Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Jūrininkas, korsaras, kalinys ir... garsus marinistas

Istorijoje būta daugybė atvejų, kai jūra, piratavimas, kalėjimas, nelaimės žmogų užgrūdindavo ir ištraukdavo iš jo... meno šedevrus.

 

Ekspresijos pilnas senovinės žvejybos paveikslas.
Ekspresijos pilnas senovinės žvejybos paveikslas. @ Vidmanto Matučio archyvo nuotr.

Mūšiai, sužeidimas, nelaisvė

 

Tą galima pasakyti apie garsų prancūzų marinistą Ambroise Louis Garneray. Jo tėvas Žanas Fransue Garneray buvo dailininkas ir suteikė jaunuoliui puikius tapytojo įgūdžius. Pats juos buvo įgijęs iš garsaus Prancūzijos peizažisto Žako Luy Davido.

Tėvas negalėjo sulaikyti sūnaus nuo jūros potraukio. Būdamas trylikos metų jis 1796 m. sugebėjo įkalbėti tėvą, kad išleistų į jūros žygius su Prancūzijos kariuomenės laivais. Pakliuvo į fregatą „Forte”, kurios vadu buvo pusbrolis Boljė Lelupas.

Fregatų divizija iš Rošforo išplaukė į Indijos vandenyną, kur nuolat susidurdavo su Didžiosios Britanijos laivais. Prancūzai Indijos vandenyne veikė kaip korsarai, kas beveik reiškė piratus, puldinėdami britų laivus.

Ir šioje fregatoje, ir vėliau būdamas kituose laivuose Ambroise Louis Garneray nepraleisdavo progos ką nors tapyti. Tuo pat metu jis augo kaip jūrininkas. Žinomas atvejis, kai 20-metis po vieno susidūrimo su britais savo laive pakeitė sužeistą kapitoną.

1806 m. kovą jo laivą „Belle Poule” po susidūrimo užėmė britai. Sužeistas A.L.Garneray pakliuvo į nelaisvę. Jis buvo atgabentas į Portsmutą, kur 8 metus praleido kalėjimo laive. Išgyventi jam padėjo paveikslai susieti su jūra, kuriuos iš jo pirkdavo anglai.

 

Prancūzijos laivyno dailininkas

 

Iš nelaisvės Ambroise Louis Garneray buvo išvaduotas 1814 m. gegužę. Norėjo vėl į laivyną, bet darbo negavo. Grįžo į Paryžių. Čia jis buvo labiau įvertintas kaip dailininkas, bet ne kaip jūrininkas.

Tuometinis Prancūzijos hercogas ir laivyno admirolas Louis Antoine Angouleme 1817 m. paskyrė jį Prancūzijos laivyno dailininku. Iki tol tokios pareigybės Prancūzijos laivyne netgi nebuvo.

Ambroise Louis Garneray tai atvėrė naujas galimybes. Iki 1830 m., kol dirbo šiose pareigose, lankėsi įvairiuose Prancūzijos uostuose, laivuose, padarė daugybę būsimų paveikslų eskizų.

Tai buvo jo kaip dailininko karjeros viršūnė. Tais laikais Prancūzijoje vyko ryškūs politiniai pokyčiai, susiję su Napoleono valdymu.

Po tarnybos vyriausiuoju dailininku Prancūzijos kariuomenėje politinių pažinčių dėka Ambroise Louis Garneray 1833 m. buvo paskirtas Ruano muziejaus direktoriumi. Jis ne tik vadovavo muziejui, bet ir tapė, tapo žinomu Prancūzijos graviūrininku.

Vėliau dėl politinių pokyčių Prancūzijoje jis prarado užtarėjus. Nuo 1840 metų buvo laikotarpis kai sunkiai uždirbdavo netgi duonos kąsnį. Šlovė sugrįžo 1852 m., kai jį prisiminė Prancūzijos admiralitetas ir įteikė legiono garbės ordiną.

Tuo metu liga jau trukdė jam tapyti. Būdamas 74 metų mirė Paryžiuje 1857-aisiais. Palaidotas Monmartro kapinėse. Artimas draugas, taip pat dailininkas, pasirūpino, kad žinomo Paryžiaus marinisto antkapį puoštų vaizdas su laivo stiebu ir garbės legiono simbolika.

 

Paveikslai ir neįvertintos knygos

 

Ambroise Louis Garneray palikimą sudaro 141 tapytas paveikslas, 22 paveikslai piešti akvarele ir 176 graviūros.

Dauguma jų jūrinės tematikos. Jo peizažuose dominuoja įvairios įlankos, uostai. Iš viso įamžintos 64 Prancūzijos pakrantės ar uostų vietos ir 40 - kitose šalyse. Tai yra pagrinde jo, kaip Prancūzijos kariuomenės dailininko, kelionių rezultatas.

Kitą jo paveikslų dalį sudaro patys įvairiausi būriniai laivai - kariniai, civiliniai, žvejybiniai - didesni ar mažesni. Tai galėjo būti ir jo jaunystės plaukiojimo po Indijos vandenyną rezultatas, ir nelaisvės Portsmute darbai, ir prisiminimai ar matyti vaizdai esant Prancūzijos karinio jūrų laivyno dailininku.

Tarp jūrinių paveikslų yra ir keletas, kur vaizduojama banginių medžioklė. Įdomu tai, kad šie paveikslai paminėti ir 1851 m. pirmą kartą išleistoje Germano Melvilio knygoje “Mobi Dikas”. Galima manyti, kad tie paveikslai galėjo padaryti įtaką ar iš dalies įkvėpti šį rašytoją.

Ambroise Louis Garneray rašė ir prisiminimus, nuotykius apie keliones. Bet jie didesnio susidomėjimo nesulaukė. 1847 m. Prancūzijos valdžios institucijose buvo atsisakyta remti jų leidybą. Dalis jo memuarų pavadintų „Voyages, adventures and batle” („Kelionės nuotykiai ir mūšiai”) išleisti jau po mirties. Vėliau pasirodė ir „Penkiolikmetis korsaras”, „Korsaras ir kalėjimas”. Manoma, kad juos iš dalies perrašė profesionalūs rašytojai, greičiausiai nemažai ką pridėdami ir savo, kad patraukliau būtų skaitomos, todėl šios knygos nevertinamos kaip autentiškos.

Fotoreportažas
  • Jūrininkas, korsaras, kalinys ir... garsus marinistas-Foto-nr-9592_9593.jpg
  • Jūrininkas, korsaras, kalinys ir... garsus marinistas-Foto-nr-9592_9594.jpg
  • Jūrininkas, korsaras, kalinys ir... garsus marinistas-Foto-nr-9592_9595.jpg
  • Jūrininkas, korsaras, kalinys ir... garsus marinistas-Foto-nr-9592_9596.jpg
  • Jūrininkas, korsaras, kalinys ir... garsus marinistas-Foto-nr-9592_9597.jpg
  • Jūrininkas, korsaras, kalinys ir... garsus marinistas-Foto-nr-9592_9598.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Jūrininkas, korsaras, kalinys ir... garsus marinistas"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.