Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Koks jūrinis mentalitetas mokyklose?

Jūrinės kultūros koordinacinė taryba iškėlė ypač rimtą temą apie bendrojo ugdymo gilesnes sąsajas su jūra.

Klaipėdoje bene jūriškiausia yra L.Stulpino progimnazija kur svečius pasitinka jūrinis pano
Klaipėdoje bene jūriškiausia yra L.Stulpino progimnazija kur svečius pasitinka jūrinis pano @ Vidmanto Matučio nuotr.

Mokyklose jūra - tabu

 

Lietuva yra jūrų valstybė, o Klaipėdos uosto veikla kartu su transporto sistema generuoja beveik 12 proc. valstybės bendrojo vidaus produkto.

Tačiau bendrojo ugdymo dalykų priemonėse ir kituose metodiniuose šaltiniuose pasigendama informacijos ir užduočių susietų su jūra, jūrininkais, laivais, krovinių gabenimu vandens keliais, uostais, krovos kompanijomis, jūrinio verslo ekonomika. Mažai arba nėra informacijos apie jūreivystės istoriją, apie jos istorines asmenybes, apie jūrinį paveldą.

Jūrinės kultūros koordinacinė taryba, kurios nariu yra ir šių eilučių autorius, kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją su prašymu, kad, pradedant nuo pačių mažiausių Lietuvos piliečių, būtų aktyviau ugdomas jūrinį mentalitetas edukacinėmis priemonėmis.

Prašyta, kad bendrojo ugdymo dalykų vadovėlių sudarytojai daugiau kurtų užduočių mokiniams įtraukdami jūrinę tematiką. Lietuvos jūrinės organizacijos galėtų konsultuoti autorius bei teikti reikalingą informaciją ir vaizdinę medžiagą.

 

Nesusikalba Vilnius ir Klaipėda

 

Gautas švietimo ir mokslo viceministro Gražvydo Kazakevičiaus aiškinimas nuvylė.

Jo teigimu, pradinio ugdymo bendrosiose programose, vadovėliuose pabrėžiama, kad lietuviai gyvena prie Baltijos jūros, aiškinama kokia yra fauna, flora, kraštovaizdis.

O jūriniai dalykai? Anot viceministro, plačiau su jūra susijusias temas galima pristatyti pajūrio regione gyvenantiems mokiniams, kai nagrinėjama medžiaga ir rengiami projektai, remiantis gyvenamosios vietos etnografija ir etnokultūra. Kitaip tariant, viceministro nuomone, jūros tema įdomi gali būti tik pajūrio regiono mokiniams.

Užsiminta, kad atnaujinant ugdymo turinį, būtų galima labiau akcentuoti, jog Lietuva yra jūrų valstybė. Bet vėlgi - tik pagal popamokinę veiklą atsižvelgiant į bendruomenių poreikius.

Siūlyta mokykloms ieškoti bendradarbiavimo pagal įvairius Baltijos jūros regiono projektus, temas. Viena iš jų įvardinta aplinkosauga. Nurodytas apie 200 mokyklų jungiantis Estijos, Danijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Rusijos, Suomijos, Švedijos ir Vokietijos bendras mokyklų projektas susietas su UNESCO, kuris vadinamas vienu sėkmingiausių pasaulyje. 

Kitais tariant, vieni kalba apie batus, o kiti apie ratus. Jūrinio mentaliteto supratimas netgi švietimo srityje baigiasi išvažiavus už Klaipėdos miesto ribų.

 

Jūrinės temos neliko

 

Jūrinės kultūros koordinacinė taryba surengė diskusiją jūrinio mentaliteto ugdymo tema pačioje Klaipėdoje. Čia supratimas yra aiškesnis, bet norint plačiau šalies mastu diegti jūrinį švietimą neužtenka vien Klaipėdos supratimo.

„Pradinių klasių vadovėliuose jūrine tema užduočių dar yra, o aukštesnėse klasėse nieko nėra. Mokymo programas kuria ekspertų grupės ministerijoje. Respublikos mastu būtų sunku pasiekti, kad vadovėlius pakeistų. Dabar jūrinio mentaliteto ugdymas priklauso nuo atskirų mokyklų. Klaipėdoje jis labiausiai ugdomas Liudviko Stulpino progimnazijoje ir Vėtrungės gimnazijoje“, - pastebėjo Klaipėdos „Vėtrungės“ gimnazijos direktorius, Klaipėdos miesto savivaldybės švietimo tarybos pirmininkas Švietimo tarybos prie Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos pirmininkas Rimvydas Juška.

Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos Klaipėdos miesto susivienijimo atstovė Nijolė Dargužienė teigė, kad „prieš atnaujinant programas 5-6 klasių gamtos pažinimo vadovėliuose buvo atskiras skyrius jūrine tema, dabartiniuose vadovėliuose jos nebeliko“.

„Pakeisti vadovėlius respublikos mastu būtų labai sudėtinga, pirmiausia reikia įrodyti, kad tai reikalinga, kas nuo to pasikeistų, kam tai būtų naudinga. Kodėl jūrinė, o ne verslumo ir lyderystės tema?“, - svarstė Klaipėdos miesto savivaldybės švietimo skyriaus vyr. specialistė Aušra Dragašienė.

Švietimo įstaigų atstovų teigimu, Vilniuje rengiant programas ir atnaujinant vadovėlius niekas neklausia regionuose ką šie siūlytų įtraukti.

 

Programos kadetų mokyklai

 

Šiokia tokia išeitis galėtų būti. Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Virginija Kazakauskienė pastebėjo, kad šiuo metu rengiama vadovėlių programa Kadetų mokyklai.

Dėl jos bus derinamos mokymo programos. Tuo galima pasinaudoti. Prie Švietimo ir mokslo ministerijoje yra Leidybos centras, kuris užsiima vadovėlių leidyba. Ministerija renka ekspertų grupes vadovėliams rašyti. Dauguma ekspertų nesikeičia, nes nėra tiek daug specialistų, kurie rašo vadovėlius.

Svarbiausias klausimas, kaip padaryti, kad į mokymo vadovėlius būtų įlieta daugiau jūrinės tematikos. Fizikoje, matematikoje, chemijoje, biologijoje kitose srityse yra užduočių, kuriuose galima pritaikyti jūrinę tematiką. Svarbu, kad atsirastų noras ją ten įkelti. Pati Jūrinės kultūros koordinacinė taryba yra pasirengusi teikti užduotis, kurios būtų įkeltos į vadovėlius, pratybų sąsiuvinius.

 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Koks jūrinis mentalitetas mokyklose? "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.