Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

„Kalmaro raktas“, atrakinęs švedams Ameriką

Dviejų burlaivių, pavadintų tuo pačiu „Kalmar Nyckel“ („Kalmaro raktas“) vardu, statybą skiria daugiau kaip 370 metų laikotarpis. Vienas iš jų jau seniai guli Šiaurės jūros dugne, o moderni jo kopija šiandien suteikia progą patirti nepakartojamus įspūdžius plaukiant 17-ojo amžiaus burlaiviu.

"Kalmar Nyckel" Česapiko įlankoje 2008 m. plaukioja su Suomijos, Švedijos, Olandijos ir JAV vėliavomis, iškabintomis per visą laivo ilgį.
"Kalmar Nyckel" Česapiko įlankoje 2008 m. plaukioja su Suomijos, Švedijos, Olandijos ir JAV vėliavomis, iškabintomis per visą laivo ilgį. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Olandų laivas švedų laivyne

 

Istorikų nuomone maždaug 1625 metais Nyderlanduose buvo pastatytas greitas ir manevringas trijų stiebų stipriai ginkluotas prekybinis laivas „Sleutel“ (olandų kalba – raktas). Tuo metu olandai dėl išsiplėtusios užsienio prekybos pergyveno ekonominio pakilimo aukso amžių. Jie statė naujo tipo prekybinius laivus, skirtus gabenti užjūrio generalinius krovinius ir vergus iš Afrikos, be to, galinčius apsiginti nuo piratų ir nedidelių karo laivų. Olandų statybos laivai tuomet buvo labai gerai vertinami visoje Europoje.

Su Nyderlandų vėliava „Sleutel“ sėkmingai plaukiojo ketverius metus, kol Švedijos karalius Gustavas Adolfas II, pramintas „Šiaurės liūtu“, nenupirko jo Kalmaro miesto ir uosto apsaugai. Švedai iš olandų nusipirktam laivui suteikė naują vardą – „Kalmar Nyckel“. Įdomu, kad ir naujajame pavadinime neišnyko žodis „raktas“. Tiesa, švedų kalba jis skamba kitaip – nyckel. Neatsitiktinai laivo pavadinime atsirado ir Kalmaro vardas. Kalmaro pilis tais laikais simbolizavo Švedijos imperijos didžiulę karinę galią.

Švedijos jūrų laivyną papildęs „Kalmar Nyckel“ buvo ginkluotas 6 patrankomis ir dvejomis pasukamomis patrankėlėmis, pritvirtintomis ant specialaus stovo. Laivo įgulą sudarė 40 jūrininkų ir 28 kareiviai.

 

Naujoji Švedija už Atlanto

 

Kai Švedija nusprendė įkurti Naujosios Švedijos prekybos koloniją Delavero slėnyje Šiaurės Amerikoje, tolimai kelionei buvo pasirinktas vis dar tvirtas ir patikimas burlaivis „Kalmar Nyckel“ ir kiek mažesnis taip pat Nyderlanduose statytas burlaivis „Fågel Grip“.

1637 metų lapkrityje abu laivai paliko Geteborgo uostą ir pradėjo kelionę Naujojo pasaulio krantų link. Šiaurės jūroje juos užklupo smarki audra ir laivai pasimetė. „Kalmar Nyckel“ audra nubloškė į Olandijos pakrantes. Įgulai pavyko išgelbėti laivą, įplaukus į saugią įlanką. Po savaitės ten atplaukė ir „Fågel Grip‘.

Audroje nukentėjusius laivus teko ilgai remontuoti. Tik Naujųjų Metų išvakarėse abu laivai pratęsė kelionę. Praėjus penkiems mėnesiams jie nuleido inkarus Delavero upės žiotyse, dabartinėje Vilmingtono miesto vietoje.

Fågel Grip“ čia ilgai neužsibuvo ir paėmęs tabako bei kailių krovinį išplaukė į Švediją. „Kalmar Nyckel“ taip pat netrukus išplaukė namo, bet krante paliko 24 naujakurius, kilusius iš Švedijos, Suomijos, Olandijos ir Vokietijos. Abu laivai būsimiems naujakuriams paliko daug statybinės medžiagos ir įvairiausių įrankių.

Kai po dviejų metų „Kalmar Nyckel“ sugrįžo su moterimis ir vaikais, visus 24 anksčiau atplaukusius vyrus rado gyvus ir gerai įsikūrusius. Per tą laiką jie spėjo pastatyti pirmuosius suomiško tipo rastinius pastatus ir įkurti fortą, pavadintą tuometinės Švedijos karalienės Kristinos vardu. Taip atsirado Naujosios Švedijos kolonija už Atlanto.

