Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją

Išvydęs Savelijaus Golubevo fotografijų knygą - albumą jūrų kapitonas Sigitas Šileris su jam būdingu šmaikštumu pasakė: „knygoje pamačiau „pro memoria“ Lietuvos laivynui“.

S.Golubevo knygą pristatė pats nuotraukas į ją atrinkinėjęs V.Senčila
S.Golubevo knygą pristatė pats nuotraukas į ją atrinkinėjęs V.Senčila @ Vidmanto Matučio nuotr.

Atrinktos iš kelių tūkstančių

 

Pernai surengęs žinomo marinistikos fotografo Savelijaus Golubevo parodą, šiemet Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla išleido jo nuotraukų knygą-albumą „Žmogus ir jūrą“. Idėja tai padaryti ir didžiulį darbą leidžiant albumą atliko šios aukštosios mokyklos karjeros ir komunikacijos skyriaus vedėja Genutė Kalvaitienė, nuotraukas į albumą atrinkinėjo ir mokyklos direktorius Viktoras Senčila.

Albume pasirodžiusios 232 nuotraukos atrinktos iš kelių tūkstančių – gausaus Savelijaus Golubevo palikimo, kurį saugo jo našlė Liudmila Golubeva. Kai kurios nuotraukos paimtos ir iš Lietuvos jūrų muziejaus skaitmenizuotos S.Golubevo nuotraukų kolekcijos. Retos S.Golubevo nuotraukos gautos iš Lietuvos fotomenininkų sąjungos.

Įdomu yra tai, kad S.Golubevo fotoalbume pateikti ir keli tekstai – santykio su S.Golubevo nuotraukomis vertinimai.

Apie pažintį su S.Golubevu pasakoja jo kraštietis, taip pat nuo Panevėžio kilęs žurnalistas Antanas Stanevičius, prisiminimais apie susitikimus su S.Golubevu pasidalino jūrų kapitonas Sigitas Šileris ir žurnalistė, kartu su fotografu „Lietuvos žvejyje“ dirbusi Adelė Žičkuvienė. Menotyrininkas Tomas Pabendinskas įvertino jo nuotraukų reikšmę Lietuvos fotografijai.

 

Dar vis stebina netikėtumais

 

Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktorius V.Senčila pripažino, kad dėlioti Savelijaus Golubevo fotografijų albumą nebuvo paprasta. Stebino didžiulė nuotraukų įvairovė. Dalis nuotraukų buvo visai nematytos. Visiškai nauja nuotraukų serija apie jūrininkų laisvalaikį, o ypač netikėta apie įgulos narių deginimąsi laive tarsi pliaže, pavadinta „Saulės atokaitoje“, „atokvėpis denyje“.

Kai kurios nuotraukos labai žinomos. Anais laikais pristatytos sąjunginėse nuotraukų parodose, leidiniuose. „Žuvėdra“, „Himnas saulei“, „Žvejo arfa“, Akimirkos jūroje ir kitos. Jos atskleidžia romantišką meninę S.Golubevo prigimtį.

Nuotraukos suskirstytus į keturis skyrius – „Portretai“, kuriuose Lietuvos žvejybos laivyno žmonės, „Jūros druska“ su žvejybos vaizdais, „Atokvėpis“ su netikėtais kadrais ir „Akimirkos“ – romantiškais fotografo pastebėjimais. Iš nuotraukų galima atsekti ir anuometines „madas“ žvejybos laivyne – pradžioje (apie šeštą dešimtmetį) žvejai su beretėmis, vėliau su sportinio tipo kepurėmis, paskutiniai kadrai, kur žvejai su šalmais. Yra nuotraukose ir „stiliagų“ – žvejų su skrybėlėmis.   

„Atrinkome daug nuotraukų iš negatyvų. Prie jų nėra pavadinimų. Pradžioje manėme dėti nuotraukas be pavadinimų. Sudėliojus atrodė pilkai. Sunku buvo suvokti nuotraukų vertę. Teko imtis tiriamojo darbo. Archyve vartėme „Lietuvos žvejo“ numerius nuo 1966 iki 1990 metų. Radome gal trečdalio pavadinimus ir spausdinimo metus. Kitus nuotraukų pavadinimus teko atkurti naudojant vadinamą ekspertinio vertinimo metodą“, - albumo leidimo niuansus prisiminė V.Senčila. 

Iš paieškos atrasta unikali nuotrauka. Pradžioje tai buvo vyro su žuvimi portretas. Paskui paaiškėjo, kad nuotraukoje užfiksuotas poetas Anzelmas Matutis vienos komandiruotės metu žvejybos laivuose 1976-aisiais. 

 

Jūrininkams daro išspūdį

 

„Knygoje pamačiau „pro memoria“ Lietuvos laivynui“, - skaudus priekaištas skamba iš jūrų kapitono Sigito Šilerio lūpų. O jog buvo didžiulis žvejybos laivynas su maždaug 150 laivų, kur dirbo apie 10 tūkstančių žmonių.

„Tai buvo aukso amžius Klaipėdai, Lietuvos laivynui. To, kas yra nuotraukose jau niekada natūroje nebepamatysime. Iš kitos pusės Savelijaus nuotraukos reabilituoja žvejus. Pažiūrėkite į žvejų veidus. Jie neblogesni už akademikų ar nūdienos pop muzijos dievaičių veidus ir jų dvasingumas ne dirbtinis, o natūralus“ , - svarstė S.Šileris.

Jūrininkams nuotraukų albumas sukelia gilius prisiminimus.

„Pažvelgiau į nuotraukas ir iš karto užplūdo prisiminimai. 1968 metai, kai mus šešis kursantus nusiuntė į laivą „Zigmas Angarietis“. Per pusmetį praktikoje teko dirbti nuo virėjo iki vairininko. Tos nuotraukos labai pažįstamos lyg būtų įvykę šiandien. Albumas daro gilų įspūdį“, - pripažino Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininkas Petras Bekėža. O jog viskas turi laiko vis gilinamą prarają - kai kurioms albume pristatytoms nuotraukoms jau 40-50 metų.

Fotoreportažas
 • Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją-Foto-nr-5950_5951.jpg
 • Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją-Foto-nr-5950_5952.jpg
 • Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją-Foto-nr-5950_5953.jpg
 • Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją-Foto-nr-5950_5954.jpg
 • Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją-Foto-nr-5950_5955.jpg
 • Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją-Foto-nr-5950_5956.jpg
 • Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją-Foto-nr-5950_5957.jpg
 • Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją-Foto-nr-5950_5958.jpg
 • Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją-Foto-nr-5950_5959.jpg
 • Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją-Foto-nr-5950_5960.jpg
 • Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją-Foto-nr-5950_5961.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Knyga „Žmogus ir jūra“ reabilituoja žveją"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.