Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Kovas - ypač sėkmingas Klaipėdos uostui

Dėl koronaviruso kai kuriuose uostuose krova, o ypač keleivių kiekis ryškiai krito, o kai kur netgi ir kilo.

Šiais metais „Klaipėdos nafta“ priėmė jau keletą Baltarusijos gamykloms skirtų tanklaivių su žalia nafta. „Kn.lt“ nuotr.
Šiais metais „Klaipėdos nafta“ priėmė jau keletą Baltarusijos gamykloms skirtų tanklaivių su žalia nafta. „Kn.lt“ nuotr. @ nuotr.

Rekordinė kovo krova

 

Išskirtinis kovas Klaipėdos uoste gerokai „nupjovė“ jo atsilikimą nuo praėjusių metų.

Klaipėdos jūrų uosto krovos bendrovės kovą krovė beveik 4,5 mln. tonų. Iki šiol geriausias mėnesio krovos rezultatas – 4,34 mln. t – buvo fiksuotas 2018 m. gruodį.

Šių metų kovo krova net 7 proc. viršijo praėjusių metų kovo krovą.

Per tris mėnesius Klaipėdos uosto krovos atsilikimas nuo praėjusių metų siekė 7,4 proc. Iš viso krauta 11 mln. 199 tūkst. tonų. Iš jų beveik 5,1 mln. tonų sudarė birūs kroviniai. Jų šiemet yra 4 proc. mažiau nei pernai. Skystų krovinių krauta beveik 2,4 mln. tonų. Jų atsilikimas nuo praėjusių metų lygio vos 0,1 proc. Jie ir lėmė, kad kovą buvo krauta tiek krovinių, nes per „Klaipėdos naftą“ atgabenti net keli laivai Baltarusijai skirtos naftos. Šiemet labiausiai (per 3 mėnesius net 15,5 proc.) yra kritusi įvairių arba generalinių krovinių krova. Jų iš viso krauta 3,7 mln. tonų. 

Prisiminkime, kad šiemet sausį buvo krauta 3,38 mln. tonų ir atsilikimas siekė 15,5 proc. Per du mėnesius Klaipėdos uostas buvo krovęs 6,78 mln. tonų arba 14 proc. mažiau nei pernai.

Nors dėl koronaviruso kovą į Klaipėdą iš užsienio jūrų keltais grįžo daug lietuvių statistikoje tai ypatingai neatsispindi. Kovą keleivių buvo 2,9 proc. daugiau nei pernai. Iš viso 15 tūkst. 126. Tačiau per tris mėnesius Klaipėdos uoste netgi lankėsi 3,2 proc. keleivių mažiau. Iš viso 37 tūkst. 426.

 

Latvijos uostai toliau krenta

 

Pagal pirmojo ketvirčio rezultatus Klaipėdos uostas karu su Būtingės naftos terminalu toliau lenkia tris Latvijos jūros uostus.

Rygos uostas per 3 mėnesius krovė 6,36 mln. tonų. - 23,9 proc. mažiau nei pernai. Ventspilio uostas krovė 3,72 mln. tonų - 41,7 proc. mažiau nei pernai. Liepojos uosto krova siekė 1,58 mln. tonų. Jo kritimas 16,3 proc.

Visi Latvijos uostai bendrai krovė 11,66 mln. tonų. Klaipėdos uostas kartu su Būtingės terminalu per šių metų I ketvirtį krovė 13,17 mln. tonų. Nedaug trūko, kad vien Klaipėdos uostas aplenktų visus Latvijos jūrų uostus kartu sudėjus. Todėl galima vertinti, kad kol kas krova Klaipėdos uoste nors ir minusinė nėra labai jau bloga.

Rygos uoste per 3 mėnesius net 64,9 proc. nuo 2,9 iki 1 mln. tonų sumažėjo rusiškų anglių krova. Bendra birių krovinių krova Rygos uoste smuko 28,3 proc. nuo 5,3 mln. tonų iki 3,8 mln. tonų. Taip pat 12,9 proc. mažiau Rygos uoste krauta generalinių krovinių, 23,5 proc. mažiau - skystų krovinių. Bendrai Rygos uosto krova šiemet krito beveik 2 mln. tonų: nuo 8,35 mln. tonų pernai iki 6,36 mln. tonų šiemet.

