Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Ir lenkai mini istorinio laivo 100-metį

2021 metais ne tik Lietuva pažymėjo pirmųjų laivų priėmimo 100-metį, bet ir Lenkija, kuri minėjo 100 metų, kai įsigijo mokomąjį burlaivį „Lwow“.

„Lwow“ 1921 m. vasarą priimtas Vislos upės Tčevo mieste.
„Lwow“ 1921 m. vasarą priimtas Vislos upės Tčevo mieste. @ nuotr.

Pirmasis lenkų jūrinis laivas

 

Ta proga Lenkijoje išleistas jau penktasis Danielio Dudos ir Zbignievo Urbany knygos apie burlaivį leidimas. Knyga „Lwow“ pierswszy w sztafecie“ („Lvovas“ pirmasis estafetėje“) Lenkijoje ypač populiari. Joje užfiksuotos Lenkijos jūrų laivyno ištakos.

85 metrų ilgio burlaivis „Lwow“ yra laikomu pirmuoju jūriniu laivu, plaukiojusiu su Lenkijos vėliava. 1921 m. liepą jis atplaukė į Gdanską. Burlaivio „Lwow“ atsiradimu Lenkijoje labiau rūpinosi kariškiai, nes siekta rengti karo jūrininkus. Tačiau šis burlaivis buvo ypač reikšmingas ir rengiant civilinio laivyno jūrininkus, kuriant Lenkijos prekybinį laivyną.

Galime prisiminti, jog pirmieji laivai „Jūratė“ ir „Kastytis“, kurie plaukiojo su Lietuvos vėliava buvo įsigyti netgi pirmiau nei lenkų laivas „Lwow“, kuris įvardinamas pirmuoju tikru Lenkijos jūriniu laivu. Tačiau lenkai oficialia savo prekybinio laivyno gimimo diena laiko 2020 m. vasario 10  d., kai Revoje keliose dešimtyse iki 30 metrų ilgio plokščiadugniuose vieno stiebo skuteriuose, kurie gabeno iki 100 tonų krovinių Vislos upe ir Gdansko įlankoje, buvo iškeltos Lenkijos vėliavos.

1921 metais beveik neturėjusi jūrinių laivų, 1939 metais Lenkijos laivyną sudarė jau kelios dešimtys laivų. Prieš prasidedant II Pasauliniam karui, dauguma Lenkijos prekybos laivų buvo išvaryti į Angliją, todėl jie išvengė tragiško likimo. Daug lankų laivų karo metais plukdė sąjungininkų krovinius iš Amerikos.

Tai, kad Lenkijoje atsirado mokomasis burlaivis „Lwow“ labiausiai prisidėjo jos laivyno viceadmirolas Kazimierzas Porebskis, kuris pasakė, kad 1920 m. birželio 17 d. įsteigta Tčevo jūrų mokykla privalo turėti mokomąjį burlaivį, kuris plaukiotų su Lenkijos vėliava.

 

Užimtų miestų pavadinimai

 

Trijų stiebų burlaivį lenkai rado Olandijos Vlaardingeno uoste netoli Roterdamo. Tai buvo daugiau nei 50 metų burlaivis su turtinga istorija. Jis buvo statytas 1869 m. Didžiojoje Britanijoje. Buvo plaukiojęs krovininiuose maršrutuose tarp Anglijos ir Indijos, netgi Australijos. Kažkiek metų laivą buvo valdęs savininkas iš Italijos. Po to burlaivis atsidūrė Olandijoje.

Lenkai nusprendė, kad nors burlaivis ir senas, bet jo būklė gera, tinkamas takeležas, todėl jame bus galima ruošti laivyno kursantus. Lenkams patiko, kad laive buvo daug kajučių. Žmonėms plukdyti buvo pritaikyti ir jo triumai, nes olandai laivu plukdydavo karius į Indoneziją, kuri buvo jų kolonija.

Prieš išplaukiant į Lenkiją laivas buvo pertvarkytas Van der Vindt laivų statykloje Vlaardingene.

