Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Juodasis Semas - Robinas Hudas jūroje

Nors jo 330-osios gimimo metinės vasario 23-iąją ir nebuvo atskirai paminėtos, tačiau jau kelinti metai istorikai bei pasaulinė žiniasklaida po kaulelį narsto vieno romantiškiausio ir turtingiausio pirato Samuelio Bellamy (1689-1717) nuotykingą gyvenimą.

Monetos iš "WHYDAH" nuolaužų
Monetos iš "WHYDAH" nuolaužų @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Sėkmingas radinys

 

Ažiotažas parsidėjo 1984 metų rudenį, kai amerikiečių jūrų archeologijos tyrėjas Baris Klifordas (Barry Clifford, g.1945) Masačusetso pakrantėje prie Cape Cod pusiasalio aptiko laivo nuolaužas.

Čionai jį atvedė senas žemėlapis, kuriame anglų kartografas, britų karinio laivyno kapitonas Cyprianas Southackas 1717 metų pavasarį pažymėjo vietą, kur per audrą piratų laivas „Whydah Gally“ užplaukė ant povandeninių uolų ir sudužo. Tarp nuolaužų neradęs jokių lobių, C.Southackas savo pranešime konstatavo: “... turtai ir ginklai tikriausiai palaidoti smėlyje po vandeniu“.

B.Klifordui pasisekė geriau. Jo narų komanda iš jūros dugno surinko apie 200000 artefaktų, tarp kurių nemažą dalį sudarė aukso ir sidabro monetos, juvelyriniai dirbiniai, 60 patrankų ir kasdieniniai įgulos naudoti daiktai. Manoma, kad bendra šio radinio vertė viršija 400 milijonų JAV dolerių.

Iškėlus į paviršių varpą su užrašu „THE WHYDAH GALLY 1716“ nebeliko jokios abejonės, kad atrastos nuolaužos tikrai priklauso laivui, kuriam vadovavo Samuelis Bellamy, turėjęs Juodojo Semo pravardę. Lieka tik stebėtis, kad per praėjusius 260 metus, niekas nebuvo pasikapstęs nuolaužose, kurias slėpė tik 5 metrų vandens ir pusantro metro smėlio sluoksniai.

2018 metais, apdorojant surinktus artefaktus, mokslininkai iš uolienos, geležies ir tauriųjų metalų konglomerato ištraukė žmogaus šlaunikaulį. Šalia buvo aptiktas labai puošnus pistoletas ir prabangus diržas. Pagal savo vertę jie galėjo priklausyti pačiam piratų vadui Juodajam Semui. Tad gal ir atrasta kūno dalis yra jo? Taip iki šiol spėlioja mokslininkai.

Intriga lieka. Ji žadina smalsumą – koks gi buvo tas netikėtai iš praeities išniręs jūrų piratas?

 

Atidėjęs vedybas, prisijungė prie piratų

 

Istorikai nedaug ką atkapstė iš Samuelio Bellamy ankstyvojo gyvenimo periodo. Žinoma tik tiek, kad jis gimė Devonšire Anglijos karalystėje. Užaugo be motinos, kuri mirė jam vos gimus. Anksti tapo jūreiviu, tarnaudamas britų kariniame laivyne dalyvavo Ispanijos įpėdinystės kare. Pasibaigus karui, liko bedarbiu ir emigravo į Ameriką.

Apsigyvenęs Cape Cod (Menkių kyšulys) provincijoje, Samuelis sutiko gražuolę Mariją Hallet. Ją beprotiškai įsimylėjo, tačiau vedyboms koją pakišo merginos tėvai. Jiems netiko beturtis žentas.

Nusprendęs atidėti vestuves iki geresnių laikų ir pažadėjęs grįžti kaip didžiausio laivo kapitonas, Samuelis prisijungė prie Karibų jūros regione veikusių piratų. Čia jis greitai įgijo plėšikų pasitikėjimą bei pagarbą ir po metų tapo piratų laivo „Sultana“ kapitonu. Jo vadovaujama įgula plėšikavo Karibų jūroje ir Indijos vandenyne.