 

Nuskandintas Šiaurės jūroje

 

Antrame reise, kuris prasidėjo1640 metų vasario 7 dieną Geteborge ir baigėsi balandžio 17 dieną Naujosios Švedijos Kristinos forte, „Kalmar Nyckel“ atgabeno papildomą būrį naujakurių. Tarp jų buvo ir Reorus Torkillus – pirmasis liuteronų pastorius Naujojoje Švedijoje. Iš viso švedų burlaivis „Kalmar Nyckel“ surengė keturias sėkmingas keliones per Atlantą į abi puses – daugiau nei bet kuris kitas to meto „naujakurių laivas“.

Tarp kolonijinių kelionių Švedijos jūrų laivynas „Kalmar Nyckel“ burlaivį naudojo kaip transportinį ir kurjerinį laivą. Naujausi tyrimai rodo, kad 1652 metais Švedijos vyriausybė pardavė laivą Nyderlandų prekybininkui Kornelijui Rolofsonui. Šis išnuomojo jį Nyderlandų vyriausybei, kuri paskyrė laivą budėti Šiaurės jūroje, siekiant apsaugoti olandų žvejybos laivyną nuo piratų.

Prasidėjus pirmajam Anglijos ir Olandijos karui, laivas buvo nuskandintas prie Škotijos krantų 1652 metų liepos 12 dieną. Laivo savininkas K.Rolofsonas sėkmingai pateikė ieškinį Nyderlandų vyriausybei dėl nuostolių atlyginimo.

 

Šiuolaikinė replika

 

Delavero valstijos Vilmingtono mieste, buvusioje Naujojoje Švedijoje, 1998 metais buvo pastatyta moderni burlaivio „Kalmar Nyckel“ kopija. Į vandenį ji buvo nuleista laivų statykloje netoli tos vietos, kur pirmą kartą išsilaipino iš Švedijos atvykę naujakuriai.

„Kalmar Nyckel“ fondo tinklaraštyje nurodomi tokie burlaivio kopijos matmenys: visas ilgis su bušpritu 40 metrų, pagrindinio stiebo aukštis 32 metrai, bendras burių plotas 710 kvadratiniai metrai, du 165 AG dyzeliniai varikliai.

Laivo korpusą juosia rankų darbo medžio raižiniai. Kai kurie dekoratyviniai portretai skirti žmonėms, padėjusiems įgyvendinti „Kalmar Nyckel“ replikos projektą. Laivo priekį puošia raižytas dvigubas liūtas – galios ir didybės simbolis. Laive taip patį yra 10 veikiančių senovinių patrankų.

Laivą eksploatuoja ir prižiūri savanorių štabas, vadovaujamas etatinio apmokamo kapitono. Per metus daugiau kaip 300 savanorių dalyvauja edukacinėse laivo programose. Vasaros mėnesiais „Kalmar Nyckel“ plaukioja šiaurės rytų ir vidurio Atlanto regionuose. Burlaivio įgulos nariais gali tapti ne jaunesni kaip 18 metų jaunuoliai, priimami ir turintys 14-17 metų, jei jie atvyksta kartu su tėvu arba globėju. Viršutinės amžiaus ribos nėra.

Neseniai, pakartojant 17-ojo amžiaus burlaivio „Kalmar Nyckel“ žygį per Atlantą, buvo sukurtas dokumentinis filmas „Pamiršta kelionė“. Jame pasakojama apie pirmąjį švedų burlaivio reisą į Naująjį pasaulį, pateikiama nauja informacija apie Švedijos kolonijinę patirtį Šiaurės Amerikoje.

 

Fotoreportažas
  • „Kalmaro raktas“, atrakinęs švedams Ameriką-Foto-nr-8624_8625.jpg
  • „Kalmaro raktas“, atrakinęs švedams Ameriką-Foto-nr-8624_8626.jpg
  • „Kalmaro raktas“, atrakinęs švedams Ameriką-Foto-nr-8624_8627.jpg
  • „Kalmaro raktas“, atrakinęs švedams Ameriką-Foto-nr-8624_8628.jpg
  • „Kalmaro raktas“, atrakinęs švedams Ameriką-Foto-nr-8624_8629.jpg
  • „Kalmaro raktas“, atrakinęs švedams Ameriką-Foto-nr-8624_8630.jpg
  • „Kalmaro raktas“, atrakinęs švedams Ameriką-Foto-nr-8624_8631.jpg
  • „Kalmaro raktas“, atrakinęs švedams Ameriką-Foto-nr-8624_8632.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "„Kalmaro raktas“, atrakinęs švedams Ameriką"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.