Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Jachtų nuomos verslą lydėjo sankcijos ir teismai

Jei kur nors į verslą su laivais įsikiša Žemės ūkio ministerijos struktūros būtinai viskas baigiasi teismais, sunkumais verslui.

2011 m. į Lietuvą už ES pinigus atgabentos naujos jachtos.
2011 m. į Lietuvą už ES pinigus atgabentos naujos jachtos. @ nuotr.

Sužlugdyti laivynai

 

Garsiausia istorija yra dėl netinkamo Žemės ūkio ministerijos valdymo sužlugdytas buvęs didžiulis Lietuvos okeaninės žvejybos laivynas. Bylos, teismai ir didžiulio laivyno neliko.

Po to sekė Baltijos jūros žvejybos laivyno žlugdymas. Jis tęsiasi iki šiol. Lietuvos valdininkai ES raportuoja, kad Lietuvos žvejybos laivynas yra subalansuotas.

Realiai laivai stovi nenaudojami. Nėra kvotų. Žemės ūkio ministerija galėjo gauti ES paramą jiems likviduoti. To norėjo ir žvejai. Bet valdininkai piršto nepajudino, kad nereikalingi laivai būtų supjaustyti.

 

Jachtos - vėjų vardais

 

Neseniai į akiratį pakliuvo įdomi su jachtų pirkimu susijusi byla. Iš medžiagos matyti, kad Žemės ūkio ministerijos struktūrose į laivybą žvelgia itin formaliai.

Dar 2011 m. Klaipėdos rajone Stirbių kaime registruota bendrovė „Penki vėjai“ pagal projektą „Poilsinio-pažintinio turizmo organizavimas Lietuvos vandenyse“ gavo 1 mln. 458 tūkst. 271 lito (422 344 eurų) paramą penkioms jachtoms įsigyti.

Čia gali kilti klausimas, kuo dėtas žemės ūkis ir jachtos? Pasirodo 2007-2013 m. kaimo vietovėse buvo numatyta parama verslo kūrimui ir plėtrai. Ja pasinaudojus nuspręsta įsigyti jachtas. Jas bendrovė nusipirko, nuomojo ir gaudavo kažkiek pajamų.

Už paramą pirkusi jachtas bendrovė „Penki vėjai“ didesnės veiklos neišvystė. Žvelgiant iš šalies netgi gali susidaryti nuomonė, kad 2010 m. ši bendrovė su 15 tūkst. litų (4344 eurų) įstatiniu kapitalu tik tam ir buvo įkurta, kad pasinaudotu ES parama.

Bendrovė skelbiasi, kad turi penkias jachtas. Jas nuomojanti Klaipėdoje ir visame pasaulyje. Kelios jachtos pavadintos senoviniais Kuršių marių žvejų naudotais vėjų pavadinimais: „Marinis“, „Pietvis“, „Vakarynė“. Buriuotojų, kurie nuomojo 2011 m. statytas jachtas, atsiliepimai apie jas yra puikūs.

 

Plaukimas į Baltiją - pažeidimas

 

Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos 2016 m. balandį pradėjo jachtų nuomos verslo „čiupinėjimą“. Paramos sugrąžinimo 15 tūkst. 470 eurų sankcija skirta už tai, kad jachtos 2015 m. išplaukė į Baltijos jūrą. Dar 6465 eurų sankcija skirta už tai, kad jachtos kurį laiką 2014  m. plaukiojo neapdraustos.

Bendrovė „Penki vėjai“ sutiko, kad padarė minėtus pažeidimus, prašė penkis kartus mažesnių sankcijų - atitinkamai 3 tūkst. ir 1293 eurų.

Nacionalinė mokėjimo agentūra į viską pažvelgė formaliai. Jachtos kirto sieną todėl uždirbtos pajamos yra laikytinos dėl pažeidimo gauta nauda. Pinigų skirstymo dokumentai numatė, kad remiama buvo tik vidaus vandenų keleivių transporto veikla. Nacionalinė mokėjimo agentūra buvo nurodžiusi, kad jachtos gali plaukioti tik Lietuvos vidaus vandenyse.