Juodojo Semo pravardę S.Bellamy užsitarnavo, matyt, todėl, kad mėgo dėvėti brangius juodus paltus. Be to, vietoj tuomet madingų perukų buvo užsiauginęs ilgus juodus plaukus. Pasak amžininkų, piratų laivo kapitonas darė tvarkingo ir stilingo žmogaus įspūdį.

Jo ir vadovavimo stilius buvo beveik demokratiškas. Būdamas laivo kapitonu, leisdavo įgulai balsuoti dėl svarbių sprendimų ir laikydavosi susitarimo. Juodasis Semas nepasižymėjo daugeliui piratų būdingu žiaurumu. Jo taktika būdavo tokia: taip įbauginti sutiktus laivus, kad jų įguloms praeitų bet koks noras kautis. Užgrobęs laivą, jis visada kviesdavo sulaikytus jūrininkus prisijungti prie savo įgulos. Kadangi apiplėšinėjo turtingų pirklių laivus, jis lygino save su Robinu Hudu. Tik veikiančiu ne savo gimtojoje Anglijoje, o tolimose jūrose..

 

Žūtis prie namų slenksčio

 

Istorikai teigia, kad per savo neilgą pirato karjerą, kuri truko kiek ilgiau nei metus, S.Bellamy ir jo įgula apiplėšė daugiau kaip 50 prekybos laivų. Tarp jų išskirtinę vietą užima 34 metrų ilgio, trijų stiebų greitas anglų vergų burlaivis „Whydah Gally“ su 18 patrankų .

Juodojo Semo komanda jį pastebėjo 1717 metų vasario 28 dieną plaukiantį iš Afrikos į Jamaiką. Tris dienas piratai persekiojo nuo jų bėgantį laivą, kol pagaliau jo kapitonas Lawrence Prince pasidavė be kovos. „Whydah Gally“ buvo prikrautas įvairiomis brangiomis prekėmis, jo triumuose buvo nemažai aukso bei sidabro.

Grobis pasirodė esąs daug didesnis, nei tikėjosi piratai. Sąžiningi jūrininkai nei per 20 metų neuždirbtų tiek pinigų, kiek kainavo visos prekės. Samuelis Bellamy nusprendė iš savo laivo „Sultana“ persikelti į ką tik užgrobtąjį. Jame dabar buvo vienas didžiausių lobių per visą piratų veiklos istoriją.

Pagaliau išsipildė Samuelio svajonė – grįžti pas mylimąją turtingam ir su didžiuliu laivu. Deja, likimas turėjo kitus planus. Balandžio 26 dieną, „Whydah Gally“ artėjant prie Cape Cod, kur grįžtančio sužadėtinio turėjo laukti Mariją Hallet, užėjo rūkas, po to sekė lietus ir stiprus vėjas. Jis užnešė sunkiai pakrautą laivą ant pakrantės uolų.

Laivas nuskendo beveik su visa įgula. Išsigelbėjo tik 8 žmonės. Šeši iš jų buvo pripažinti piratais ir pakarti. Ir tik du vyrai, kuriuos piratai buvo paėmę į nelaisvę, išgyveno ir galėjo papasakoti Juodojo Semo istoriją.

2016 metų vasarą Vakarų Jarmute Masačusetse atidarytas „Whydah Pirate Museum“ yra vienintelė pasaulyje vieta, kur eksponuojamas autentiškas piratų laivo lobis.

Fotoreportažas
  • Juodasis Semas - Robinas Hudas jūroje-Foto-nr-8141_8142.jpg
  • Juodasis Semas - Robinas Hudas jūroje-Foto-nr-8141_8143.jpg
  • Juodasis Semas - Robinas Hudas jūroje-Foto-nr-8141_8144.jpg
  • Juodasis Semas - Robinas Hudas jūroje-Foto-nr-8141_8145.jpg
  • Juodasis Semas - Robinas Hudas jūroje-Foto-nr-8141_8146.jpg
  • Juodasis Semas - Robinas Hudas jūroje-Foto-nr-8141_8147.jpg
  • Juodasis Semas - Robinas Hudas jūroje-Foto-nr-8141_8148.jpg
  • Juodasis Semas - Robinas Hudas jūroje-Foto-nr-8141_8149.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Juodasis Semas - Robinas Hudas jūroje"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.