Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Jūrinės šventės - tarsi pandemijos įkaitės

Pandemijos eiga ir valdžios sprendimai dėl karantino eigos jūrinius renginius Klaipėdoje daro neprognozuojamais.

Po metų pertraukos šiemet tikimasi vėl atgaivinti Jūros šventės paradą - su žmonėmis ar be jų - vien tik su instaliacijomis. Vidmanto Matučio nuotr. iš 2019 m. Jūros šventės parado.
Po metų pertraukos šiemet tikimasi vėl atgaivinti Jūros šventės paradą - su žmonėmis ar be jų - vien tik su instaliacijomis. Vidmanto Matučio nuotr. iš 2019 m. Jūros šventės parado. @ nuotr.

Griežta pandeminė biurokratija

 

Jūrinės kultūros koordinacinės tarybos, kurios nariu yra ir šių eilučių autorius, posėdyje viešosios įstaigos „Klaipėdos šventės“ jūrinių projektų koordinatorė Violeta Ulevičienė teigė, kad šiemet bet kokiu atveju įvyks burlaivių regatos „Tall Ship Race“ ir Jūros šventės renginiai. Esminis klausimas tik tai, kaip jie atrodys.

Gyvenimo sąlygas diktuojant Covid 19 pandemijai dėl „Tall Ship Race“metų pradžioje buvo 4 scenarijai. Šiuo metu jų liko du - pagal dabartinę situaciją, kai birželio pradžioje vis dar bus karantinas, ir atlaisvintas, kai karantinas bus panaikintas. Labai tikimasi, kad Lietuvos Vyriausybė nuo birželio pradžios panaikins karantiną ir jūriniai renginiai pritrauks kažkiek žiūrovų, bus galima lankyti burlaivius.

Jei nebūtų panaikintas karantinas, burlaivių regatos „Tall Ship Race“ dalyviai iš 13-os šalių net negalėtų išlipti iš savo laivų į krantą, nes jie būtų laikomi kaip atvykę iš pandemijos paveiktų šalių ir privalėtų karantinuotis sėdėdami savo laivų deniuose. 

Toks reiškinys būtų ne visai teisingas, nes laivų įgulos ir taip yra tarsi burbule. Prieš sėsdami į laivus dauguma bus gavę vakcinas, prieš penkias paras sėdant į laivus jiems privaloma testuotis, greitais testais įgulos tikrinamos ir prieš plaukdamos į uostus.

Nors galimybė Covid 19 virusui prasprūsti esanti menka, vis tiek pandeminė biurokratija įvairiose šalyse išlieka griežta, ji gali žymiai pakoreguoti burlaivių regatos eigą.

Anot V.Ulevičienės, neaišku, kaip po Klaipėdos etapo burlaivių regatos dalyvius priims Suomija. Pagal dabar jose galiojančią karantino tvarką nei vienas laivas negalėtų įplaukti. Tikimasi, kad Suomijoje dabartinė karantino tvarka bus švelninama gegužės pabaigoje, o Lietuvoje nuo birželio pradžios.

 

COVID 19 atbaidė dalyvius

 

Šiandien jau aišku, kad Klaipėdoje nevyks Europos jūros dienos renginiai, pradedant nuo sezono atidarymui įprasto laivų parado. Tačiau Europos jūros diena visiškai neprapuls.

Viešosios įstaigos „Klaipėdos šventės“ laikinoji vadovė Rūta Steponavičienė teigė, kad derinamas renginys, kurio metu, gegužės 20-ąją bus iškelta regatos „Tall Ship Race“ burė.

Nuo gegužės 20-osios burėmis pasipuoš visa Klaipėdos miestas.

„Net blogiausiame sapne negalėjome susapnuoti, kad burlaivių regatą teks rengti tokiomis sudėtingomis sąlygomis su keliais scenarijais. Mes Klaipėdoje turime padaryti 14 renginių. Jaučiamės kaip studentai, kuriems viskam sustyguoti pritrūksta paskutinės nakties. Tikimės, kad renginiai įvyks, regatos dalyviams apie Klaipėdą paliksime gerus prisiminimus. Lauktume savivaldybės ir valstybės vadovų pagalbos ir supratimo“, - svarstė V.Ulevičienė.

Paskutinį kartą „Tall Ship Race“ regatos etapas Klaipėdoje vyko 2017 metais. Jame dalyvavo per 80 laivų. Šiemet jų bus 44. Sumažėjęs laivų skaičius iš dalies yra ir pandemijos pasekmė.

