Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Koronaviruso baimė keliasi į laivus, uostus

Kinietiško koronaviruso baimė slenka ir į pasaulinį jūrų laivyną.

Medikų komanda viename iš Azijos uostų.
Medikų komanda viename iš Azijos uostų. @ nuotr.

Viruso baimė ir Lietuvoje

 

Koronavirusas jau pareikalavo kelių šimtų aukų. Daugiausia užsikrėtimų užregistruota Kinijos Hubei provincijoje, kurios sostinė yra Uhanas.

Šio iš Kinijos kilusio viruso atvejai jau užfiksuoti Honkonge, Taivanyje, Tailande, Japonijoje, Pietų Korėjoje, JAV, Vietname, Singapūre, Malaizijoje, Nepale, Australijoje. Virusas jau pasiekė ir Europą.

Viruso poveikis plinta ir jūrinėje srityje. Lėtėja Kinijos uostų veiklos tempai.  Darbuotojai bijo eiti į darbą, bijo būti užkrėsti. Uostuose trūksta sunkvežimių vairuotojų, krovos darbininkų.

Panašiai ir laivų statyklose. Kelios laivų statyklos paskelbė nenugalimos jėgos (Force majeure) aplinkybes, kad nepatirtų klientų pretenzijų ir nereikėtų mokėti kompensacijų dėl vėluojančių laivų statybų.
Tai, kad situacija yra rimta liudija faktas, jog jūrų ir oro uostuose imta tikrinti keleivius. Tai daroma ir Lietuvoje. Praėjusią savaitę Lietuvos Vyriausybėje surengtas netgi atskiras pasitarimas dėl koronaviruso plitimo situacijos. Neeiliniame Klaipėdos uosto ekstremaliųjų operacijų situacijų centro posėdyje aptarti veiksmai apie galimą koronaviruso atvejį į Klaipėdos jūrų uostą atvykstančiame laive.
Virusas sukelia pneumoniją, o simptomai yra kosulys, didelis karščiavimas ir kvėpavimo sunkumai. Nepaisant pirminių prielaidų, kad virusas galėjo būti perduotas tik per maistą, buvo patvirtinta, kad jis gali būti perduodamas žmonėms ir kitokiais būdais.

 

Apsauga ir jūrų uostuose

 

Iki šios dienos nėra užregistruota koronaviruso atvejo prekybiniuose laivuose. Taip pat prekybiniuose laivuose kol kas nėra fiksuota kokių nors kovos prieš šį virusą priemonių.

Įtarimų būta. Prancūzijos konteinerių laive „CMA CGM Ural“, kilo įtarimų, kad galėjo būti užkrėsti 6 įgulos nariai. Nepatvirtinta, kad tai koronavirusas. „CMA CGM laivas lankėsi Kinijos Ningbo, Chiameno ir Šenzeno uostuose.

Lankydamiesi tose šalyse, kur fiksuoti viruso atvejai, jūrininkai laikosi padidintos apsaugos priemonių. Tarptautinė transporto darbuotojų sąjungą (ITF) išleido rekomendacijas jūrininkams, kaip sumažinti užsikrėtimo riziką. Rekomenduojama įgulų nariams neišlipti iš laivų Kinijos uostuose.

Jei koronavirusas ar bet koks kitas virusas persimestų į laivyną gali kilti pačių įvairiausių problemų: nuo karantino tokiuose laivuose iki atskirų uostų uždarymo. Neaišku, ar kuris nors uostas norėtų rizikuoti priimti laivą, kuriame buvo susirgimo atvejų. Ar nebūtų taip, kad atsiradus susirgimų židiniams atskiruose laivuose, jiems tekstų skelbti stovėjimo karantino zonas atskiruose regionuose. Taip pat nėra atsakymų, o kas atsitiktų su koronaviruso židinio prekybinių laivų kroviniais?