Ventspilio uoste net 3,2 karto sumažėjo birių krovinių krova, pagrinde rusiškų anglių, 40,8 proc. mažiau krauta skystų krovinių. Vieninteliai generaliniai kroviniai išlaikė teigiamą (+1,7 proc.) krovą. Čia pagrinde buvo jūrų keltais gabenami kroviniai.

Nedideliame Liepojos uoste net 68 proc. krovos dalį sudaro birūs kroviniai. Anglių krovos kritimas 83 proc. lėmė bendrą 27,3 proc. birių krovinių krovos kritimą. Beveik visų kitų Liepojos uosto krovinių krova buvo teigiama: naftos produktų + 56,7 proc. (krauta 139 tūkst. t), chemijos produktų + 46,3 proc. (krauta 55 tonos), konteinerių + 14 proc. (krauta 843 TEU), ro ro krovinių + 9 proc. (krauta 185 tūkst.t), medienos + 6 proc. (krauta 120 tūkst. t).

 

Įdomios tendencijos Taline

 

Pirmą kartą šiais metais apie savo krovos rezultatus paskelbė Talino jungtinis uostas.

Per tris mėnesius jis krovė 4,8 mln. tonų krovinių. Tai buvo netgi 2 proc. daugiau nei pernai per I ketvirtį. Daugiau buvo skystų, o taip pat jūrų keltais gabenamų krovinių, tačiau sumažėjo trąšų, grūdų, konteinerių krova.

Talino uostas patyrė didžiulį smūgį dėl net 13,3 proc. sumažėjusio keleivių kiekio. Iš viso buvo 1,6 mln. keleivių. Ryškų jų sumažėjimą lėmė koronavirusas ir dėl jo įvesti ribojimai, kai nuo kovo vidurio uždaryta jūrų keltų laivyba į Stokholmą ir smarkiai ribota laivyba į Helsinkį.

Iš rytinės Baltijos jūros šalių Estijoje kol kas yra nustatytas didžiausias užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius. Šalyje yra du pagrindiniai šio viruso židiniai - Saremo salose ir Talino regione.

 

Penketuke - trys Baltijos uostai

 

Bendrai visi Rusijos uostai per I ketvirtį krovė 207 mln. tonų. Tai 2,4 proc. daugiau nei pernai. Baltijos jūros regione krauta 65,12 mln. tonų. Iš jų 39,29 mln. tonų sudarė skysti produktai, pagrinde nafta. Jų dalis buvo 7 proc. didesnė nei pernai. Tai įrodo, kad nepaisant žemų kainų rinkoje Rusija palyginti daug eksportavo naftos. Sausų krovinių dalis Baltijos jūros regione netgi buvo 1,1 proc. mažesne nei pernai. Iš viso krauta 25,83 mln. tonų.

Rusijoje iš viso yra 67 jūrų uostai.

Daugiausiai (39,73 mln.t, + 0,5 proc.) krovė Novorosijskas Juodosios jūros regione.

Po jo seka pagrindinis Baltijos jūros regiono Ust Lugos uostas (26,98 mln. t, +2,7 proc.). Jo tendencija tokia, kad šiemet daugiau nei pernai krauta sausų krovinių (10,59 mln.t, +10,9 proc.), bet mažiau skystųjų (16,39 mln. t, -2,4 proc.).

Trečias Rusijos uostas yra Vostočnij (19,35 mln. t, +9,5 proc.) Ramiojo vandenyno regione.

Į didžiausių Rusijos uostų penketuką dar pakliūva Baltijos jūros regiono uostai Primorsk (16,25 mln. t, +15,9 proc.) ir Sankt Peterburgas (14,76 mln. t, + 3,5 proc.). Pastarasis dėl penktosios vietos jau kurį laiką varžosi su Murmansko uostu.    

 

 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Kovas - ypač sėkmingas Klaipėdos uostui"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.