkystės kompanija šiuo metu yra viena iš populiariausių atsakovių Lietuvos teismuose. Dėl jos skolų į teismus kreipiasi nemažai užsienio bendrovių. Įrodžiusios savo skolų teisėtumą Londono arbitraže jos viliasi, kad pavyks atgauti skolas už pinigus, kurie Lietuvoje buvo gauti už 5 mln. eurų pardavus laivą „Ivan Lopatin“.

 

Fotoreportažas
  • Interesai Klaipėdoje dėl rusų laivo-Foto-nr-8621_8623.jpg
  • Interesai Klaipėdoje dėl rusų laivo-Foto-nr-8621_8622.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Interesai Klaipėdoje dėl rusų laivo"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.