Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Karališkojo laivyno kronikų meistras

Britų rašytojas, leidęs savo knygas airiška pavarde Patrick OʹBrian (1914-2000), praėjusio amžiaus paskutiniajame dešimtmetyje tapo populiariausiu istorinių jūreivystės nuotykių romanų autoriumi.

Patrickas O'Brianas laivo "SURPRISE" iš kino filmo "MASTER AND COMMONDORE" fone
Patrickas O'Brianas laivo "SURPRISE" iš kino filmo "MASTER AND COMMONDORE" fone @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Miglota praeitis

 

Patrickas OʹBrianas labai saugojo savo privatumą ir nenorėdavo atskleisti jokių detalių apie savo asmeninį gyvenimą ar praeitį. Savo leidėjų prašydavo neįrašyti jokių biografinių duomenų ant jo knygų aplanko, o apsiriboti tik minimalia informacija.

Daug metų jo knygų recenzentai ir žurnalistai manė, kad Patrickas OʹBrianas iš tiesų yra airis. Juolab, kad pats rašytojas niekada to neneigdavo. Augant jo populiarumui, britų žurnalistai 1998 metais išsiaiškino, kad P.OʹBrianas gimė ne Airijoje, kaip pats tvirtino, o Bakingamšyre, pietryčių Anglijoje. Paaiškėjo, kad ir jo gimdytojai nebuvo airiai. Tėvas –vokiškos kilmės gydytojas, o motina anglė. Ir tikroji jo pavardė skambėjo kitaip – Richard Patrick Russ.

1945 metų liepos mėnesį, išsiskyręs su ankstesne sutuoktine ir vedęs rusų bajoro, advokato Dmitrijaus Toslstojaus buvusią žmoną Mariją, jis pasikeitė pavardę į Patrick OʹBrian.

Landūs žurnalistai atkapstė ir daugiau įdomių faktų apie sudėtingą ir mįslingą populiaraus rašytojo gyvenimą. Labai miglota jo veikla Antrojo pasaulinio karo metais. Apsigyvenęs Londone, jis, kaip ir daugelis į kariuomenę nepaimtų vyrų, vairavo greitosios pagalbos mašiną. Tačiau pirmasis P.OʹBriano biografas žurnalistas ir rašytojas Deanas Kingas teigia, kad karo metais jis buvo įtrauktas į žvalgybinę veiklą ir galbūt dalyvavo specialiose operacijose užsienyje. Ta patirtis, esą padėjo jam sukurti šnipo Stepheno Maturino personažą, kuris veikia per visus P.OʹBriano istorinius romanus apie britų Karališkąjį laivyną ir jo žmones XIX amžiuje.

Pats P.OʹBrianas, nepaisant įprasto santūrumo kalbant apie savo praeitį, viename esse užsiminė: „... aš prisijungiau prie vienos iš tų žvalgybos organizacijų, kurios veikė karo metais. Mūsų darbas buvo susijęs su Prancūzija, bet aš daugiau nieko negaliu pasakyti, nes atskleisti metodus ir strategijas, kurių dėka pavyko vieną kartą apgauti priešus ir gal vėl pavyks jį taip apgauti, būtų kvaila“.

Rašytojo posūnis Nikolajus Tolstojus skeptiškai vertino tokį jo pareiškimą, bet tai nesukėlė jokių rimtesnių žiniasklaidos komentarų. P.OʹBriano sukurtų personažų gyvenimas ir nuotykiai verčia manyti, kad ir rašytojo gyvenimas buvo audringas.

 

Literatūrinė šlovė neskubėjo

 

Literatūrinė Patricko OʹBriano karjera prasidėjo paauglystėje. Dar besimokydamas  gimnazijoje jis parašė ir su tėvo pagalba išleido keletą apsakymų ir apysakų, kuriuos palankiai įvertino kritika, ypač atsižvelgdama į jo jaunystę.

Savo tikruoju vardu, kaip Richardas Patrickas Russ, P.OʹBrianas išleido du romanus ir kelis apsakymų rinkinius. Nesėkmingi bandymai stoti į jūreivystės koledžą, mokytis lėktuvų pilotavimo ir tarnauti Karališkajame jūrų laivyne ilgam jį atitraukė nuo rimtesnių literatūrinių bandymų.

Tai, ką jis publikavo savo originaliu vardu Russ, didesnės sėkmės nesulaukė. Pavardės pakeitimas 1945 metais, ko gero, reiškė atsisakymą tos literatūrinės reputacijos, kurią jis buvo susikūręs kaip R.P.Russ.