Šiuo metu Kinija yra uždraudusi įplaukti laivams į Uhano uostą. Tai iš esmės reiškia, kad šiam uostui uždėtas karantinas. Sustiprintos apsaugos priemonės įvestos ir kituose Kinijos uostuose. Papildomų apsaugos priemonių ėmėsi ir Singapūro uostas.  
kai kurios šalys imasi ypatingų atsargumo priemonių prieš laivus atvykusius iš Kinijos.

Australija nusprendė, kad visi laivai, išplaukę iš žemyninės Kinijos nuo vasario 1 d. turi būti karantine keturiolika dienų. Tai jau palietė mažiausiai dešimt sausakrūvių laivų ir du SGD tanklaivius. Panašiai elgiamasi ir Singapūre.

 

Tikrino kruizinius laivus

 

Dėl koronaviruso plitimo baimė labiausiai apėmė kruizines linijas. Kompanijos „Royal Caribbean International“, „Costa Crociere“, „M“, „Cruises“ ir „Genting Cruise Lines“ paskelbė laikinai sustabdančios kruizus Kinijoje. Jos neturėjo pasirinkimo, nes Kinijos valdžia nurodė kelionių agentūroms nutraukti grupinių kelionių pardavimą. 

Kruizų versle jau fiksuoti atvejai, kuriuose būta įtarimų dėl koronaviruso. Singapūre kelioms valandoms buvo sulaikytas kruizinis laivas „Genting Dream“. Iš jo, laivo keleivių liudijimu, su greitosios pagalbos automobilių buvę išgabenti du turistai kiniečiai. Nėra jokių duomenų, kad jie būtų buvę susiję su koronavirusu.

Dar daugiau baimės įvarė tai, kai į Kinijos Šenčženio uoste stovėjusį didžiulį 324 metrų ilgio kruizinį laivą „Costa Venezia“ atvyko net kelios medikų brigada. Aiškėja, kad tarp 4 tūkst. 973 keleivių buvo 148 žmonės, kurie lankėsi Kinijos Hubei provincijoje, kur yra koronaviruso židinys. Pas dalį jų buvo pastebėtas karščiavimas, kuris būdingas užsikrėtus koronavirusu. Tikrinimas laive „Costa Venezia“ vyko visą dieną. Po to žmonėms buvo leista išeiti iš laivo.

Po šio atvejo „Costa Venezia“ buvo leista tęsti kruizus. Praėjusios savaitės viduryje iš Kinijos laivas išplaukė į Japoniją. Tačiau buvo atšauktas kitas „Costa Venezia“ laivo reisas. Tai nesusiję su tuo, kad laive įtartas virusas. Nemažai kruizinės laivybos kompanijos atšaukia reisus į Azijos šalis, pirmiausia Kinija. Nėra jokios žinios, kad „Costa Venezia“ būtų pirmasis laivas, kuriame dėl įtarto koronaviruso, būtų pradėtas taikyti karantinas.

Po šio įvykio kai kurios kompanijos kruiziniuose laivuose įsirengė bekontakčius kūno temperatūros matuoklius. Į laivus žadama nebeįleisti keleivių, kurių kūno temperatūra aukštesnė nei 38 laipsniai. Kompanijos „Norwegian Cruise Line“,  „Celebrity Cruises“ ir „Costa Crociere“ paskelbė, kad į laivus nebeįleis asmenų, kurie paskutines 30 dienų buvo lankęsi ar gyveno Kinijos Uhano mieste.

Didžiulis ažiotažas kilo ir dėl kruizinio laivo „Costa Smeralda“ Italijoje. Įtarimų kilo dėl dviejų kiniečių. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad jie nebuvo užsikrėtę koronavirusu. 

Fotoreportažas
  • Koronaviruso baimė keliasi į laivus, uostus-Foto-nr-8794_8795.jpg
  • Koronaviruso baimė keliasi į laivus, uostus-Foto-nr-8794_8796.jpg
  • Koronaviruso baimė keliasi į laivus, uostus-Foto-nr-8794_8797.jpg
  • Koronaviruso baimė keliasi į laivus, uostus-Foto-nr-8794_8798.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Koronaviruso baimė keliasi į laivus, uostus"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.