Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Jūros suviliotas Džekas Londonas

Džekas Londonas, jau tapęs pasaulio garsenybe ir geriausiai apmokamu rašytoju, staiga nutarė viską mesti ir plaukti aplink pasaulį nedideliu burlaiviu „Snark“.

Atvirukas su SNARK nuotrauka.
Atvirukas su SNARK nuotrauka. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Paplūdimyje sumanytas nuotykis

 

1900 metų vasarą, kaitindamasis Glen Eleno paplūdimyje Kalifornijoje, Džekas Londonas (1876-1916) skaitė neseniai išleistą Džošuos Slokamo knygą „Vienas burlaiviu aplink pasaulį“. Joje patyręs jūrų kapitonas aprašė savo nuotykius keliaujant 11 metrų ilgio laiveliu. Šis pasakojimas rašytoją taip sužavėjo, jog jis juokaudamas pasakė, kad irgi nepabūgtų plaukti aplink pasaulį maža, sakykim, 40 pėdų (12,2 m) ilgio, jachta. Daug kam buvo netikėta, kai po kurio laiko Džekas Londonas jau visai rimtai paskelbė ilgam išplaukiantis į Ramiojo vandenyno Pietų jūras. Atsieit, jam nusibodo miestų šurmulys ir minios keliaklupsčiaujančių gerbėjų, puldinėjimai iš visų kampų dėl antrųjų vedybų skubotumo ir kairuoliškų pažiūrų.

Tokią versiją apie garsaus savo tėvynainio apsisprendimą leistis į pavojingą žygį jūromis pateikia amerikiečių rašytojas Irvingas Stounas knygoje „Džekas Londonas, raitas jūreivis“. Šis sprendimas išties buvo drąsus. XX amžiaus pradžioje buriavimas nedidele jachta vandenyno platybėse vis dar buvo laikomas labai pavojingu. Atrodo, kad paplūdimyje buvo sumanytas toks nuotykis, prieš kurį turėjo nublankti visi kiti Džeko Londono audringo gyvenimo nutikimai. Tai buvo jo slapčiausia svajonė, įkvėpta romantinių Stivensono ir Melvilio kūrinių.

 

Austrių piratas ir jų gaudytojas

 

Džekas Londonas gimė tolimuosiuose JAV vakaruose – San Francisko mieste. Jis anksti pradėjo dirbti pardavinėdamas laikraščius ir po 10 valandų per dieną plušėdamas konservų fabrike. Norėdamas nors trumpam atitrūkti nuo slopaus darbo, trylikametis Džekas susitaupė du dolerius ir už juos nusipirko seną valtį.

Sekmadienio popietėmis plaukiodamas po San Francisko įlanką, jis susipažino su austrių piratais. Tai buvo šutvė avantiūristų, kuri slapčia „apšvarindavo“ privačias austrių gaudykles įlankos žiotyse. Laimikį pardavinėdavo Oklendo prieplaukoje. Už vienos nakties grobį buvo galima gauti ne mažiau kaip 25 dolerius. Turint savo laivą, buvo galima uždirbti ir daugiau.

Pasiskolinęs iš savo auklės pinigų, Džekas nusipirko 4 metrų ilgio šliupą ir prisidėjo prie austrių piratų gaujos. Po kelių savaičių penkiolikmetis paauglys tampa vienu drąsiausiu austrų piratu, ištuštinančiu austrių gaudykles San Francisko įlankoje.

Kartą muitinės valdininkas pasiūlė Džekui mesti neužtikrintą austrių pirato gyvenimą ir tapti žūklės patrulio sargybiniu. Tuo metu San Francisko įlanka knibždėte knibždėjo kinų – krevečių gaudytojų ir graikų – lašišų vagių, kurie pažeidinėjo valstybinius žūklės įstatymus. Žūklės sargybiniu Džekas išdirbo beveik metus, nuolat dalyvaudamas drąsos reikalaujančiuose žygiuose.

 

Banginių medžioklės laivo jūreivis

 

Norėdamas tapti tolimųjų vandenų jūreiviu, Džekas Londonas pasirinko romantiškiausią laivą iš visų, stovinčių San Francisko uoste. Tai buvo trijų stiebų banginių medžioklės škuna „Sophie Sutherland“.

