Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

„Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms

Lietuvos marinistikos žurnalistų klubo „Marinus“ parengta jūrų kapitono Eimučio Astiko knyga „Mačiau žaliąjį spindulį. Jūrų kapitono užrašai“ tapo tokia populiari, kad netgi išleista du kartus skirtingų leidėjų.

Klaipėdietis tapytojas Edvardas Malinauskas įteikė gėlių Eimučio Astiko dukrai.
Klaipėdietis tapytojas Edvardas Malinauskas įteikė gėlių Eimučio Astiko dukrai. @ Vidmanto Matučio archyvo nuotr.

Jūroje tampama žmogiškesniais

 

Antrasis Eimučio Astiko knygos leidimas kiek sutrumpintas ir pavadintas „Jūrų kapitono užrašai“. Šią knygą išleido Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla.

„Aš bet kuriame puslapyje skaitau Eimučio Astiko mintis ir man įdomu. Tiek geranoriškumo, filosofijos, pastabumo, inteligentiškumo“, - vertino knygą Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktorius Viktoras Senčila.

Naujos leidybos E.Astiko knyga sudaryta iš 66 atskirų straipsnių, tarsi jūrinių miniatiūrų. Jos atskleidžia Savitą autoriaus požiūrį į jūrą, jūrininko darbą, žmones.

„Mane ima juodas pavydas, kad ne aš tą knygą parašiau. Bet kita vertus ir gerai, kad ne aš parašiau, nes geriau nei Astikas jos nebūčiau parašęs“, - prisipažino jūrų kapitonas Sigitas Šileris.

„Ačiū Astikui už sugebėjimą parodyti jūrinį gyvenimą – ne labai lengvą, ne labai malonų. Kai žemės gyventoją išmeta į jūrą ne visi jaučiasi gerai. Negalima sakyti, kad jūra žmogų veikia labai teigiamai. Bet Eimutis, geras mano bičiulis, parodė, kad visi, kas susitiko su jūra tapo geresni, žmogiškesni. Tai ir yra jūros įtaka žmogui“, - filosofiškai apie Eimučio Astiko knygą atsiliepė S.Šileris.

 

Perteikta tai, kas išgyventa

 

„Tą knygą buvau skaitęs, kai ji dar vadinosi „Mačiau žaliąjį spindulį“, tai yra pirmąjį leidimą. Bet kur atvertęs tą knygą randu ką skaityti. Eimutis Astikas yra filosofas. Su juo įdomu kalbėtis... matosi, kad Eimutis Astikas nemeluoja. Jis tai ką perteikia knygoje yra išgyvenęs pats“ – aiškino klaipėdietis politikas ir rašytojas Vytautas Čepas.

Jis apgailestavo, kad Lietuvoje tiek mažai yra jūrinių knygų. Gal pastaraisiais metais išleistos jūrininkų Eimučio Astiko, Sigito Šilerio, Rimanto Ragaišio,Jono Kontauto jūrinės knygos išjudins Lietuvos jūrinės literatūros bangą?

„Mums trūksta fundamentalių jūrinių romanų veikalų. Tokias knygas turi latviai, estai, jau nekalbant apie vengrus, kurie toli nuo jūros. Jūrinis gyvenimas, jūrininkų elgesys, slengas yra nepakartojami. Kas bent metus pabuvo jūroje tą gerai pajaučia. Ir aš ragavau jūrininko duonos, kai dar tarybiniais laikais tarnavau Šiaurės jūros povandeniniame laivyne“, - prisipažino V.Čepas.

 

Rašydamas būdavo geresnis

 

„Turiu dvi knygas: 1-ojo leidimo Eimučio Astiko knygą „Mačiau žaliąjį spindulį. Jūrų kapitono užrašai“ ir 2-ojo leidimo „Jūrų kapitono užrašai“. Jos neatsitiktinai taip išleistos. Piremoji laida yra romantiška. Tai liudija ir pavadinimas, ir knygos spalva. Tai yra žurnalistų dovana Eimučiui Astikui. Jis iš visų jūrininkų visada buvo pats artimiausias žurnalistams. Gal todėl, kad jo tėvelis buvo žurnalistas. Bene didžiausias bendrumas kapitoną Eimutį Astiką sieja su marinistikos žurnalistu Venantu Butkumi. Su juo aptaria įvairiausius jūrinio gyvenimo niuansus. Eimutis Astikas bendraudamas su žurnalistais niekada nežvelgė į juos tarsi iš aukšto, visada buvo šalia“, - prisiminė žurnalistas, Lietuvos marinistikos žurnalistų klubo „Marinus“ prezidentas ir knygos „Mačiau žaliąjį spindulį. Jūrų kapitono užrašai“ vienas iš redaktorių Vidmantas Matutis.

