Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Jūrų mūšis su džentelmeniška pabaiga

Prieš 212 metų, vykstant anglų-rusų karui, Suomijos įlankoje netoli Naisaro salos britų fregata „Salsette“ užpuolė nedidelį rusų karo laivą „Opyt“ („Опыт“). Šis jūrų mūšis prisimenamas iki šių dienų dėl didvyriško pasipriešinimo ir nugalėtojų kilniaširdiškumo.

A.Tronio paveiksle anglų laivai „Centaur“ ir „Iplekeibl“ 1808 m. rugpjūtį užpuolė rusų laivą „Vsevolod“.
A.Tronio paveiksle anglų laivai „Centaur“ ir „Iplekeibl“ 1808 m. rugpjūtį užpuolė rusų laivą „Vsevolod“. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Vienmečiai, bet skirtingi

 

Abu mūšyje dalyvavę laivai buvo pastatyti 19 amžiaus pradžioje beveik tuo pat metu, tik skirtingose vietose.

„Opyt“ suprojektavo ir pastatė Sankt Peterburgo laivų statyklos meistrai. Tai buvo 20 metrų ilgio burinis-irklinis laivas, labai manevringas ir lengvai valdomas. Jis turėjo tik vieną stiebą su burėmis ir po vieną eilę irklų abejose bortų pusėse. „Opyt“ ginkluotę sudarė 14 karonadų – lengvų patrankų su trumpais vamzdžiais ir mažesniu parako užtaisu. Tokiai laivo artilerijai aptarnauti reikėjo mažiau žmonių, nei įprasta. Iš archyvinių dokumentų žinoma, kad „Opyt“ įgulą sudarė ne mažiau, kaip 45 vyrai. Jų valdomas laivas buvo skirtas žvalgybos ir kurjerio funkcijoms atlikti Baltijos jūroje.

Britų fregata „Salsette“ buvo žymiai solidesnis laivas. Trijų stiebų burlaivio ilgis siekė beveik 42 metrus. Jis buvo ginkluotas 36 patrankomis ir turėjo maždaug 260 žmonių įgulą, kurios didžiąją dalį sudarė šauliai ir jūrų pėstininkai. Laivas buvo pastatytas Indijoje Salsetės saloje, iš kurios paveldėjo savo pavadinimą. Tai pirmas Karališkojo jūrų laivyno laivas, kurį ištisai, pradedant korpusu ir baigiant deniais, pastatė iš tikmedžio, kurio mediena labai patvari. Tai užtikrino laivui „Salsette“ ilgą septyniasdešimties metų trukmės tarnybą Indijos vandenyne, Viduržemio ir Baltijos jūrose.

 

Netikėtas susitikimas

 

Taip jau lėmė likimas, kad 1808 metų birželio mėnesį „Salsette“ ir „Opyt“, vykdydami pavestas jiems užduotis, atsidūrė Suomijos įlankoje tarp Revelio (Talinas) ir Sveaborgo (Suomenlina).

Rusų burlaiviui „Opyt“, kuriam vadovavo 35 metų leitenantas Gavrila Nevelskojus, buvo pavesta kartu su korvete „Šarlotta“ („Шарлотта“) kreisuoti tarp Sveaborgo ir Ganguto (Hankas) uostų-tvirtovių Suomijos pietuose. Kadangi anglai jau buvo prasiveržę į Baltijos jūrą, jiems buvo įsakyta stebėti visą pakrantę ir nepamesti vienas kito iš savo akiračio. Pasirodžius priešo laivams, jie turėjo perspėti Sveaborge dislokuotus rusų karinius laivus.

Tuo metu, kai „Opyt“ sukiojosi ties Sveaborgu, „Šarlotta“ prie Ganguto kyšulio sutiko kelis anglų laivus ir spruko nuo jų į Baltijskij uostą (dabar Paldiskis Estijoje). Pametęs iš akiračio savo porininkę, „Opyt“ leidosi jos ieškoti. Artėdama prie Naisaro salos, „Opyt“ įgula horizonte pamatė trijų stiebų burlaivį, plaukiantį be vėliavos ir vimpelo. Manydami, kad tai jų ieškoma „Šarlotta“, rusai nuplaukė jos link.

Priartėjus per patrankos šūvio nuotolį, paaiškėjo, kad tai britų fregata „Salsette“. Ji jau nuo 1808 metų birželio pradžios sukiojosi Baltijos jūroje ir buvo spėjusi užgrobti keturis rusų laivus su grūdais. Šį kartą, birželio 23 dieną, prieš britų akis išdygo nekeliantis nedidelis karinis rusų laivas.

 

Pagarba didvyriškai kovai

 

Nepaisant ryškaus jėgų skirtumo, „Opyt“ įgula drąsiai stojo į mūšį su gausesniu ir stipriau ginkluotu priešu.

Mūšio pradžioje nurimus vėjui, rusai griebėsi irklų ir bandė pasprukti nuo britų fregatos. Jie tikėjosi pasislėpti už Naisaro salą supančių seklumų, kurių neįveiks gyliai vandenyje sėdintis anglų laivas. Deja, koją pakišo netikėtai atlėkęs škvalas. Jis paguldė laivą ant šono, suplėšydamas bures ir sulaužydamas irklus.

Sustiprėjęs vėjas leido fregatai pasivyti bėglį ir atidengti į jį ugnį. Rusai taip pat paleido į darbą savo patrankėles. Keturias valandas truko tokia dvikova, kol galiausiai anglų paleisti sviediniai smarkiai apgadino „Opyt“ rangautą ir pramušė skyles jo korpuse. Viename ir kitame laive buvo žuvusių bei sužeistų.

Iš „Salsette“ pasiųstas anglų desantas užėmė rusų laivą „Opyt“. Sunkiai sužeistą jo vadą G.Nevelskojų valtimi perkėlė į anglų fregatą. Jos vadas 44 metų kapitonas Walteris Bathurstas, pagerbdamas rusų laivo įgulos didvyrišką pasipriešinimą, gražino į nelaisvę patekusiam „Opyt“ vadui jo kardą. Tada visi likę gyvi rusų laivo jūrininkai kartu su savo vadu buvo paleisti ir išlaipinti į krantą netoli Liepojos.

Rusų caras Aleksandras I, sužinojęs apie šį mūšį, už parodytą drąsą išgyvenusiems „Opyt“ laivo jūreiviams sutrumpino tarnybos laiką, o jo vadą apdovanojo 3000 rublių suma.

Po atmintino mūšio G.Nevelskojus dar 20 metų tarnavo Rusijos kariniame laivyne. Jį į nelaisvę paėmęs Walteris Bathurstas po 19 metų žuvo Navarino mūšyje, tarnaudamas jungtinėje Rusijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos eskadroje.

 

 

 

Fotoreportažas
  • Jūrų mūšis su džentelmeniška pabaiga-Foto-nr-9170_9171.jpg
  • Jūrų mūšis su džentelmeniška pabaiga-Foto-nr-9170_9172.jpg
  • Jūrų mūšis su džentelmeniška pabaiga-Foto-nr-9170_9173.jpg
  • Jūrų mūšis su džentelmeniška pabaiga-Foto-nr-9170_9174.jpg
  • Jūrų mūšis su džentelmeniška pabaiga-Foto-nr-9170_9176.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Jūrų mūšis su džentelmeniška pabaiga"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.