Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Korsaras iš Tenerifės

Amaro Pargo yra vienas patraukliausių simbolių atostogautojų pamėgtoje Tenerifės saloje ir tuo pat metu daugeliui lieka nežinomas.

Taip vaizduojamas korsarų laivo, kokiu plaukiojo ir Amaras Pargo, mūšis.
Taip vaizduojamas korsarų laivo, kokiu plaukiojo ir Amaras Pargo, mūšis. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Piratų Aukso amžius

 

Neseniai, rugpjūčio 10 dieną, praėjus 270 metų nuo vieno garsiausio Piratų Aukso amžiaus ispanų korsaro mirties, Kanarų salų televizijoje įvyko ką tik sukurto filmo „Amaras Pargo: tarp legendos ir istorijos“ premjera. Tai pirmas dokumentinis filmas apie šią istorinę asmenybę.

Amaras Rodriguezas (Amaro Rodríguez Felipe y Tejera, 1678-1747), labiau žinomas Amaro Pargo pravarde, gimė Tenerifės saloje. Šiandien ji – tai atostogautojų rojus, o jo jaunystės laikais Kanarų salos buvo tarpinis ispanų sustojimo punktas pakeliui į Naująjį pasaulį (isp. Nuevo Mundo). Todėl salos praturtėjo ir pradėjo traukti pirklius iš kitų šalių. Kartu Kanarų archipelagas viliojo ir piratus. Jie čia užsukdavo ne tik papildyti gėlo vandens ir maisto atsargas, bet ir patykoti prekybos laivų, kurie iš Amerikos gabendavo auksą, sidabrą, brangakmenius, prieskonius, kavą ir kitas vertingas prekes.

Amaro Pargo tolimesnį gyvenimą įtakojo piratavimas Kanarų salyne, vis didėjantis anglų ir prancūzų piratų įžūlumas. Įvertinus kokią didelę komercinę reikšmę Ispanijai tuo metu turėjo Tenerifės uostas, buvo nutarta persekioti ir naikinti visus piratų laivus, besisukiojančius aplinkui.

Rodriguezų šeima buvo labai turtinga ir įtakinga. Tenerifės saloje ji turėjo didžiulius vynuogynus, čia pagamintą vyną ir spiritą ji pardavinėjo ne tik Europoje, bet ir Kuboje bei Gajanoje. Su savo laivais ji vertėsi vergų prekyba, gabendama juos į Pietų ir Centrinės Amerikos plantacijas. Tenerifės žemvaldžiai ir pirkliai buvo suinteresuoti, kad jų laivai, plaukiojantys Atlante būtų tinkamai apginkluoti.

Iš valdžios, jie gavo teisę persekioti ir naikinti ne tik piratų, bet ir visus Ispanijai priešiškų šalių, tokių kaip Didžioji Britanija ir Nyderlandai, prekybos laivus. Tokių privačių ginkluotų laivų kapitonai ir įgulos nariai vadinami korsarais. Beje, skirtumas tarp jų ir piratų nelabai didelis: ir vieni, ir kiti plėšikavo.

 Amaro Pargo savo jūrinę karjerą pradėjo būtent kaip korsaras, bet kai kurie šaltiniai tvirtina, jog jis nuskandino apie šimtą laivų, iš kurių ne visi buvo nusipelnę tokios bausmės.

 

Prekybiniai maršrutai

 

Kokia Amaro Pargo jūreiviška patirtis buvo prieš tai, istorija nutyli, tačiau būdamas 23 metų jis buvo paskirtas fregatos „Ave Maria“ kapitono padėjėju. Plaukiant iš Tenerifės į Havaną, laivą sustabdė piratai. Amaro Pargo patarė kapitonui apsimesti, kad jo įgula nesipriešins užpuolikas. Kai šie nieko neįtardami peršoko ant „Avia Maria“ denio, užvirė mūšis, kurį pergalingai laimėjo Tenerifės jūreiviai. Jiems atiteko ir piratų laivas.

Atsidėkodamas už parodytą apsukrumą ir narsą „Ave Maria“ kapitonas iš piratų pagrobtą laivą, kaip prizą, atidavė jaunajam padėjėjui. Su juo Amaro Pargo pradėjo savo verslą.

Jis ilgus metus aktyviai dalyvavo Vakarų Indijos laivyno, kuris žinomas ir „Ispanijos lobių laivyno“ pavadinimu, veikloje. Jam priklausę laivai plaukiojo nuolatiniais transatlantinės prekybos maršrutais, jungiančiais Ispaniją su jos kolonijomis Amerikoje.

