Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Keičiasi jūrininkų uniformos ir ženklai

Lietuvoje bus keičiama civilinio jūrų laivyno uniformos skiriamieji ženklai, jos nešiojimo tvarka, įvedami lietuviški kapitonų ir mechanikų skiriamieji ženklai.

Lietuviškos uniformos vienas iš kūrėjų - jūrų kapitonas Ričardas Lučka
Lietuviškos uniformos vienas iš kūrėjų - jūrų kapitonas Ričardas Lučka @ Vidmanto Matučio nuotr.

Uniforma buvo patogi

Iki šiol buvusi civilinio laivyno uniformų pavyzdžiai, jų dėvėjimo tvarka gyvavo 20 metų – nuo 1994 metų lapkričio.

Idėja sukurti Lietuvos jūrinio laivyno uniformą atsirado 1993 metais. Jos ėmėsi tuometinis Klaipėdos uosto kapitono pavaduotojas Ričardas Lučka. Buvo suburta Lietuvos jūrinio laivyno uniformų kūrėjų grupė.

„Pasidomėjome prieškarinėmis Lietuvos jūrų laivyno uniformomis ir nustebome, kad vieningos uniformos nebuvo. Lietuvos jūrininkai nešiojo kas ką sugaudydavo“, - prisiminė R.Lučka.

Analizuojant įvairių šalių pavyzdžius, Lietuvos jūrinio laivyno uniformų kūrėjų grupei 1993-1994 metais teko kurti iš esmės naujas lietuviškas jūrininkų uniformas. Jas piešė klaipėdietė dailininkė Sofija Konaverskytė.

„Man naujai sukurtas uniformas teko pristatyti Susisiekimo ministerijos kolegijoje. Išgirdome kritikos, kad ant jų nėra lietuviškos trispalvės. Tuomet patriotinis pakilimas Lietuvoje buvo didesnis. Apgynėme nuomonę, kad civilinis laivynas ne karinis ir trispalvės ant jo neturi būti, nes vėliavos nesipuikavo ir ant kitų šalių jūrininkų uniformų“, - prisiminė R.Lučka.

Naujomis jūrininkų uniformomis pirmiausia buvo aprengti uosto locmanai, kapitono tarnybos pareigūnai. Anot R.Lučkos, uniforma buvo patogi – paradinė ir darbinė, ji greitai paplito laivyne.

 

Dvi ar trys juostelės?

Iniciatyvos keisti prieš 20 metų patvirtintas uniformas ėmėsi Lietuvos saugios laivybos administracija, Lietuvos jūrų kapitonų klubas, kitos jūrinės bendruomenės institucijos.

Daugiausiai diskusijų sulaukė antpečių keitimai. Iki šiol keturias juostas antpečiuose nešiojo tolimojo plaukiojimo laivų kapitonai.

Pagal pasiūlytą naująją tvarką keturias juostas antpečiuose nešios ir laivų, kurių BT daugiau kaip 500 tonų ir variklio galia daugiau kaip 750 kilovatų, vyriausieji mechanikai. Juos skirs ženkliukai ant antpečių: kapitono – inkaras, vyr. mechaniko – sraigtas.

Iš esmės tai yra daugumos jūrinių laivų vyriausieji mechanikai.

Tris juostas antpečiuose nešios mažesnių nei 500 tonų ir variklio galia mažiau kaip 750 kilovatų kapitonai, vyriausieji mechanikai, o taip pat laivų didesnių nei 500 tonų ir variklio galia daugiau kaip 750 kilovatų – vyriausieji kapitonų padėjėjai.

R.Lučkos nuomone, vyriausiojo mechaniko prilyginimas kapitonui pažeidžia jūrinės tradicijos principus – laive visais laikais aukščiausias vadovas buvo kapitonas, o kiti jūrininkai sudarė jo komandą.

