Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems

Jūrų muziejaus atidarymas visuomet daro įspūdį, nes tai yra retas reiškinys. Seniausi pasaulio jūrų muziejai jau skaičiuoja šimtmečius.

Taline buvusiame angare įrengtas karo ir jūrų muziejus.
Taline buvusiame angare įrengtas karo ir jūrų muziejus. @ Vidmanto Matučio nuotr.

Estai saugo, lietuviai pjausto

Šiais metais Taline atidarytas „Lennusadam“ (angl. - Seaplane harbour) arba lėktuvų uostų muziejus. Jis laikomas analogų pasaulyje neturinčiu jūrų muziejumi, išsiskiriančiu techine ekspozicija.

Muziejus atidarytas šiemet gegužę. Per pusmetį jį jau aplankė keli šimtai tūkstančių lankytojų. Nemažai ekskursijų autobusais užsuka ir iš Lietuvos.

Talino jūrų muziejus įrengtas didžiuliame dar Pirmojo pasaulinio karo metais statytame angare. Jame stovėjo hidrolėktuvai, kurie naudoti žvalgybai. Šie lektuvai kaip kovos priemonės nepasiteisino. Vienas toks lėktuvas tarsi sklando angaro skliautais. Išliko tiksliai atkurto hidrolėktuvo modelis. Jis yra padarytas iš medžio.

Muziejaus darbuotojai tikina, kad iš dalies dėl to išlikusio lėktuvo Taline ir buvo pradėtas kurti jūrų muziejus. Kitas žymus šio muziejaus eksponatas yra buvęs vienas iš dviejų Estijos kariuomenės povandeninių laivų „Lembit“. Jis statytas Anglijoje 1935 metais. Tai seniausias pasaulyje povandeninis laivas, kuris eksponuojamas muziejuose. Nuskendęs povandeninis laivas kelis dešimtmečius pragulėjo jūros dugne ir buvo iškeltas.

Muziejaus ekspozicijoje galima pamatyti 1550 metų laivo liekanas, kurios rastos Estijos vandenyse. Jame dėmesys atkreipiamas į valtis, snieglentes, kuriais estai sovietmečiu bėgo „už kardono“.  Klaipėdiečiams sveiką pavydą kelia tai, kad šalia muziejaus angaro įrengtos aikštelės, kur iškelti jau nepriklausomybę atkūrusios Estijos nurašyti kariniai laivai. Estai buvusius minų paieškos laivus eksponuoja, kai Lietuvos karinės jūrų pajėgos savo laivus pjausto į metalo laužą, nors jie galėtų tapti istorine vertybe.  

Patrauklūs eksponatai

Kurti Jūrų muziejų Talino administracija pradėjo gavusi pinigų iš ES. 14 mln. eurų buvo panaudota pastato restauracijai, 3 mln. – muziejaus ekspozicijai įrengti.

Muziejaus kūrimas apleistame angare vyko beveik ketverius metus. Rezultatas pribloškė. Pirmąjame aukšte lankytojai vaikšto tarsi po jūros dugną. Tokį įspūdį suteikia atitinkamai išpuoštos grindys. Pasivaikščiojimas antrąjame aukšte primena ėjimą laivo deniais, kur aplink plaukia didesni ir mažesni laivai. Yra ir specialus tiltelis – oro erdvė atkartojanti kupolo skliautą. Į jį leidžiama lipti tik lydint grupės vadovui. Jau yra buvę atvejų, kai į kupolo viršų užlipę žmonės bijodavo leistis žemyn stačiais laipteliais.

Talino jūrų muziejuje pribloškia panaudotų šiuolaikinių garso, vaizdo ir kompiuterinių technologijų visuma. Su specialiomis kortelėmis, kurios dalinamos lankytojams, jie gali iš kompiuteriu persisiųsti į namus nuotraukas ir informaciją apie muziejų.

Įrengta daugybė atraktyvių treniruoklių. Galima ne tik pašaudyti iš pakrantės pabūklų į skraidančius lėktuvus, bet ir pačiam pasijusti lakūnu sėdus į lėktuvo treniruoklį. Nuostabi atrakcija – leidimasis povandeniniu laivu į jūros dugną. Girdisi visi garsais, kurie būdingi tais atvejais, kai povandeniniai laivai leidžiasi į dugną.

Įrengtas ir specialus baseinas, kur galima paplaukioti radijo bangomis valdomais laivų modeliais. Traukia ir karinių uniformų patalpa, kur kiekvienas gali pasimatuoti uniformą ir su ja nusifotografuoti.

Seniausi ir patraukliausi...

Nors Talino muziejus šiuo metu bent Europoje yra pats jauniausias, jis niekuo nenusileidžia, o kartais netgi ir lenkia šimtmečių tradicijas turinčius jūrų muziejus.

Seniausiu Europoje yra laikomas 1874 metais įkurtas jūrų muziejus Roterdame. Jo eksponatai išdėstyti dabar jau restauruotame pastate, o taip pat lauke - kanale. Nors Anglija Europoje laikoma labiausiai jūrine valstybe, seniausias jos jūrinis muziejus „Maritime Museum Southampton“ įkurtas 1889 metais. Čia didelė ekspozicijos dalis skirta laivui „Titanic“.

Seniausias pasaulyje yra JAV Masačiusetso valstijos jūrų muziejus „Sandy Bay Historical Society“ įkurtas Rockport pilyje. Jūrinės tematikos muziejus čia pradėjo veikti 1832 metais.

JAV jau 200 metų veikia netoli Long Ailendo esantis švyturių muziejus „Montauk Point Lighthouse Museum“. Pastatas, kuriame įkurtas šis muziejus, buvo pastatytas dar 1796 metais. Muziejus švyturyje susiformavo ne iš karto. 

Vienas seniausių ir įdomiausių taip pat laikomas 1872 metais Australijoje, Melburne įkurtas „Tapestry“ jūrų muziejus. Jame surinkti įvairiausi Australijos pakrančių gyventojų surasti eksponatai.

Tarp didelių ir senų jūros muziejų, kurie turi nuostabius eksponatus, yra minimas ir Kanados Galifakso jūrų muziejus, kuris vadinamas „Maritime Museum of Atlantic“. Jis įkurtas 1936 metais, pastate, kuris pastatytas 1845 metais. Muziejuje surinkta per 30 tūkst. eksponatų, tarp jų yra ir apie 70 laivų.

Tarp didesnių jūros muziejų – minimas  „Musee National de la Marine“ Paryžiuje. Jis įsteigtas 1937 metais. Unikalūs muziejaus eksponatai – karaliaus Liudviko XV kolekcijos laivų modeliai.

Fotoreportažas
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_916.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_910.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_911.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_912.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_913.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_914.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_915.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_917.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_918.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_919.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_920.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_921.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_922.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_923.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_924.jpg
 • Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems-Foto-nr-909_925.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.