Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Išgalvoti jūriniai herojai

Jūrininkai - literatūrinių kūrinių herojai, neretai yra populiaresni už realiai gyvenusius jūrų keliautojus.

JAV aktorius Gregoras Pekas pagrindiniame vaidmenyje kino filme „Kapitonas Horacijus Horbloueris“.
JAV aktorius Gregoras Pekas pagrindiniame vaidmenyje kino filme „Kapitonas Horacijus Horbloueris“. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Populiarumo viršūnėje

Jau beveik tris šimtus metų skaitytojų vaizduotę kaitina nelaimingo likimo jūreivio Robinzono Kruzo istorija. Ją aprašė anglų rašytojas ir žurnalistas Danielis Defo (1660-1731). 1719 m. Londone išleista knyga buvo išpirkta. Ji labai greitai išversta vos ne į visas pasaulio kalbas. Lietuvių kalba „Robinzonas Kruzas“ išleistas 1894 metais. Iki šių dienų pasirodė net šeši romano leidimai, neskaitant kelių specialiai vaikams adaptuotų knygelių.

„Robinzono Kruzo“ dėka literatūroje atsirado naujas terminas – robinzonada. Taip imta vadinti literatūrinius kūrinius, kuriuose vaizduojami žmonių nuotykiai vandenyno bangų skalaujamoje negyvenamoje saloje. Anot D.Defo kūrybos tyrėjų, iki XX a. pradžios pasaulyje pasirodė ne mažiau kaip 700 pakartotinų knygos „Robinzonas Kruzas“ leidimų. Apie jūreivio iš Jorko Robinzono Kruzo gyvenimą, jo nuotykius buvo kuriami kino filmai Anglijoje, JAV, Prancūzijoje, Italijoje, Meksikoje, buvusioje Tarybų Sąjungoje.

Vargu ar dar yra pasaulyje populiaresnis literatūrinis herojus už jūreivį Robinzoną Kruzą. Mažai kas žino, kad jis turėjo realų prototipą – škotų jūreivį Aleksandrą Selkirką. Skirtumas toks, kad A. Selkirkas negyvenamoje saloje praleido tik ketverius metus, o Robinzonas Kruzas – 28, D. Defo kūrinio herojus žinomas visame pasaulyje, o A. Selkirką dažniausiai prisimena tik jo gimtojo miestelio Lower Largo, kuriame stovi šio jūrininko statulą, gyventojai ir jame apsilankantys turistai.

Admirolo Nelsono amžininkas

Šiemet negausią marinistinių knygų lentyną lietuvių kalba papildė beveik 300 puslapių romanas „Mičmanas Hornbloueris“. Pagaliau vienas populiariausių Europoje ir už Atlanto pereito amžiaus antrosios pusės literatūrinių herojų, kurio visas gyvenimas siejosi su jūra, „atplaukė“ ir į Lietuvą.

Anglų rašytojas, karo istorikas ir Holivudo scenaristas Cecilis Scotas Foresteris (1899-1966) žinomas kaip 59 knygų autorius. Svarbiausias ir įdomiausias jo darbas – vienuolikos knygų serija apie XVIII a. Karališkojo britų karo laivyno jūrininką Horacijų Hornblouerį. Pirmoji iš jų – „Laimingas sugrįžimas“ pasirodė 1937 m. Paskutinioji išleista 1967-aisias, jau po autoriaus mirties.

Per tris dešimtmečius, „keliaudamas“ iš knygos į knygą, Horacijus Hornbloueris patyrė daugybę nuotykių. Jis atliko įvairias misijas Karibų jūroje, Ramiajame ir Atlanto vandenynuose, dalyvavo jūrų kare prieš Napoleoną, buvo pakliuvęs į nelaisvę ir tramdė maištingus jūrininkus. Šis literatūrinis personažas, beje, turintis nemažai tikroviškų paralelių su savo epochos jūrų karininkais, ypatingai admirolu Nelsonu, tapo karinių jūros nuotykių žanro simboliu.

Romanų serija apie drąsų ir pareigingą jūrų karininką pelnė ne tik didelį populiarumą tarp skaitytojų, bet susilaukė ir kino režisierių dėmesio. 1951 m. pagal šias knygas buvo sukurtas filmas „Kapitonas Horacijus Hornbloueris“. Jame pagrindinį vaidmenį atliko žinomas amerikiečių aktorius Gregoras Pekas. 1998-2003 metų laikotarpiu pasirodė serija TV filmų su anglų aktoriumi J.Grifitu pagrindiniame vaidmenyje.

