Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

„Kryžiaus bandelės“ iš jūros negrįžusiam sūnui

Jau beveik 200 metų Rytų Londone gyvuoja tradicija Didžiojo penktadienio dieną „Widow's Son“ („Našlės sūnus“) užeigos duris atverti jūrininkams, atėjusiems ne tik paskanauti ypatingos bandelės, bet ir papildyti jų kolekciją, kabančią tinklelyje virš baro.

Nickas Edelshaimas ir jo kolegos  atvykę į tradicinį susitikimą.
Nickas Edelshaimas ir jo kolegos atvykę į tradicinį susitikimą. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Populiari legenda

 

Legenda pasakoja, kad netoli Temzės upės Devons Road (Velnių kelias) gatvėje, kur dabar yra įsikūrusi „Widow's Son“ užeiga, anksčiau stovėjo nedidelis našlės namelis. Jame ji gyveno kartu su sūnumi, kuris užaugęs tapo jūreiviu.

Išplaukdamas į jūrą, jis pažadėjo namo grįžti prieš Velykas, kad, atėjus Didžiajam penktadieniui, galėtų paskanauti motinos iškeptomis karštomis kryžiaus bandelėmis (angl. Hot cross bun).

Jungtinėje Karalystėje nuo seno buvo įprasta, kad Didįjį penktadienį, kai susilaikoma nuo mėsos ir valgoma tik vieną kartą per dieną, būtų kepama didelė ir skani bandelė, pažymėta kryžiaus ženklu. Tai simbolizuoja Kristaus prisikėlimą iš numirusiųjų po nukryžiavimo. Be to, anglų tautosakoje yra daug prietarų, susijusių su kryžiaus bandelėmis. Vienas iš jų – kryžiaus bandelė, pasiimta su savim išplaukiant į jūrą, apsaugo laivą nuo sudužimo.

Kaip byloja legenda, jūreivio motina, laukdama iš jūros grįžtančio sūnaus, iškepė tradicinę kryžiaus bandelę. Atėjo Didysis penktadienis, bet sūnus taip ir nepasirodė namuose. Negrįžo jis kitais, dar ir dar kitais metais, tačiau našlė, atėjus Didžiajam penktadieniui, visada iškepdavo tradicinę kryžiaus bandelę. Ji niekada neprarado vilties sulaukti kada nors sugrįžtančio sūnaus. Motinos meilė kažkur klajojančiam, o gal ir žuvusiam sūnui, buvo tokia kantri, kad ji visą likusį gyvenimą kiekvieną Didįjį penktadienį turėdavo paruošusi šviežią karštą kryžiaus bandelę, pridėdama prie tų, kurias saugojo iš ankstesnių metų.

Kai jūreivio mama galiausiai mirė, jos namelyje buvo rastas palubėje kabantis regztukas su didžiule krūva kryžiaus bandelių.

 

Didysis penktadienis su ypatinga bandele

 

1848 metais našlės namelis buvo nugriautas ir jo vietoje pastatyta naujas pastatas, kuriame įsikūrė kavinė-baras. Našlės ir jos sūnaus istorija vargu ar buvo tikroviška, tačiau naujos užeigos savininkai šią legendą panaudojo reklamai.

Savo užeigą jie pavadino „Widow's Son“, primindami lankytojams seną legendą, kurią yra aprašęs ne vienas tautosakininkas. Našlės ir jos sūnaus atminimui kiekvieną Didįjį penktadienį čia buvo kepamos kryžiaus bandelės, skatinančios palaikyti nuolatinį ryšį tarp sausumoje ir jūroje esančių Karališkojo jūrų laivyno jūreivių.