Su Eimučiu Astiku jam teko ypač daug bendrauti. Iš 66 knygoje paskelbtų straipsnių 56 yra spausdinti „Klaipėdos“ priede „Jūra“, kurį nuo 1999 metų iki šiol redaguoja Vidmantas Matutis.

E.Astikas su pirmuoju straipsniu į „Klaipėdos“ redakciją užsuko 2001 metais. Atnešė straipsnį „Jie pražudys laivyną“. Tai pastaba apie požiūrį į jaunus specialistus laive.

Užsimezgė ryšys, „Jūroje“ atsirado nuolatinė kapitono straipsnių rubrika. Didžioji dalis straipsnių išspausdinta nuo 2002 iki 2009 metų.

Kaskart su nauju straipsniu į redakcijąJūrų kapitonas užsukdavo pasipuošęs jūrininko uniforma. Iš diplomato išsitraukdavo straipsnį ir 2-3 angliškas ar vokiškas knygas. Kapitonas sakydavo, kai kiti plukdė iš užsienio džinsus ar kilimus, aš pirkau ir vežiausi jūrines knygas.

„Iš bendravimo su jūrų kapitonu Eimučiu Astiku laikotarpio man labiausiai įsiminė Editos Astikienės žodžiai: „Duokite jam kuo daugiau rašyti temų, nes kai jis rašo namuose yra geresnis“. Jis atskirame kambarėlyje, kuri dėl daugybės jūrinių daiktų tarsi priminė laivo kajutę. nuolat stuksendavo ir stuksendavo rašomąją mašinėle“, - prisiminė V.Matutis.

 

Knyga tarsi muzika grojama vis kitaip

 

Spaustuvė „Druka“ spausdino tiek pirmąją, tiek antrąją Eimučio Astiko knygos laidą

„Vartydamas pirmąjį knygos leidimą supratau, kad ne kiekvienam jūrininkui pavyksta pamatyti žaliąjį spindulį. Mes jį tarsi pamatėme du kartus – spausdindami pirmąją ir antrąją laidas. Pirmos laidos leidyba buvo banguota. Pasitaškėme nemažai sūriais jūros druskos purslais. Atsirado noras sugrįžti prie knygos ir padaryti ne blogiau nei pirmąją. Džiaugiuosi, kad tai padaryti pavyko. Bangavimas ir palankus vėjas suorientavo teisinga nauja kryptimi“, - svarstė spaustuvės „Druka“ direktorius Algirdas Apulskis.

„Antroji knyga kitaip atrodo. Noriu atkreipti dėmesį, kad kartais saldainį įvynioji į kitą popieriuką ir jis atrodo kaip naujas. Kai įtikini žmogų jis gal sutinka, kad tas naujas saldainis yra skanesnis. Bet Tolstojaus romaną „Karas ir taika“ ar Dostojesvkio romaną kartok nors ir 10 kartų jis nepasikeis. Visi suvokiame, kad tai yra tas pats tekstas“ – pastebėjo žurnalistas ir vienas iš knygos redaktorių Gediminas Pilaitis.

Anot jo, pirmoje knygos laidoje nuotraukomis buvo užtemdyti dailininko piešiniai. Antrame leidime tai labiau išryškinta. Paslaptingas ir antrojo leidimo knygos viršelis – tarsi paslaptis vedanti į filosofinę prieblandą.

„Knygą galima interpretuoti kaip muziką. Ją kiekvienas muzikantas gali sugroti kitaip. Jauniems jūrininkams Eimučio Astiko knyga galėtų būti kaip privaloma literatūra, nes joje tiek daug jūrinės minties“, - interpretavo G.Pilaitis

Fotoreportažas
 • „Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms -Foto-nr-4628_4629.jpg
 • „Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms -Foto-nr-4628_4630.jpg
 • „Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms -Foto-nr-4628_4631.jpg
 • „Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms -Foto-nr-4628_4632.jpg
 • „Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms -Foto-nr-4628_4633.jpg
 • „Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms -Foto-nr-4628_4634.jpg
 • „Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms -Foto-nr-4628_4635.jpg
 • „Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms -Foto-nr-4628_4636.jpg
 • „Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms -Foto-nr-4628_4637.jpg
 • „Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms -Foto-nr-4628_4638.jpg
 • „Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms -Foto-nr-4628_4639.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "„Jūrų kapitono užrašai“ – jūrinė filosofija ir pagarba žmonėms "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.