Jūrų kapitono epopėja

Karinių jūros nuotykių žanro grandas C.S.Foresteris sulaukė ir sau lygiaverčio pasekėjo. Didžiulį tarptautinį pripažinimą įgavo anglų rašytojo Patriko O'Brajano (1914-2000) kultinė 20 tomų epopėja apie jūrų kapitono Džeko Obrio ir jo draugo laivo chirurgo Stiveno Matjureno nuotykius. Šią serija knygų sieja tie patys pagrindiniai personažai. Ji atspindi tuos laikus, kai XIX a. Anglija vis dar buvo laikoma jūrų karaliene.

Vienas įtakingiausių JAV laikraščių „The New York Times“ šias P. O'Brajano knygas pavadino geriausiais istoriniais marinistikos romanais. Neatsitiktinai jų buvo parduota daugiau kaip 3 mln. egzempliorių. Tai lėmė ne tik intriguojantis knygų siužetas, bet ir meistriškas autoriaus pasakojimas apie to meto laivus, jų ginkluotę, jūrų mūšius ir jūrininkų buitį britų kariniuose laivuose. Gaila, kad nei viena šios serijos knygų iki šiol nėra išversta į lietuvių kalbą.

Marinistiniai O'Brajano kūriniai įkvėpė ir vieną amerikiečių kino kompaniją sukurti pagal jų motyvus filmą „Jūrų šeimininkas: pasaulio pakraštyje“. Jis 2004 m. pelnė du „Oskarus“ ir iki šiol pelningai demonstruojamas.

O mes nesugalvojome

Išgalvotų jūrininkų, tapusių daugiau ar mažiau populiarių romanų, apsakymų, komiksų ir kino filmų herojais, yra ne taip mažai. Tai kapitonas Nemo iš Ž.Verno mokslinės fantastikos romanų, piratų kapitonas Flintas iš R.L.Stivensono romano „Lobių sala“, R.Hovardo fantastinių nuotykių apsakymų herojus Solomonas Keinas, populiarus komiksų personažas Kortas Maltezė, kurio gerbėju buvo Prancūzijos prezidentas F.Miteranas, ir daugelis kitų. Ir Europoje, ir anapus Atlanto buvo ir vis dar yra kūrėjų, neabejingų jūros žmonėms.

Lietuvių literatai nesukūrė populiaresnio išgalvoto jūrininko personažo. Tuo nereikia stebėtis. Mūsų rašytojų niekada rimtai nedomino jūreivystė, nors šviesios atminties žurnalistas ir rašytojas Ignas Pikturna visokiais būdais juos viliojo į jūrą. Grįžę iš pasiplaukiojimų žvejybos ar prekybos laivais, rašytojai atsilygindavo svetingai juos globojusiems jūreiviams tik kelioniniais reportažais ar panašaus pobūdžio rašiniais.

Kiek daugiau jūrinio romantizmo ir nuotykių dvasios bandė įnešti į savo kūrybą rašytojas marinistas Algimantas Polis. Maždaug prieš 30 metų jis sukūrė kelis apsakymus, kuriuos jungia pagrindinis herojus, senas „jūrų vilkas“ – Rifo Mazgas. Pagal autoriaus apibudinimą, tai: jūrininkas iki kaulo smegenų. Vieni dievai težino, kokiais laivais jis nėra plaukiojęs ir kokiose šalyse nėra buvęs. Jis keikiasi dvylika užsienio kalbų be akcento ir beveik antra tiek su vos pastebima svetimkalbio tarsena, bet sunkią valandą moka suprasti kitą, padėti nelaimėje. Gaila, kad šio patrauklaus jūrininko gyvenimas ir nuotykiai nesulaukė tęsinio.

Fotoreportažas
  • Išgalvoti jūriniai herojai-Foto-nr-1037_1039.jpg
  • Išgalvoti jūriniai herojai-Foto-nr-1037_1038.jpg
  • Išgalvoti jūriniai herojai-Foto-nr-1037_1040.jpg
  • Išgalvoti jūriniai herojai-Foto-nr-1037_1041.jpg
  • Išgalvoti jūriniai herojai-Foto-nr-1037_1042.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Išgalvoti jūriniai herojai "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.