Gražios ir jaudinančios legendos paveikti jūreiviai į „Našlės sūnaus“ užeigą pradėjo rinktis iš visos Britanijos. Kiekvienais metais jie ateidavo į barą, norėdami įdėti naują bandelę į palubėje pakabintą tinklelį. Ceremonija prasidėdavo nuo to, kad iš visų susirinkusiųjų jauniausias jūrininkas užlipa ant savo kolegų pečių ir įdeda į tinklelį naują bandelę. Bandelė būna nulakuota, kad ilgiau išsilaikytų, o ant jos viršaus užrašoma įvykusios ceremonijos data..

Vienas vietinis laikraštis atkapstė įdomią informaciją. Paaiškėjo, kad buvęs jūreivis 93 metų Patrickas Hinesas, gimęs priešais „Widow's Son“ užeigą, per 70 metų nepraleido nei vienos čia vykusios Didžiojo penktadienio ceremonijos.

2012 metais iškilo didelė grėsmė senai tradicijai, kurią buvo pamėgę ne tik jūreiviai, bet ir vietiniai gyventojai. Dėl ekonominių priežasčių užeiga užsidarė. Blogiausia buvo tai, kad tuomet kažkur dingo ir kryžiaus bandelių kolekcija, kuri buvo pildoma 80 metų.

 

Tradicijos atgimimas

 

Kai barą perėmė nauji savininkai, vietos gyventojų ir jūreivių visuomenė pradėjo aktyvią kompaniją, kurios tikslas buvo atgaivinti svarbią vietinę tradiciją. Pagaliau naujoji užeigos vadovybė pažadėjo atkurti tradicinį renginį per Didįjį penktadienį ir užtikrinti naujų bandelių, sudėtų į palubėse kabantį tinklelį, saugumą.

Anglų valdininkai, ko gero, yra vieni didžiausių biurokratų. Kol buvo suteiktas leidimas projektuoti seno pastato pakeitimus ir galiausiai atlikti visi rekonstrukcijos darbai, praėjo keleri metai.

Štai ištrauka iš 2018 metais paskelbtos informacijos apie senos tradicijos atgaivinimą atnaujintoje „Widow's Son“ užeigoje. „Nuo šiol kasmetiniame renginyje mes renkamės paminėti žuvusius karuose ir prisiminti našlės nelaimingą sielvartą ir meilę, kuri yra ir „Widow's Son“ istorija. Jūreiviai prisijungs prie mūsų, norėdami pasimėgauti skaniomis karštomis kryžiaus bandelėmis. Didžėjus papasakos našlės sūnaus istoriją su energija ir humoru, sugrįšime į senus laikus“.

Dar prieš prasidedant koronaviruso pandemijai, „Widow's Son“ buvo išplatinusi skelbimą, kad 2020 metų Didžiojo penktadienio dieną, (balandžio 10 d.) 11 valandą atsidaro pabo durys visą dieną truksiančioms pramogoms. Lankytojai kviečiami 15 valandą stebėti jūreivių atliekamą ceremoniją papildant velykinių kryžiaus bandelių kolekciją. Britai, kaip ir jų ekscentriškas premjeras, yra nenuspėjami. Gal jiems tradicijos svarbiau už tą prakeiktą virusą ir šventė nebus atšaukta?

 

Fotoreportažas
  • „Kryžiaus bandelės“ iš jūros negrįžusiam sūnui-Foto-nr-8930_8931.jpg
  • „Kryžiaus bandelės“ iš jūros negrįžusiam sūnui-Foto-nr-8930_8932.jpg
  • „Kryžiaus bandelės“ iš jūros negrįžusiam sūnui-Foto-nr-8930_8933.jpg
  • „Kryžiaus bandelės“ iš jūros negrįžusiam sūnui-Foto-nr-8930_8934.jpg
  • „Kryžiaus bandelės“ iš jūros negrįžusiam sūnui-Foto-nr-8930_8935.jpg
  • „Kryžiaus bandelės“ iš jūros negrįžusiam sūnui-Foto-nr-8930_8936.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "„Kryžiaus bandelės“ iš jūros negrįžusiam sūnui"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.