Bendros paskirties krovininiai laivai, lydimi karinio konvojaus, vežiojo prabangias ir egzotines prekes iš kolonijų į Ispaniją. Keleiviai, tekstilė, įrankiai ir kiti kolonistams reikalingi daiktai buvo gabenami priešinga kryptimi.

Amaro Pargo kompetencija apie jūrų transporto priemones ir prekes, eksportuojamas iš Kanarų salyno į Vakarų Indiją, kitaip tariant į Karibų jūros regioną, padėjo jam dirbti pelningai. Galiausiai jis tapo turtingiausiu Kanarų salų žmogumi.

 

Užpuldinėjo kas tik pasitaikė

 

Niekada nebuvo rastas Patente de corso, išduotas Amaro Pargo vardu. Vis dėl to išliko nemažai dokumentų, kuriuose minima, kad jis individualiai ir kolektyviai dalyvavo korsarų invazijose. Pavyzdžiui, priešiškų Ispanijai Europos valstybių laivų užpuldinėjimuose. Dokumentuose šie laivai vadinami „grobiais“. Jie būdavo konfiskuojami ir parduodami. Juos galėjo įsigyti ir patys korsarai.

Plaukiodamas tarp Kanarų salyno ir Karibų jūros, Amaro Pargo užpuldinėdavo visus laivus, priklausančius Ispanijos karūnos priešams. Dažniausiai tai būdavo britai ir olandai. Sistemingas priešo laivų puldinėjimas neretai primindavo tikrą jūrų mūšį. Istoriniuose dokumentuose užfiksuota, kad kartą Amaras Pargo kartu su savo bendrais abordažu atakavo didelį prekybos laivą, plaukusį iš Jamaikos. Jo denyje įsiplieskė mūšis su kardais, durklais ir pistoletais. Užpulto laivo kapitonas buvo nukautas, o Pargo atsipirko tik nedideliu rankos sužeidimu.

Teko jam kovoti ir su kai kuriais to meto piratais, įskaitant ir savo „žygiais“ pagarsėjusį Edvardą Tečą, kurį visi vadino Juodabarzdžiu. Susitikę jūroje jie apsikeitė patrankų salvėmis, bet mūšis galiausiai baigėsi lygiosiomis.

 

Religija ir lobiai

 

Nepaisant savo korsariškų ir piratiškų žygių, Amaro Pargo buvo karštas katalikas. Jį siejo gili draugystė su Domininkonų ordino vienuole seserimi Jezaus Marija, pasaulietiškame gyvenime Marija de Leon Bello. Jos gyvenimas buvo asketiškas ir pilnas stebuklų.

Amaro Pargo buvo įsitikinęs, kad dvasiniai sesers Jėzaus Marijos patarimai ir globa apsaugojo jį pavojingais gyvenimo momentais. Jos įtakoje korsaras pradėjo dideles sumas skirti labdarai, finansavo religinių pastatų statybą, šelpė vargšus savo gimtajame San Kristobal de la Lagūna mieste. Todėl šiandien savo gimtinėje jis vertinamas ne kaip korsaras, o kaip nacionalinis didvyris, padėjęs suklestėti Tenerifei.

Po sesers Jėzaus Marijos mirties 1731 m. Amaro Pargo nupirko ekstravagantišką sarkofagą, kuriame dabar guli negendantis vienuolės kūnas. Pats korsaras mirė būdamas 69 metų ir palaidotas Santo Domingo bažnyčios koplyčioje Lagūnos mieste. Marmuriniame antkapyje išgraviruotas jo šeimos skydas ir kaukolė ant sukryžiuotų kaulų

Pasak legendos Amaro Pargo pergamento knygoje buvo surašęs savo brangų turtą, tačiau šis katalogas laikomas prarastu. Niekas nežino kur dingo dėžė, kurioje buvo laikomi brangakmeniai, kinų porcelianas ir audiniai. Tai įkvėpia lobių medžiotojus karts nuo karto raustis visoje Tenerifėje. Kol jų nepagauna.

Fotoreportažas
  • Korsaras iš Tenerifės-Foto-nr-6886_6887.jpg
  • Korsaras iš Tenerifės-Foto-nr-6886_6889.jpg
  • Korsaras iš Tenerifės-Foto-nr-6886_6888.jpg
  • Korsaras iš Tenerifės-Foto-nr-6886_6890.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Korsaras iš Tenerifės"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.