Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Kapitono Blajaus odisėja

Anglų burlaivio „Bounty“ ir jos kapitono Viljamo Blajaus istorija, tapusi sensacija, iki šiol randa atgarsį istorikų, rašytojų ir kino scenaristų kūryboje.

"Bounty"  laivo ir barkaso  kelias.
"Bounty" laivo ir barkaso kelias. @ nuotr.

Į Taitį – sodinukų

Baigiantis 1787 m., iš Portsmuto išplaukė tristiebis burlaivis „Bounty“. Jam vadovavo 33 metų Viljamas Blajus. Įgula plaukė į Taičio salą pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje. Iš ten į Jamaiką ji turėjo nugabenti duonmedžio sodinukus. Taip britų valdžia tikėjosi išspręsti Jamaikos cukranendrių plantacijose dirbusių vergų maitinimo problemą.

Tolima kelionė neturėjo kelti didelių rūpesčių. 28 metrų ilgio „Bounty“ buvo naujas ir tvirtas laivas, kapitonas – patyręs jūrininkas. Jis dalyvavo D.Kuko ekspedicijoje. Abejonių kėlė įgula – nedaugelis gerai išmanė savo darbą. Į laivą priimta jūrų pėstininkų komandai, kuri drausmintų nepaklusnius jūrininkus, saugotų įgulą nuo čiabuvių antpuolių.

V.Blajus vyresnybės laikytas sumaniu, energingu, pareigingu karininku. Tačiau buvo griežto, o kartais ir žiauraus būdo. Jis plūsdavosi keiksmažodžiais, nepaklusniuosius liepdavo nuplakti arba sukaustyti grandinėmis. Kapitonas turėjo pagrindo širsti ant pavaldinių – jie nepasižymėjo pareigingumu ir darbštumu.

Sulaukė maišto

Kelionė iki Taičio salos užtruko beveik metus. Pakeliui ne kartą teko papildyti maisto, geriamo vandens, malkų atsargas. Nepavykus į Ramųjį vandenyną prasmukti pro Horno kyšulį – teko apsigręžti ir plaukti rytų kryptimi, įveikiant Atlanto ir Indijos vandenynus.

Nuostabios gamtos, draugiškų aborigenų ir gundančių vietinių gražuolių apsupti, britų jūrininkai Taityje pasijuto tarsi rojuje. Jų viešnagė truko daugiau kaip penkis mėnesius, kol buvo surinkta ir pakrauta į laivą apie pusantro tūkstančio duonmedžio sodinukų.

Dar plaukiant į Taitį prasidėjo nesantaika tarp kapitono ir jo padėjėjų. Krante ji dar pagilėjo. Plaukiant atgal, V.Blajus su dar didesniu uolumu atstatinėjo pašlijusią drausmę.  

1789 m. balandžio 28 d. rytą „Bounty“ laive kilo maištas. Jo iniciatoriumi buvo V.Blajaus bendražygis ankstesniuose plaukiojimuose – kapitono padėjėjas Fletčeris Kristianas. Didžioji įgulos dalis liko lojali kapitonui. Tačiau pamatę surištą V.Blajų ir muškietomis apsiginklavusius maištininkus, jie nesistengė jo išvaduoti.

Be kraujo praliejimo užgrobę laivą, maištininkai po ilgų svarstymų nutarė kapitoną ir 18 jam ištikimų komandos narių išlaipinti į 7 metrų ilgio barkasą ir leisti pasišalinti.

Kapitono triumfas

Maištininkai tikėjosi, kad išlaipintieji pasieks kokią nors Tongo archipelago sąlą ir ten lauks kada nors pasirodant iš Europos užklydusio laivo. Jiems buvo leista pasiimti gėlo vandens ir maisto atsargų keletai dienų, bet negavo nei kompaso, nei jūrlapių. Atsitiktinai barkase atsidūrė sekstantas (instrumentas kampams matuoti) ir laikrodis.

Barkase atsidūrusiems jūreiviams artimiausia europiečių kolonizuota vieta buvo Timoro sala už 6700 kilometrų. V.Blajus buvo patyręs navigatorius, todėl nusprendė plaukti į tą tolimą salą, kad ten esantys britų laivai kuo greičiau pradėtų persekioti „Bounty‘ užgrobusius maištininkus.

Tai buvo beveik beviltiška jūrų kelionė atvirame be denio perkrautame laivelyje, kurio bortai kyšojo virš vandens paviršiaus vos per 20 centimetrų, be kompaso ir jūrlapių, su skurdžiomis maisto ir vandens atsargomis. Po 47 dienų, kupinų pavojų ir nepriteklių, įveikęs 3618 jūrmylių beveik nežinomuose vandenyse, barkasas pasiekė Timoro salą. Tai galima laikyti stebuklu. Kapitono drąsa pavojaus akivaizdoje, jo sugebėjimas pajungti savo valiai kartu plaukusius jūrininkus, profesinis jūrų kapitono meistriškumas padėjo išgelbėti pražūčiai pasmerktus žmones. Tai buvo kapitono V.Blajaus triumfas, atnešęs jam iki šiol negęstančią šlovę.

Populiarus iki šių dienų

V.Blajui grįžus į Angliją, laikraščiai nedelsdami pradėjo spausdinti daugiau ar mažiau pagražintus pasakojimus apie maištą laive „Bounty“ ir pavyzdžio neturinčią barkaso kelionę Ramiajame vandenyne. Vienas didžiausių Londono teatrų pastatė spektaklį apie kapitono V.Blajaus nuotykius. Prašmatnus spektaklis ne blogiau, negu mūsų dienų televizija, plačiai išgarsino jo vardą ir žygdarbius. Nacionaliniu didvyriu V. Blajus tapo, kai admiraliteto rūpesčiu buvo išleista jo knyga su ištraukomis iš laivo žurnalo.

Iki šių dienų apie kapitono V. Blajaus nuotykius yra išleista nemažai knygų ir susukti 5 kino filmai. Pirmasis dar 1916 metais Australijoje, paskutinysis – 1984 metais anglų-amerikiečių kino filmas „The Bounty“. Jame pagrindinius vaidmenis sukūrė žymus aktoriai M. Gipsonas ir A. Hopkinsas.

2010 m. balandyje australų nuotykių ieškotojas Don Mclntyre surengė ekspediciją analogišką Blajaus kelionei su barkasu. Ekspedicijos dalyviai išplaukdami pasiėmė tik tai, ką turėjo V.Blajaus bendražygiai, vengė bet kokių šiuolaikinių technologijų, įskaitant net tualetinį popierių. Kelionė užtrukusi 48 dienas baigėsi sėkmingai.

Fotoreportažas
  • Kapitono Blajaus odisėja-Foto-nr-826_827.jpg
  • Kapitono Blajaus odisėja-Foto-nr-826_828.jpg
  • Kapitono Blajaus odisėja-Foto-nr-826_829.jpg
  • Kapitono Blajaus odisėja-Foto-nr-826_830.jpg
  • Kapitono Blajaus odisėja-Foto-nr-826_831.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Kapitono Blajaus odisėja"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.