Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Jūrinis kabelis sukurstė aistras

Įvairiuose susitikimuose Klaipėdos mieste ir rajone jau svarstoma kaip tarp Lietuvos ir Švedijos bus tiesiamas aukštos įtampos elektros energijos perdavimo linijos jūrinės jungties kabelis. Derinamos kompensacijos dėl žemės sklypų. Ne visi sklypų savininkai yra jomis patenkinti.  

Jūrinio kabelio klojimo laivai
Jūrinio kabelio klojimo laivai @ „Iscpc.org“, „Makai.com“, „Marinecargoandsalvage.com nuotr.

Brangesnis už terminalą

Kabelio tiesimas jūroje prasidės 2014 metų kovą, o sistemos bus sujungtos iki 2015 metų gruodžio. Kabelio tiesimu rūpinasi Švedijos ir Lietuvos elektros perdavimo sistemų operatoriai „Svenska Kraftnat“ ir „Litgrid“.

Preliminariais vertinimais, „NordBalt“ elektros jungties statyba kainuos 552 mln. eurų (1,9 mljd. litų). Jis yra vienas iš dviejų Klaipėdos uosto dalyje artimiausiu metu numatomų įgyvendinti didelių projektų. Kitas projektas – suskystintų dujų terminalas Kiaulės nugaroje.

Suskystintų dujų terminalas tai pat laikomas brangiu objektu. Preliminariai jis kainuos per 200 mln. eurų (690 mln. litų). Tačiau jis pagal kainą nė iš tolo negali prilygti „NordBalt“ elektros jungčiai.

Skirtumas ir tas, kad elektros tilto tarp Lietuvos ir Švedijos statybai skiriama 131 mln. eurų (452 mln. litų) ES paramos. Suskystintų dujų terminalą Lietuvai teks statyti savomis lėšomis.

Tiek elektros jungtis, tiek suskystintų dujų terminalas Klaipėdos uoste bus pietinėje jo dalyje. Skirtumas tik tai, kad iš elektros jungties uostas jokių pajamų pajamų negaus. Tuo tarpus suskystintų dujų terminalas uostui bus naudingas. Jis gaus ne tik rinkliavas iš dujovežių, bet ir, greičiausiai, žemės nuomos mokestį. Dalis Kiaulės nugaros jau dabar priklauso Uosto direkcijai. Likusi turėtų būti perimta iš Klaipėdos miesto savivaldybės.

Iš „NordBalt“ elektros jungties tieisomo Klaipėdos uostui nauda galėtų būti tik tokia, kad pagal tą projektą gali būti iškelta per uostą einanti ir Kuršių neriją maitinanti elektros linija. Ji trukdo uosto plėtrai, ne kartą buvo užkabinta uostro krovos technikos ir į Kuršių marias plaukiančių jachtų.

Dėl linijos iškėlimo iš uosto už „NordBalt“ elektros jungties statybos pinigus kol kas nėra susitarta.

Eis pagal geležinkelius

„NordBalt“ elektros jungtis bus tiesiama iš Švedijos Nybro į Klaipėdą. Jūros dugnu bus nutiesta apie 400 kilometrų kabelio. Lietuvoje kabelis į krantą jūroje išlips prie Kuršių nerijos Smiltynės ribose.

Švedijos kompanija „Marin Matteknik“ jau atliko „Nord Balt“ jungties Baltijos jūros dugno tyrimo darbus.
Perlipęs Kuršių nerija kabelis per kuršių marias pateks į uostą. Iš čia pagal uosto geležinkelį iš „Draugystės“ stoties jis bus tiesiamas į Kiškėnų transformatorinę pastotį Klaipėdos rajone. Švedijos teritorijoje požeminės linijos ilgis bus apie 40 kilometrų, Lietuvoje – 13 kilometrų.

Be povandeninio ir požeminių kabelių 700 MW galios elektros jungtį sudarys ir keitiklių stotys. Švedijoje bus 400 kV pastotė, Lietuvoje – 330 kV pastotė.

Lietuvos teritorijoje planavimo dokumento rengimą atlieka bendrovė „Sweco Lietuva“. Jai tenka derinti kompensacijų sutartis su maždaug 60 savininkų, kurių sklypus kirs elektros kabelis. „Litgrid“ mokės 30 procentų didesnes kompensacijas nei numatyta pagal Vyriausybės patvirtintą metodiką. Tačiau dalis savininkų tuo nepatenkinti, nes tikėjosi dar didesnių kompensacijų.

Pagrindiniai darbai - švedams

„NordBalt” elektros jungties kabelis bus 123 mm skersmens, jį dengs 74 mm izoliacijos sluoksniai. Iš viso bus pagaminta 920 km jūrinio kabelio. Jūros dugne bus pakloti du greta einantys kabeliai. Bus gaminama 20 km atsarginio kabelio. Visa kabelio gamybos kaina – 932 mln. litų. Pusę gamybos kaštų padengs Švedijos bendrovė „Svenska Kraftnat”, likusius – Lietuvos įmonė „Litgrid”.

Pagaminti kabelį ir jį nutiesti Švedijos ir Lietuvos elektros perdavimo sistemų operatoriai „Svenska Kraftnat“ ir „Litgrid“ patikėjo atlikti konkursą laimėjusiai Švedijos energetikos ir automatikos technologijų bendrovei ABB. Ta pati ABB pagamins ir sumontuos srovės keitiklių stotis Nybro ir Klaipėdoje. Šių darbų vertė per  147 mln. eurų (507 mln. litų).

Prieš kelias savaites Lietuvos ir Švedijos elektros perdavimo sistemas jungsiantis kabelis jau išbandytas. Elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius Virgilijus Poderys teigė, kad „bandymo metu kabelis buvo veikiamas daugiau kaip aštuonių tonų tempimo jėga, jo patiriamas mechaninis poveikis yra daug stipresnis, nei didžiausias tikėtinas, kurį kabelis patirs instaliavimo metu”.

 

 

 

Fotoreportažas
 • Jūrinis kabelis sukurstė aistras-Foto-nr-261_262.jpg
 • Jūrinis kabelis sukurstė aistras-Foto-nr-261_263.jpg
 • Jūrinis kabelis sukurstė aistras-Foto-nr-261_264.jpg
 • Jūrinis kabelis sukurstė aistras-Foto-nr-261_265.jpg
 • Jūrinis kabelis sukurstė aistras-Foto-nr-261_266.jpg
 • Jūrinis kabelis sukurstė aistras-Foto-nr-261_267.jpg
 • Jūrinis kabelis sukurstė aistras-Foto-nr-261_268.jpg
 • Jūrinis kabelis sukurstė aistras-Foto-nr-261_269.jpg
 • Jūrinis kabelis sukurstė aistras-Foto-nr-261_270.jpg
 • Jūrinis kabelis sukurstė aistras-Foto-nr-261_271.jpg
 • Jūrinis kabelis sukurstė aistras-Foto-nr-261_272.jpg
 • Jūrinis kabelis sukurstė aistras-Foto-nr-261_273.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Jūrinis kabelis sukurstė aistras"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.