Prasidėjo naujas kūrybinis etapas. Per 30 metų jis sukūrė 20 jūrinių romanų seriją, kurią siejo tie patys herojai – Didžiosios Britanijos Karališkojo laivyno karininkas Jackas Aubrey ir jo draugas, laivo chirurgas bei šnipas Stephenas Maturinas. Pirmasis šios serijos romanas „Master and Commandor“ („Kapitonas ir vadas“) buvo išleistas 1969 metais, o paskutinis „Blue at the Mizzen“ (Mėlyna vėliava ant bizanio stiebo) pasirodė 1999 metais. Dvidešimt pirmasis romanas, mirus jo autoriui, liko nebaigtas.

Pagaliau P.OʹBriano jūrinių romanų serija sulaukė didžiulio tarptautinio pripažinimo ir buvo išversta į daugelį kalbų, išskyrus lietuvių. Nereikėtų tuo stebėtis. Britams, nuo amžių gyvenantiems didelėje saloje Atlanto vandenyno pakraštyje, skirtingai nei lietuviams, jūreivystė yra įaugusi į kraują. Tai atsispindi ir Didžiosios Britanijos knygų leidyboje. Tuo tarpu mūsų leidyklos nelinkusios pamaloninti savo skaitytojus jūriniais romanais, nes nesitiki didesnės jų paklausos. Bet tai ne problema. Dabartinis jaunimas, ypač tas, kuris neabejingas jūrai, laisvai kalba angliškai, o internetas siūlo parsisiųsti praktiškai visų P.OʹBriano romanų tekstus.

Amerikiečių dienraštis „New York Times“ pristatęs P.OʹBriano „Aubrey-Maturin“ serijos knygas, kaip „...kada nors geriausiai parašytus istorinius romanus“, pavadino jas šedevrais.

Literatūrinės šlovės ir didžiulio parduotų knygų skaičiaus P.OʹBrianas sulaukė jau būdamas solidaus amžiaus. Žurnalo „Publishers Weekly“ duomenimis daugiau kaip 3 milijonai egzempliorių jo knygų buvo parduota dar P.OʹBrianui esant gyvam. Dabar šis skaičius viršija 6 milijonus.

 

Išgalvoti personažai istorinių įvykių sukūryje

 

Išgarsėjęs savo jūriniais romanais, P.OʹBrianas atvirai prisipažino, jog jis turėjo gana ribotą patirtį, susijusią su burlaiviais. Jo dėdė ir keli draugai turėjo dviejų tonų burlaivius, su kuriais tekdavo Patrickui jaunystėje išplaukti į jūrą. Viename savo ese P.OʹBrianas gyrėsi, kad tada išmoko rifuoti bures ir vairuoti burlaivį. Tuo tarpu amerikiečių verslininkas ir buriuotojas Thomas Perkinsas, 1995 metais pasiūlęs P.OʹBrianui dviejų savaičių kruizą su dvistiebe jachta, vėliau komentavo, kad „... jo žinios apie praktinio buriavimo aspektus buvo lygios beveik nuliui“.

Skaitydamas jo romanus, to nepasakytum. Kruopštus darbas bibliotekose, archyvuose ir jūrų muziejuose bei pasakotojo talentas kompensavo praktinės patirties stoką. Didžioji dalis įvykių aprašytų P.OʹBriano knygose, vyksta jūroje. Rašytojas puikiai moka naudoti jūrinį žargoną, kuris atspindi autentišką atmosferą, vyravusią XIX amžiaus britų kariniuose laivuose. Kai kuriuos skaitytojus gali bauginti gausybė jūreiviškų terminų, bet autorius, nenutraukdamas bendro pasakojimo, per savo romano veikėjus supažindina skaitytojus su burinio laivo dalimis ir jų funkcijomis.

P.OʹBrianas labai glaudžiai integruoja savo pasakojimus į istorinį kontekstą, leidžia savo personažams patirti kai kuriuos tikrovėje buvusius įvykius. Dvidešimties tomų serialas sutelkia pagrindinį dėmesį į du pagrindinius veikėjus – jūrų karininką Jacką Aubrey, kuris iš leitenanto pakyla iki admirolo, ir jo draugą laivo chirurgą Stepheną Maturiną, kuris admiraliteto pavedimu šnipinėja, kaunasi dvikovose dėl garbės.

Nepaisant daugybės skirtumų, ši pora yra nepamainomi pavojingų nuotykių partneriai. Apie jų žygius 2003 metais buvo sukurtas kino filmas  „Master and Commander: The Far Side of the World“ (Kapitonas ir vadas: tolimoji pasaulio pusė).

 

 

Fotoreportažas
  • Karališkojo laivyno kronikų meistras-Foto-nr-9451_9452.jpg
  • Karališkojo laivyno kronikų meistras-Foto-nr-9451_9453.jpg
  • Karališkojo laivyno kronikų meistras-Foto-nr-9451_9454.jpg
  • Karališkojo laivyno kronikų meistras-Foto-nr-9451_9455.jpg
  • Karališkojo laivyno kronikų meistras-Foto-nr-9451_9456.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Karališkojo laivyno kronikų meistras"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.