Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Jūrinių akcentų vietos Klaipėdoje

Iš maždaug 150 paminklų, statulėlių ar ženklų Klaipėdoje 43 yra susieti su vandeniu, bet jūrinių akcentų mieste, išskyrus „Albatrosą” Smiltynėje ar undine prie Dangės, kaip ir nesimato.

„Albatroso“ paminklas su susiformavusiomis tradicijomis jau tapo bene svarbiausiai jūrinių akcentų vieta, kuri parodo, kad tai svarbu Klaipėdai.
„Albatroso“ paminklas su susiformavusiomis tradicijomis jau tapo bene svarbiausiai jūrinių akcentų vieta, kuri parodo, kad tai svarbu Klaipėdai. @ Vidmanto Matučio nuotr.

Simbolikos chaosas

 

Jei ir yra kažkokie su vandeniu, jūra susiję jūriniai akcentai, jie tarsi nuskęsta miesto erdvėse arba labiau neišryškėja, nes įžvelgti juose tiesiogiai jūrinius ženklus yra sunku.

Taip yra todėl, kad vienintelis Lietuvos uostamiestis neturi nei jūrinės alėjos, nei jūrinių akcentų parko ar kažkokios kitos platesnės jūrinės kultūros erdvės.

Bendrai Klaipėdoje pastebimas mažosios architektūros simbolikos chaosas. Jis suformuotas dėl laisvai paleistos tvarkos, kai kas nori ateina į savivaldybę, siūlo savo idėjas ir, jei jos patiko kažkokiai klaipėdiečių grupei, yra laisvai paleidžiamos. 

Tačiau labiausiai nuskambėjo istorija, kai Uosto direkcijai dėl neva žemo meninio lygio Klaipėdoje neleista pastatyti paminklo pirmajam uosto kapitonui Liudvikui Stulpinui ir jau pagaminta skulptūra papuošė Telšius. 

Nenuostabu, kad vienas iš labiausiai mėgstamų turistų fotografavimosi objektų yra ne kokia nors patraukliai pateikta istorinė Klaipėdos vieta, o vaiduoklis prie pasukamojo tiltelio. Vasarą matydami prie jo eiles Pilies uosto buriuotojai ir laivų savininkai stebisi tokiu lėkštu Klaipėdos pristatymu turistams.

 

Norėtųsi jūrinės erdvės

 

Jūrinės kultūros koordinacinė taryba yra parengusi Klaipėdos ir Lietuvos istorijai svarbių jūrinių asmenybių sąrašą. Jį prieš kelis metus patvirtino Klaipėdos miesto savivaldybės įvaizdžio formavimo grupėje, tačiau sąrašas jau lyg ir pamirštas.  

Jūrinės kultūros koordinacinėje taryboje, kurios nariu yra ir šių eilučių autorius, buvo diskutuojama apie jūrinius akcentus ir jų vietas Klaipėdoje.

Vienas svarbiausių akcentų - jūrinių asmenybių sąrašas. Kur Klaipėdoje galėtų būti vieta, kurioje būtų įamžintos Klaipėdos miesto jūrinės istorinės asmenybės? Ir kokia forma tai turėtų būti padaryta?

Anksčiau buvo minėta, kad Smiltynėje nuo Senosios perkėlos iki Jūrų muziejaus galėtų būti įrengta jūrinių asmenybių alėja. 

Lietuvos jūrų muziejaus direktoriaus pavaduotojas Romas Adomavičius mano, kad tokia alėja turėtų ir pliusų, ir minusų. Ji nebūtų labai pastebima. Anot R.Adomavičiaus, norėtųsi, kad pačiame mieste, arčiau vandens būtų daugiau jūrinių akcentų.

Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotojas Edvinas Ubis siūlė, kad Klaipėdoje Atgimimo aikštėje vietoje formuojamų kažkokių neaiškių mėnulio erdvių, galėtų būti jūrinės erdvės. Arba rekonstruojamame Dangės skvere vietoje laiko juostų galėtų būti formuojami ir kažkokie jūriniai akcentai.

Jo nuomone, Klaipėdoje jūrinė tematika turėtų būti išskiriama kaip prioritetinė. Jei Klaipėdoje atsirastų bent viena jūrinė erdvė uostamiesčiui jau būtų didžiulis pliusas. 