„Lwow“ pavadinimas lenkų įsigytam burlaiviui suteiktas todėl, kad šis miestas, dabar Ukrainos Lvovas, tuometinio Lenkijos valstybės vadovo Jozefo Pilsudskio buvo ypač vertinamas, nes 1919 m. jis kartu su Galicija ir Voluine atiteko Lenkijai. Lvovas vadintas pirmuoju antrosios Lenkijos respublikos miestu.  

Lenkai mėgo laivams suteikti jų užimtų miestų pavadinimus. Tarp tokių laivų buvo ir „Wilno“ - 1926 m. statytas prekybinis laivas, kuriam buvo suteiktas lenkų užimto Vilniaus pavadinimas. Šis 84 metrų ilgio prekybinis laivas „Wilno“ plaukiojo net iki 1958 metų. Tiesa, 1949 m. jo pavadinimas buvo pakeistas į „Wielun“.

 

Mokomųjų burlaivių plejada

 

Burlaivio „Lwow“ šventinimas ir baltos-raudonos Lenkijos vėliavos pakėlimas vyko 1921 m. rugsėjo 4 d. Vislos upės Tčevo mieste. Gdanskas tuo metu dar buvo laisvasis miestas, neperduotas Lenkijai.

Laivo vadu buvo paskirtas Vokietijos laivyne per I pasaulinį karą tarnavęs Tadeušas Ziolkovskis.

Laivas „Lwow“ nestovėjo uoste. Jame kursantai ne tik buvo mokomi, bet laivas nuolat plukdė krovinius. Su kroviniais ir kursantais, kurie dalyvavo mokymuose laivas lankėsi Rygos, Talino, Helsinkio uostuose. Nėra duomenų, kad jis būtų užsukęs į Klaipėdą. Taip pat burlaivis „Lwow“ buvo nuplaukęs į Anglijos Liverpulį, Prancūzijos Havrą, Italijos Genują. 1923 m. jis pasiekė netgi Brazilijos Rio de Žaneiro, Santos uostus. Jis tapo pirmuoju laivu, kuris kirto pusiaują plaukdamas su Lenkijos vėliava.

Laikoma, kad „Lwow“ iš esmės buvo ir pirmasis Lenkijos krovininis laivas plaukiojęs su šios šalies vėliava.

Tai, kad laivas buvo įsigytas senas turėjo įtakos jo tolesniam likimui. Lenkijai tarnavęs 8 metus 1929 m. burlaivis „Lwow“ buvo nurašytas. Burlaivis „Lwow“, stovėdamas Gdanske prie krantinės, dar kurį laiką buvo naudojamas barakas povandeninių laivų įguloms, vėliau kaip sandėlis. 1938 metais jis buvo utilizuotas. Jam buvo 69 metai.

Jo, kaip mokomojo burlaivio misiją 1929 m. perėmė 1906 m. statytas 93 metrų ilgio burlaivis „Dar Pomorza“. Šis laivas plaukiojo iki 1982 metų. Jis pagal amžių netgi aplenkė burlaivį „Lwow“, nes kai baigė tarnybą buvo 76 metų.

„Dar Pomorza“ pakeitė 1981 m. Gdanske statytas, tačiau Gdynėje registruotas tristiebis mokomasis burlaivis 108,8 metrų ilgio burlaivis „Dar Mlodziezy“, kuris plaukioja iki šiol, ne kartą lankėsi ir Klaiėdoje

Fotoreportažas
  • Ir lenkai mini istorinio laivo 100-metį-Foto-nr-9879_9880.jpg
  • Ir lenkai mini istorinio laivo 100-metį-Foto-nr-9879_9881.jpg
  • Ir lenkai mini istorinio laivo 100-metį-Foto-nr-9879_9882.jpg
  • Ir lenkai mini istorinio laivo 100-metį-Foto-nr-9879_9883.jpg
  • Ir lenkai mini istorinio laivo 100-metį-Foto-nr-9879_9884.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Ir lenkai mini istorinio laivo 100-metį"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.