Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Kapitonams ir vyriausiesiems machanikams teikiami ženklai

Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla pradėjo išdavinėti jūrų kapitono ir vyriausiojo mechaniko kvalifikacijos skiriamuosius ženklus.

Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktorius V.Senčila pristatė ženklus, kuriuos ji geranoriškai pagamino ir ėmėsi iniciatyvos teikti.
Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktorius V.Senčila pristatė ženklus, kuriuos ji geranoriškai pagamino ir ėmėsi iniciatyvos teikti. @ Vidmanto Matučio nuotr.

Naudojo sovietinius ženklus

 

Nors po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo praėjo daugiau kaip 25 metai iki šiol kai kurie kai kurie kapitonai tebenešiojo tarybiniais laikais išduotą skiriamąjį ženklą.

Jūrų kapitonai tą ženklą vertino, nes jis akcentavo pasiektą profesinį lygį ir neturėjo jokio politinio atspalvio, išskyrus tai, kad buvo sukurtas dar sovietiniais laikais.

Lietuvos jūrų kapitonų asociacijos pirmininkas Juozas Liepuonius prisipažino tarybiniais laikais išduotą ženklą nešiojęs dar šių metų birželio pradžioje lankantis Lietuvos Respublikos Seime, kur buvo atidaroma paroda apie Klaipėdos uostą. J.Liepuonius tapo vienu iš keturių Lietuvos jūrų kapitonų, kuriems įteikti nauji lietuviški kapitonų skiriamieji ženklai.

Nors ženklai neturi numeracijos, tačiau pats pirmasis skiriamasi kapitono ženklas įteiktas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto kapitonui Adomui Aleknai. Po to laivus su Lietuvos vėliava eksploatuojančios danų laivybos kompanijos „DFDS Seaways“ kapitonui Žygintui Gineičiui. Taip pat Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos radiolokacinio treniruoklio vedėjui Ričardui Zažeckiui.

Tarp vyriausiųjų mechanikų pirmieji šios pareigybės skiriamuosius ženklus gavo Lietuvos saugios laivybos administracijos laivybos kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Rimantas Mažonas, Lietuvos jūrininkų sąjungos tarybos narys Borisas Zaidenvurmas ir „DFDS Seaways“ vyriausieji mechanikai Saulius Galinis ir Nerijus Sauliūnas.

 

Pagaminta tūkstantis ženklų

 

Skiriamieji ženklai bus teikiami visiems laivų, kurių BT yra 500 ir daugiau tonų, kapitonams ir visiems laivų, kurių variklių galia yra 750 kilovatų ir daugiau, vyriausiesiems mechanikams.

Skiriamųjų ženklų teikimą sutiko organizuoti Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla. Ji parengė skiriamųjų ženklų teikimo taisykles, kurias suderino su Lietuvos saugios laivybos administracija, atsakinga už ženklų teikimo procesą.

Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos užsakymu pagaminta 1000 ženklų. Juos gali gauti kiekvienas jūrų kapitonas ir vyriausiasis mechanikas, kai tai jam priklauso pagal laivų dydžius ir galią. Ženklai yra mokami – po 30 eurų.

Pasak Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktoriaus Viktoro Senčilos, 30 eurų yra ženklų savikaina. Ženklai kokybiški, pagaminti iš žalvario. Kai kurios jo dalys pasidabruotos ir netgi paauksuotos. Kiekvienas ženklas turi liudijimo pasą.

Kapitono ir vyriausiojo mechaniko skiriamųjų ženklų gamybos procesą derino ir jų išdavimo taisykles rengė Lietuvos aukštoji jūreivystės mokyklos Karjeros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Genutė Kalvaitienė. Ji kvietė visus jūrų kapitonus ir vyriausiuosius mechanikus, kam priklauso nešioti skiriamuosius ženklus, užeiti su jūrinį diplomą liudijančiais dokumentais į šios mokyklos karjeros ir viešųjų ryšių skyrių. Vienas asmuo gali gauti ne daugiau kaip du ženklu.

 

 Ženklas padeda susiorientuoti

 

Kapitono ir vyriausiojo mechaniko skiriamųjų ženklų įteisinimo procesas vyko palyginti ilgai.

Lietuviškos uniformos buvo patvirtintos dar 1999 metais. Skiriamieji ženklai nebuvo numatyti, nes jūrų kapitoną nuo vyriausiojo mechaniko skyrė juostelių skaičius antpečiuose. Dalis kapitonų nešiojo dar tarybiniais laikais išduotą kapitono skiriamąjį ženklą.

Iniciatyvą išleisti naujus lietuviškus skiriamuosius ženklus parodė Lietuvos jūrų kapitonų asociacijos pirmininkas J.Liepuonius ir šios asociacijos kapitonas Henrikas Žalandauskas. Jie pateikė pirmuosius ženklo eskizus Lietuvos saugios laivybos administracijai. Buvo sudaryta ženklų kūrimo komisija. Dėl lietuviškų skiriamųjų ženklų buvo išsivysčiusi ilga diskusija. Buvo bent keli eskizų variantai.

Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininkas Petras Bekėža pastebėjo, kad neseniai vyriausiųjų mechanikų pareigybė laivuose prilyginta  jūrų kapitonams. Dabar ant abiejų švarkų rankovių yra po keturias juosteles. Tik skiriamasis ženklas gali padėti susiorientuoti, kuris yra kapitonas, kuris - vyriausiasis mechanikas. Kapitono ženkle pagrindiniu skiriamuoju akcentu yra sekstantas, vyriausiojo mechaniko – sraigtas.

     

Fotoreportažas
  • Kapitonams ir vyriausiesiems machanikams teikiami ženklai-Foto-nr-5311_5312.jpg
  • Kapitonams ir vyriausiesiems machanikams teikiami ženklai-Foto-nr-5311_5313.jpg
  • Kapitonams ir vyriausiesiems machanikams teikiami ženklai-Foto-nr-5311_5314.jpg
  • Kapitonams ir vyriausiesiems machanikams teikiami ženklai-Foto-nr-5311_5315.jpg
  • Kapitonams ir vyriausiesiems machanikams teikiami ženklai-Foto-nr-5311_5316.jpg
  • Kapitonams ir vyriausiesiems machanikams teikiami ženklai-Foto-nr-5311_5317.jpg
  • Kapitonams ir vyriausiesiems machanikams teikiami ženklai-Foto-nr-5311_5318.jpg
  • Kapitonams ir vyriausiesiems machanikams teikiami ženklai-Foto-nr-5311_5319.jpg
  • Kapitonams ir vyriausiesiems machanikams teikiami ženklai-Foto-nr-5311_5320.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Kapitonams ir vyriausiesiems machanikams teikiami ženklai"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.