Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje

Sausio 15-ąją Klaipėdoje oficialiai pristatyta Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla dėka į Danę atplaukusi undinėlė.

Klaipėdoje atidengta undinėlės skulptūra
Klaipėdoje atidengta undinėlės skulptūra @ Vidmanto Matučio nuotr.

Undinė Danėje ypatinga

 

140 kilogramų sveriančią bronzinę skulptūrą Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos prašymu sukūrė klaipėdietis skulptorius Klaudijus Pūdymas.

Dviejų metrų ilgio undinėlė pastatyta prie Biržos tilto Karališkosios krantinės ant Danės upėje esančios aikštelės. Ji po atidengimo perduota Klaipėdos miestui.

Undinėlės Klaipėdoje teko laukti beveik dvejus metus. Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla norėjo ją miestui dovanoti tais metais, kai šventė mokyklos 65 metų veiklos sukaktį. Undinėlė turėjo papuošti vieną iš suoliukų M. Mažvydo alėjoje. Tačiau kilo daug diskusijų dėl skulptūros vietos. Pageidauta, kad ji atsirastų arčiau vandens.

Simboliškai skulptūrai atidengti pasirinkta sausio 15-oji. Ji žymi Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos datą. Taip pat tai buvo paskutinė diena, kai Lietuvoje galima atsiskaityti litais. Undinėlės uodega yra iš žvynų, kurie pagal formą tarsi primena metalinius pinigus. Skulptūrą atidengė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktoriumi profesorius Viktoras Senčila ir skulptūros autorius Klaudijus Pūdymas.

 

Lietuvos undinėlės

 

Undinėlių skulptūros paprastai tampa populiariomis, traukia praeivių dėmesį.

Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktorius V.Senčila dėkojo Klaipėdos miesto įvaizdžio kūrėjams, kurie geranoriškai priėmė idėją Danės pakrantėje įkurdinti undinėlę.

 „Tai yra vyras, kuris žino daugiausiai undinėlės paslapčių, nes praleido su ja nevieną bemiegę naktį“, – šmaikštavo jis.

Dėl Danės pakrantėje įsikūrusios skulptūros džiaugėsi ir jūrų kapitonas Sigitas Šileris Undinėlė simbolizuoja jūrinį miestą, stiprią ir darnią jūrinę bendruomenę.

„Undinėlės ateina tik ten, kur yra gerų vyrų. Jos nelaukia ištižusių vyrų. Jos laukia tokių, kurie išėjo ir sugrįžo“, – užtikrino S.Šileris.

Klaipėda įsiliejo į Baltijos jūros miestų gretas, kur pastatytos undinėlės. Pasaulyje netgi yra savotiškas undinėlių kultas. Veikia jūros undinių gerbėjų internetinis puslapis http://mermaidsofearth.com. Jis skelbia, kad pasaulyje yra per 160 undinių statulų. Iš jų Europoje – 82 undinių statulos. Šalyse aplink Baltijos jūrą nurodyta 15 undinėlių skulptūrų. Tačiau realiai šis undinėlių puslapis viso to, kas yra Baltijos jūros šalyse neaprėpia.

Lietuva iš viso neįtraukta į undinėlių šalių sąrašą. Dabar, kai į Danę atplaukė undinėlė, jų Lietuvoje yra mažiausiai trys. Nedidelė undinės skulptūrėlė yra Nidos fontanėlyje.

Palangoje yra į undinę panaši Roberto Antinio skulptūra „Eglė Žalčių karalienė“. Rusijos žiniasklaidoje ji įvardinama, kaip „rusalka“. Nors ji tokia nėra, nes yra žemiško kilimo, o ne atplaukusi iš jūros.

1960 metais pastatyta skulptūra "Eglė Žalčių karalienė" tarybiniams laikams  buvo drąsus iššūkis. Apie tai liudija išlikusi sena nuotrauka. Bronzinė skulptūra Palangoje yra ir dabar.

Be klaipėdietės dar viena undinė yra Vilniuje Užupyje prie tilto.

 

Išsiskiria Kopenhaga ir Varšuva

 

Iš visų Baltijos jūros šalių miestų daugiausiai undinių turi Danijos sostinė Kopenhaga. Joje ne tik žymioji undinėlė netoli uosto vartų, kurią žino visas pasaulis. Kopenhagoje yra ir beveik tiksli tik mažesnė jos kopija Tivoli parke. Taip pat Kopenhagoje yra ir dar mažiausiai dvi kitokios undinėlės, visiškai nepanašios į tą garsiąją.

Undinių miestu yra ir Lenkijos sostinė Varšuva. Pagal legendą yra laikoma, kad Varšuvoje apsigyveno Kopenhagos undinėlės sesuo. Ji neva sumaniusi pakeliauti po Europą ir netyčia pakliuvusi į Vyslą.

Varšuvos rajoneišgirdęs jos gražų balsą vienas pirklys sumojęs, kad iš to galima uždirbti – sugavo ir įkalino undinę. Varšuvos gyventojai undinę išlaisvinę. Ši pažadėjusi ginti miestą nuo negandų.

Mieste pastatytos trys undinių skulptūros – dvi su kardais ir skydais, viena pučianti ragą (kriauklę).  Undinė pavaizduota ir Varšuvos herbe. Ji puikuojasi ir Lenkijos Bialobrzegi miesto herbe.

Nemažai undinių yra ir Vokietijos miestų herbuose, kaipBachnitcas,Vesterdeichstrichas, Isenas, Merschas, Rapelsdas, Vangerlandas.

 

„Rusalkų“ kaimynystė

 

Populiarios undinės ir Rusijos Kaliningrado srityje. Dvi undinės, tiesa, su kojomis ir vadinamos „rusalkomis“ yra Svetlogorske.

Savo „rusalką“ turi ir Talinas. Piritoje dar 1902 m. pastatytas paminklas – mergina su sparnais ir kryžiumi rankoje. Jis skirtas nuskendusiam carinės Rusijos šarvuotlaiviui „Rusalka“ atminti. Laivas Suomijos įlankoje nuskendo 1893 metais, žuvo 178 žmonės.

Peterhofo rūmuose netoli Sankt Peterburgo garsiojo fontano kompozicijoje yra dvi auksu žibančios undinės, o gal greičiau „rusalkos“ – vyresnė (stambi) pučianti ragą – su kūdikiu, ir jaunesnė – klasikinių veido bruožų skulptūra.

Baltijos jūroje be undinių ir „rusalkų“ buvo dar viena vandens mergelių rūšis, vadinamosios deltinyčio. Tai moterų pavidalo nepaprasto grožio būtybės, apsirengusios drabužiais, panašiais į žuvų žvynus, pasidabinusios perlais ir gintaro karūna. Bet tokių skulptūrų nepavyko aptikti.

 

 

 

Fotoreportažas
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3437.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3438.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3439.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3440.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3441.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3442.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3443.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3444.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3445.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3446.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3447.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3448.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3449.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3450.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3451.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3452.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3453.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3454.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3455.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3456.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3457.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3458.jpg
 • Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje -Foto-nr-3436_3459.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Klaipėdoje apsigyvenusi undinėlė turi seserų Baltijoje "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.