Nors Džekas Londonas niekada nebuvo nuplaukęs toliau Auksinių Vartų San Francisko įlankoje, 1993 metų sausio 12 dieną, per savo septynioliktąjį gimtadienį, jis užsirašė į šį laivą pirmos klasė jūreiviu. Kiti įgulos nariai piktinosi, kad toks pienburnis buvo priimtas į laivą kaip lygus su jais.

Trečią kelionės dieną „Sophie Sutherland“ pateko į stiprią audrą. Kaip tik buvo Džeko eilė stovėti prie šturvalo. Iš pradžių kapitonas abejojo, ar septyniolikmetis vaikinas sugebės išlaikyti laivo kursą pučiant audringam vėjui ir stipriai banguojant jūrai. Keletą minučių pastovėjęs šalia, škiperis linktelėjo galvą ir nusileido žemyn vakarieniauti.

Septinius mėnesius laivas plaukiojo paskui ruonių bandas nuo atokių Japonijos salų iki pat Sibiro krantų. Džekas turėjo irkluoti valtis su ruonių medžiotojai ir gabenti į laivą užmuštus gyvūnus. Grįžęs į škuną, jis, kaip ir kiti, darbuodavosi mėsininko peiliu, lupdamas ruonių kailiukus Po tokių darbų iš špigatų sruvo raudonas kraujas. Tai buvo žiaurus darbas, bet Džekui jis atrodė kaip šaunus nuotykis.

Vėliau, prisimindamas plaukiojimą su ruonių medžiotojais, Džekas Londonas parašė nuotykių romaną „Jūrų vilkas“, kuri sulaukė didelio populiarumo visame pasaulyje. Lietuvių kalba išėjo net keli šios knygos leidimai.

 

Svajonių laivas

 

Ilgas ir sunkus reisas nepraėjo be pėdsakų. Grįžęs į Oklandą, jis dalyvavo literatūriniame konkurse, kurį paskelbė vienas San Francisko laikraščių. Už apsakymą „Taifūnas prie Japonijos krantų“ jam buvo paskirta pirmoji premija.

Tai paskatino Džeką Londoną rimtai imtis kūrybos ir tapti rašytoju. Vis dėlto jis visada jautė jūros šauksmą, nes tai buvo jo kraujuje. Paplūdimyje užgimusi mintis, 1906 metais jau buvo pakankamai subrendusi naujam susitikimui su jūra..

Tuo metu Džekas Londonas, kaip rašytojas,. jau buvo sulaukęs nemažo populiarumo. Per šešerius metus jis išleido 16 knygų, tarp kurių „Protėvių šauksmas“ ir „Jūrų vilkas“ užtikrino jam brandaus rašytojo reputaciją. Tada jis ir pradėjo statyti savo svajonių laivą, kuriuo planavo atlikti septynerius metus truksiančią kelionę aplik pasaulį.

Sumanymo įgyvendinimui prireikė daug jėgų ir pinigų. Rašytojas kiekvieną dieną, šeštadieniais ir sekmadieniais pyškindavo apsakymus, straipsnius ir apybraižas – bet ką, kad tik uždirbtų šimtus dolerių, kuriuos pradėjo ryti laivo statyba.

Pagaliau atėjo ta diena, kai į vandenį buvo nuleistas 16 metrų ilgio dviejų stiebų kečas, turintis pagalbinį 70 AG benzininį variklį. Savo laivą Džekas nutarė pavadinti „Snark“, pagal Lewiso Carrollo poemoje „Snarko medžioklė“ pavaizduotą fantastinį gyvūną.

Suplojęs apie 30 tūkstančių dolerių (pagal dabartinį kursą maždaug 750 tūkstančių), rašytojas gavo laivą su neveikiančiu varikliu, vandenį praleidžiančiu korpusu, nesandariais benzino bakais. Daugelis manė, kad plaukti tokiu laivu buvo tolygu savižudybei, bet Džekas jau nebegalėjo sustoti.

1907 metų balandžio 23 dieną, vienų išjuoktas, kitų apraudotas, Džekas pakėlė inkarą ir „Snark“, perkirtęs San Francisko įlanką, pro Aukso Vartų sąsiaurį išplaukė į Ramųjį vandenyną.