Nacionalinė mokėjimo agentūra konstatavo, kad jachtos 2015 m. 24 kartus kirto Lietuvos valstybės sieną ir už jos ribų plaukiojo 72 dienas.

Iš teismo bylos aiškėja, kad jachtos dažnai išplaukdavo į Baltijos jūros vandenis ir nuo 2012 m. rugsėjo iki 2014 m. gruodžio. Užfiksuota, kad jos kirto sieną net 99 kartus. Už tą laikotarpį priimtas sprendimas susigrąžinti 42 tūkst. 234 eurus paramos dalį.    

 

Nugalėjo formalumas

 

Sveiko proto logika sakytu - jachtos plukdė klientus. Ar svarbu kokiuose vandenyse gautos pajamos? Bet Valstybės logika paprasta - pateikei projektą poilsinio-pažintinio turizmo organizavimas Lietuvos vandenyse ir plaukiok juose, net jei klientų surasti sunku.

Bendrovės „Penki vėjai“ atstovai veiksmus teisme vadino formalumais. Nacionalinė mokėjimo agentūra iš viso norėjo nutraukti sutartį ir susigrąžinti visus jachtoms pirkti skirtus pinigus. 2016 m. ji kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją, siūlė pritarti sprendimui susigrąžinti visą skirtą paramą, nors jachtos jau buvo nupirktos ir nešė pajamas. Tokiam Agentūros sprendimui nepritarė speciali komisija. Tada ir buvo skirtos sankcijos atskirai už 2012-2014 bei 2015 m. laikotarpius. Bendrovės „Penki vėjai“ atstovai manė, kad turėjo būti kvalifikuojama kaip viena sankcija, nes pažeidimas esantis tęstinis.

Tiek Vilniaus apygardos administracinis, tiek Lietuvos vyriausiasis administracinis teismai priėmė sprendimus Nacionalinės mokėjimo agentūros naudai.

Teisme konstatuota, jog bendrovėje „Penki vėjai“ buvo „žinoma, kad jachtų naudojimas ne pagal paskirtį yra neleidžiamas ir laikomas pažeidimu. Tačiau sąmoningai, savo rizika ir atsakomybe pasirinktas elgesio būdas jachtas ir 2015 m. naudoti ne pagal paskirtį“. Teismo pozicija buvo tokia, kad „Agentūra, administruodama paramą, privalo siekti, kad būtų apsaugoti visos Europos Sąjungos, o ne atskirų ūkio subjektų finansiniai interesai“. Be to, jachtos buvo neapdraustos, kas galėjo lemti žalą. 

 

Žlugdomas verslas

 

Dėl šios istorijos oficialiai buvo kreiptasi į bendrovės „Penki vėjai“ vadovu oficialiai nurodytą Ruslaną Roką Arbušauską.

Jis pranešė, kad nuo 2018 m. rugpjūčio 1 d. oficialiai pasikeitęs pavardę ir yra Rokas Arbušis. Jis teigė, kad teismo skirta 25 tūkst. 141 euro bauda yra didelė. Bus tariamasi dėl jos mokėjimo dalimis.

Didelė bauda, anot jo, žlugdanti verslą, kuris sukurtas entuziastų ir skirtas traukti žmones prie jūros, supažindinti su buriavimu.

„Mes pažeidėme ne esminius formalumus, leidome jachtoms plaukti į jūrą, nes dėl nusekusių marių jos dažnai ten negalėdavo plaukti. Leisti joms stovėti uoste ne išeitis, juk buvome įsipareigoję siekti ekonominių rodiklių. Buvome įsipareigoję sukurti 3 darbo vietas ir tai padarėme. Versle darbo davėme kapitonams, valytojams, uostams (Klaipėdos, Nidos, Mingės), jų infrastruktūrai“, - aiškino R.Arbušis.

Fotoreportažas
  • Jachtų nuomos verslą lydėjo sankcijos ir teismai-Foto-nr-7682_7683.jpg
  • Jachtų nuomos verslą lydėjo sankcijos ir teismai-Foto-nr-7682_7684.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Jachtų nuomos verslą lydėjo sankcijos ir teismai"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.