Kol kas neskelbiama detalesnė regatos „Tall Ship Race“ programa, nes neaišku kiek vieši bus renginiai, ar bus į juos kviečiami žmonės. Alternatyva yra tokia, kad „Tall Ship Race“ renginiai, jei nebus galima kviesti žiūrovų vyks, bus uždari, juos transliuos speciali  „Tall Ship Race“ televizija.

 

Keturi Jūros šventės scenarijai

 

Neapibrėžtoje situacijoje yra ir šiemet turinčios vykti 62-osios Jūros šventės renginiai, kurie, kaip ir pernai, bus su pandeminiu veidu. Tačiau šiemet Jūros šventė turėtų būti kiek kitokia nei pernai. Jos organizatoriai nusiteikę surengti Jūros šventės paradą.

Taip pat planuojama daugiau dėmesio skirti Klaipėdos kaip jūrinio miesto identitetui.

Kol kas Jūros šventės renginiai dėliojami pagal 4 scenarijus.

A scenarijus pats optimistiškiausias su viltimi, kad šių metų liepos 22-25 dienomis apie pandemiją po intensyvios vakcinacijos bus likę tik slogūs prisiminimai ir vyks įprasti Jūros šventės renginiai.

B scenarijus numato, kad renginiai vyks taip, kaip tai buvo 2020 m. vasarą su svarbiausiais jūriniais akcentais ir gyva eisena.

C scenarijuje numatytos jūrinės ceremonijos su integruotu paradu, kuriame būtų tik instaliacijos.

Pats blogiausias D scenarijus, pagal kurį Jūros šventė vyktų tik vieną dieną - liepos 24-ąją (šeštadienį) atvirose erdvėse.

Pati Jūros šventė šiemet bus dedikuota istorijoms - istorinėms datoms ir žmonėms. Šiemet pažymima daug ir svarbių datų - Lietuvos laivyno 100-metis, Uosto direkcijos 30-metus, pirmojo kurėno atkūrimo Lietuvoje 20-metis.

Detalesnis Jūros šventės pristatymas prasidės birželį. Į šį renginį, o tiksliau vainikų nuleidimo ceremoniją jūroje, kuri kaip ir pernai greičiausiai bus uždara, planuojama kviesti šalies Prezidentą Gitaną Nausėdą.

 

Pinigų šventėms nepakanka

 

Birželio 19-ąją planuotas vieno renginio perkėlimas iš Klaipėdos į kitą erdvę. Lietuvos laivyno 100-mečio renginys turėtų vykti Jurbarke, kur buvo įregistruoti pirmieji du Lietuvos laivai „Jūratė“ ir „Kastytis“. Kol kas neaišku ar jis galės vykti dėl pandemijos. Yra planas šį renginį nukelti į rugpjūčio mėnesį.

Šiemet turėtų vykti ir daugiau su jūra, jos veikla ir istorijomis susietų renginių - šv. Mikalojaus jūrininko globėjo diena, žvejų diena, tarptautinė jūrininkų diena, pažymimos jūrų kapitono Liudviko Stulpino 150-osios gimimo metinės.

Ar toms šventėms bus skirtas koks nors dėmesys? Kol kas jokio atsakymo nėra. Tikimasi, kad daugiau iniciatyvos rodys patys jūrininkai, žvejai.

Rimta problema yra tai, kad finansavimas stiprinant Lietuvos jūrinį identitetą nenumatomas Kultūros tarybos prie Kultūros ministerijos finansuojamose programose. Taip pat ir Klaipėdos miestas 2021 metais, nors ir yra daug jūrinių datų, ryškiai sumažino finansavimą jūrinėms programoms.

Jūrinės kultūros koordinacinės tarybos narė Dalia Žukienė pastebėjo, kad Klaipėdos renginiuose daugiau dėmesio turėtų būti skiriama ekologiniams jūros aspektams. Viešose erdvėse galėtų būti įrengiamos su jūrine aplinka supažindinančios ekologinės stotelės, kur į lauką būtų iškelti stendiniai pranešimai vienomis ar kitomis temomis. Toks pasiūlymas neatsitiktinis, nes iš ES Klimato kaitos programų numatytos didžiulės lėšos, kurias būtų galima naudoti propaguoti ekologinėms idėjoms. 

Fotoreportažas
  • Jūrinės šventės - tarsi pandemijos įkaitės-Foto-nr-9775_9776.jpg
  • Jūrinės šventės - tarsi pandemijos įkaitės-Foto-nr-9775_9777.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Jūrinės šventės - tarsi pandemijos įkaitės"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.