 

Sunki, bet nuostabi „Snark“ kelionė

 

Į kelionę Džekas Londonas išvyko su penkių žmonių įgula. Jį lydėjo žavi jauna moteris Čarmiana Kittredge, neseniai tapusi jo antrąja žmona. Jos dėdė 60 metų Raskas Eimsas buvo nusamdytas „Snark“ kapitonu. Inžinerijos studentui Herbertą Štolcui patikėjo mechaniko pareigos. Martinas Džonsonas, kuris, kaip ir šimtai kitų užvertusių Džeką Londoną laiškais su prašymu prisijungti prie kelionės, buvo paskirtas virėju. Juos aptarnauti turėjo „kajutės berniukas“ Točigis.

Keletą dienų paplaukus vandenynu, Džekui paaiškėjo, kad Eimsas visiškai neišmano navigacijos ir nesugeba nustatyti taisyklingo kurso. Paaiškėjo, kad jis buvo tik kelto, plaukiojusio po San Francisko įlanką, kapitonas ir niekada nebuvo atsidūręs atviroje jūroje. Jam vadovaujant, kiauras kaip rėtis „Snark“, pasiklydo kažkur Ramiajame vandenyne. Džekas susirado navigacijos knygas ir per kelias dienas išmoko kaip nustatyti bent apytikslę laivo buvimo vietą.

Po 27 dienų plaukimo, pagaliau, pasirodė ilgai laukta žemė. Per tą laiką paaiškėjo, kad „Snark“, į kurią Džekas Londonas įdėjo daug meilės meilės ir pinigų, ne tik nepatikima, bet ir pavojinga. Atvykus į Oahu miestą Havajuose, Džekas tučtuojau atleido Raską Eimsą ir Herbertą Štolcą .Vienintelis komandos narys, pasirodęs vertas pagarbos, buvo Martinas Džonsonas. Iš koko jis buvo pakeltas į mechaniko pareigas ir nuo to laiko tapo tikru „Snark“ lobiu. Čarmiana taip pat įrodė Džekui savo gerąsias savybes: visada pasiruošusi mirti, bet nepasiduoti, tvirta kaip ištikimas draugas vyras.

Po nedidelio remonto „Snark“ vėl pakėlė bures. Per dvejus metus Džekas Londonas su savo svajonių laivu aplankė Markizų salas, Taiti,  Bora Bora, Fidži, Samoa, Saliamono ir kitas salas. Plaukdamas su labiau patyrusia įgula, Džekas galėjo atviroje jūroje kiekvieną dieną parašyti po tūkstantį žodžių. Burlaivyje „Snark“ buvo baigti reikšmingiausi jo darbai – romanai „Geležinis kulnas“ ir „Martinas Idenas“.

Pasibaigus kelionei, „Snark“ buvo nuplukdytas į Sidnėjų ir parduotas. Jo galutinis likimas nežinomas. Džekas Londonas nenustojo keliauti iki savo dienų pabaigos. Per savo trumpą, keturiasdešimties metų gyvenimą, jis apkeliavo beveik visą pasaulį. Daugiausia jūromis.

Fotoreportažas
 • Jūros suviliotas Džekas Londonas-Foto-nr-8860_8861.jpg
 • Jūros suviliotas Džekas Londonas-Foto-nr-8860_8862.jpg
 • Jūros suviliotas Džekas Londonas-Foto-nr-8860_8863.jpg
 • Jūros suviliotas Džekas Londonas-Foto-nr-8860_8864.jpg
 • Jūros suviliotas Džekas Londonas-Foto-nr-8860_8865.jpg
 • Jūros suviliotas Džekas Londonas-Foto-nr-8860_8866.jpg
 • Jūros suviliotas Džekas Londonas-Foto-nr-8860_8867.jpg
 • Jūros suviliotas Džekas Londonas-Foto-nr-8860_8868.jpg
 • Jūros suviliotas Džekas Londonas-Foto-nr-8860_8869.jpg
 • Jūros suviliotas Džekas Londonas-Foto-nr-8860_8870.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Jūros suviliotas Džekas Londonas"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.