Laikai keičiasi ir vyriausiojo mechaniko reikšmė laivuose didėja. Pagal tarptautines diplomavimo taisykles laivuose vyriausiasis mechanikas susilygina su laivo kapitonu, II mechaniko padėjėjas su vyriausiuoju šturmanu. Lietuvoje to dar nėra. Jei dideliuose laivuose kapitonas ir vyriausiasis šturmanas antpečiuose turi po 4 juosteles, tai vyr. šturmano ir II mechaniko juostelių skaičius skiriasi – atitinkamai trys ir dvi. 

 

Išskirtiniai antpečiai

R.Lučka pastebėjo, kad pažeistas ir dar vienas jų 1994 metais priimtas principas. Pagal pasiūlytą naują tvarką įvedami specialūs antpečiai Lietuvos saugios laivybos administracijos direktoriui, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto kapitonui, Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktoriui.

Jų antpečiuose bus trys juostelės, tačiau viena iš jų dvigubai platesnė. Tokie antpečiai žymės aukštesnį rangą nei jūrų kapitono.

Toks pakeitimas priimtas todėl, kad šių institucijų vadovai atstovauja Lietuvą tarptautinėse jūrinėse organizacijose, kur lankosi kolegos iš kitų šalių su išskirtiniais antpečiais.

„Mes prieš 20 metų taip pat svarstėme, ar nereikėtų uosto kapitonui ir Lietuvos jūrų laivininkystės vadovui išskirtinių antpečių. Iš tuomečio uosto kapitono Nikolajaus Severinčiko ir LISCO vadovo Antano Anilionio išgirdome, kad jokių išskirtinių antpečių nereikia“, - prisiminė R.Lučka.

Dabar buvo siūlymų išskirtinius antpečius įvesti ir lietuviškų laivininkysčių vadovams, tačiau tam nepritarta.

 

Neliks senųjų ženklų

Dabartinėje pateiktoje naujoje tvarkoje visiška naujovė yra tai, kad bus įvedamas didesnių laivų kapitonų ir vyriausiųjų mechanikų skiriamieji ženklai. Jie panašūs – ovalios formos, 35 mm pločio ir 50 mm aukščio, su Gedimino stulpais, inkaru, grandine ir bangelėmis.

Kapitono, kurio laivas daugiau kaip 500 BT, ženklo centre bus geltonas sekstantas. Vyriausiojo mechaniko, kurios laivas daugiau kaip 750 kW, ženklo centre bus geltonas laivo sraigtas.

Lietuvos saugios laivybos administracijos, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos, laivybos kompanijų ir įmonių vadovams suteikta teisė dėvėti ant darbinės uniformos kairės rankovės įmonės valdymo organo patvirtintą savo įmonės, įstaigos firminį ženklą.

Siūloma parvirtinti ir naujas kepurės emblemas. Laivų kapitonai, vyresnieji kapitonų padėjėjai, vyriausieji mechanikai ir antrieji mechanikai galės nešioti kepurės emblemą su šešių ąžuolo lapų vainiku ir aukso spalvos dirželiu. Visi kiti laivų įgulų nariai galės nešioti kepurės emblemą su keturių ąžuolo lapų vainiku ir juodos spalvos dirželiu.  

 

Jūrininkų ženklų ir uniformos nešiojimo taisyklės. Skaityti čia

 

Kapitono ir vyr. mechaniko antpečiai skirsis pagal ženkliukus ant jų – kapitono inkaras, vyr. mechaniko – sraigtas. Žiūrėti čia

 

Kapitoną nuo vyr. mechaniko skirs ir ženklai su sekstantu (kapitono) ir sraigtu (vyr. mechaniko). Žiūrėti čia 

Fotoreportažas
  • Keičiasi jūrininkų uniformos ir ženklai-Foto-nr-3471_3472.jpg
  • Keičiasi jūrininkų uniformos ir ženklai-Foto-nr-3471_3473.jpg
  • Keičiasi jūrininkų uniformos ir ženklai-Foto-nr-3471_3474.jpg
  • Keičiasi jūrininkų uniformos ir ženklai-Foto-nr-3471_3475.jpg
  • Keičiasi jūrininkų uniformos ir ženklai-Foto-nr-3471_3476.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Keičiasi jūrininkų uniformos ir ženklai"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.