 

Yra vietų Klaipėdoje

 

Klaipėdos miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Eglė Deltuvaitė teigė, kad sąraše esančių asmenybių pavardės galėtų būti suteikiamos naujoms Klaipėdos miesto gatvėms. Žinomų asmenybių vardais galėtų būti pavadintos ir naujos krantinės, kurias miestas rengiasi perimti iš uosto. Jūrinių asmenybių įamžinimas, turint ir pažintinę prasmę, galėtų vykti mokyklose.

Visuomeninės organizacijos „Žalia banga“ pirmininkė Dalia Žukienė mano, kad jūrinės asmenybės plačiau galėtų būti pristatomos ir Klaipėdos universitete, o ypač Jūrų tyrimo institute.

Jūrinės kultūros koordinacinės tarybos nares Genutės Kalvaitienės nuomone, puiki vieta jūrinėms asmenybėms įamžinti būti Smiltynėje šalia „Albatrosos”, nes ten jau yra susiformavusios pagerbimo tradicijos. Tačiau, anot jos, jūriniams akcentams turėtų būti išnaudojamos erdvės ir prie kruizinių laivų terminalo, o ateityje ir „Memelio miesto“ teritorijoje.

Klaipėdos mažųjų laivų savininkų asociacijos „Pajūrio laivai“ prezidentas Algirdas Valentinas daugiau jūrinių akcentų norėtų abipus Dangės upės. Čia galėtų atsirasti ir laivų paminklai, ir istorinį Dangės uostą, kvartalus, senuosius krovos sandėlius aplink jį primenantys maketai.

A.Valentinas kvietė Klaipėdos savivaldybės valdininkus nuvykti į Juodkrantę ir pasižiūrėti, kai ten pagal Kuršių marias surengus menininkų stovyklas jų sukurtomis skulptūrėlėmis buvo įamžinta šios žvejų gyvenvietės istorija.

„Juodkrantėje sustoja turistų autobusai, žmonės fotografuojasi prie skulptūrėlių. O kur fotografuotis Klaipėdoje. Ar prie vaiduoklio?“, - klausė A.Valentinas.      

 

Norvegijos pavyzdžiai įkvepia

 

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Klaipėdos skyriaus vyriausiasis specialistas Laisvūnas Kavaliauskas teigė, kad kalbant apie jūrinius akcentus Klaipėdoje norėtųsi mažiau konservatyvumo.

Jo nuomone, Klaipėdoje reikėtų daugiau jūrinės dvasios viešosiose erdvėse. Jis prisiminė fantastinę krantinę Osle, kur seni pastatai organiškai susilieja su naujais išsaugant senąją jūrinę dvasią. Prie jų fantastiškai atrodantis įkomponuotas kokių trijų metrų aukščio šiuolaikinio laivo sraigtas. Arba kitas kvartaliukas, kur nedidelėje erdvėje iš plytelių imituojant bangeles tarsi sudėliotas jūros dugnas su metrinėmis kriauklėmis tarsi išnyrančiomis iš smėlio.

Arba Norvegijos Kristiansandas, kur muzikinis teatras prie vandens yra bangos formos, kaip ir paviljonai kitose miesto vietose. Nustebina ir dviračių parkavimo vietos su nikeliuotais laivelių formos jų laikikliais.

„Kodėl Klaipėdoje nėra ieškoma jūrinių formų puošiant miestą, įrengiant vaikų žaidimo aikšteles? Jūriniai akcentai galėtų būti ne tik prie vandens, bet ir gyvenamosiose zonose, kad ir pietinėje Klaipėdos miesto dalyje“, - pastebėjo L.Kavaliauskas.  

Vieną jūrinį akcentą Klaipėdoje rengiasi įgyvendinti Klaipėdos irklavimo centras. Jo direktorius Liudvikas Mileška teigė, kad nuo 1923 metų veikiančioje senojoje irklavimo bazėje rengiamasi įkurti marinistinį centrą, kur būtų ir pramoginio irklavimo, ir jūrinio paveldo akcentai su susibūrimo vieta, kur vyktų įvairūs renginiai.

Fotoreportažas
  • Jūrinių akcentų vietos Klaipėdoje-Foto-nr-9284_9289.jpg
  • Jūrinių akcentų vietos Klaipėdoje-Foto-nr-9284_9285.jpg
  • Jūrinių akcentų vietos Klaipėdoje-Foto-nr-9284_9286.jpg
  • Jūrinių akcentų vietos Klaipėdoje-Foto-nr-9284_9287.jpg
  • Jūrinių akcentų vietos Klaipėdoje-Foto-nr-9284_9288.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Jūrinių akcentų vietos Klaipėdoje"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.