Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Kur plaukti Dangės upe?

Klaipėdoje yra unikali turistinė vandens trasa, kuri kol kas beveik nenaudojama.

 

Už Tauralaukio tilto Dangės upė sparčiai užželia.
Už Tauralaukio tilto Dangės upė sparčiai užželia. @ Vidmanto Matučio nuotr.

Siūlo labiau rūpintis Dange

 

Bene pirmą kartą surengtas Klaipėdos miesto valdžios institucijos Jūrinių ir vidaus vandenų reikalų komisijos išvažiuojamasis posėdis Dangės upe plaukiant nuo jos žiočių iki Tauralaukio tilto. Kartu dalyvavo ir Jūrinės kultūros koordinacinės tarybos, kurios nariu yra ir šių eilučių autorius, atstovai.

Vėliau posėdį ketinama pratęsti savivaldybėje - spręsti, ką reikėtų daryti, kad Dangės upėje labiau būtų plėtojamas turizmas. Norai dėl turizmo Dangėje jau yra daugelį metų, bet reikalai bent kiek sparčiau nepajudėjo.

Netgi nėra jokios informacinės medžiagos apie tai, kad Klaipėdoje Dangės upėje galima plaukioti ne tik iki Biržos tilto, bet ir gerokai toliau net iki Tauralaukio tilto.

Pradėta diskutuoti ir apie tai, kad Klaipėdos miesto savivaldybės administracijoje turėtų būti atskiras vandenų ir uostų skyrius. Dabar Dangės upe realiai rūpinasi tik vienas žmogus - viešojoje įstaigoje „Klaipėdos paplūdimiai“ esantis Dangės vidaus kelio administratorius Deivis Bilkšvis.

Daugelį metų Dangės upėje vandens kelias buvo tik iki Jono kalnelio. 2017 m. jis pratęstas iki Liepų gatvės tilto - iš viso 4,3 kilometrus. Nuo 2019 m. Dangės upė kaip vietinis kelias prailgėjo dar 8,5 kilometrų iki Klaipėdos miesto ribos.

 

Upė sparčiai užželia

 

2019 m. pavasarį buvo atlikti Dangės upės batimetriniai matavimai nuo žiočių iki Klaipėdos - Palangos kelio ties Žaliuoju slėniu kur ir yra Klaipėdos miesto riba. Gylis yra nuo 3,5-4 metrų - žiotyse, tarp tiltų, prie „Meridiano“, Mokyklos gatve, toliau 2,5-3 metrai. Netgi ties posūkio prie Joniškės gatvės vietomis yra 4 ir net 5 metrų gylis. Prie Liepų gatvės tilto gylis Dangėje siekia net iki 8 metrų. Toliau iki 2-3 metrų. Prie Klaipėdos universiteto botanikos sodo dar yra 1,5 iki 3 metrų. Netgi prie Tauralaukio tilto dar yra 1,5-3 metrų gylis. Toliau upėje jau yra užkardų su vieno metro ir mažesniu gyliu. Tačiau ant posūkių yra vietų, kur gylis siekia ir 6 metrus. Ties Žaliuoju slėniu buvo nustatytas nuo 1-2,5 metrų gylis. Prie Šalteikių gatvės arba A13 (Palangos) kelio jis yra 1,1-1,5 metrai.

Teoriškai su plokščiadugniais laiveliais galima būtų plaukti visa 12,8 kilometrų ilgio Dangės upės Klaipėdos miesto trasa. Tačiau už Tauralaukio tilto upė jau gerokai prižėlusi visoje vagoje, yra medžio sąvartų.

Visuomenininkė Dalia Žukienė atkreipė dėmesį, kad paspartėjęs Dangės užžėlimas rodo, jog upėje ne viskas gerai su ekologija. Ji siūlė Klaipėdos miestui tartis Kretingos rajono savivaldybe ir bendrai ieškoti būdų ir lėšų tvarkyti visą Danės-Akmenos upės baseiną.

Teoriškai kol kas tik maždaug 9 kilometrų ilgio Dangės upės dalyje iki Tauralaukio tilto laisvai galėtų būti vykdomas vandens turizmas. Tačiau ir šiame maršrute reikėtų upę valyti.

Klaipėdos miesto savivaldybėje šiuo metu yra rengiama techninė užduotis dėl Dangės upės valymo konkurso.

 

Nėra vietų išlipti

 

Esminis klausimas yra toks - ko laivams plaukti į Dangės upę? Už Jono kalnelio joje nėra nei vienos prieplaukos, netgi nei vienos vietos, kur galima būtų išlipti. Nors pamatyti čia būtų ką - turistai galėtų plaukti ir į Botanikos sodą, ir į parką prie Dangės upės, ir į Bachmano dvarą, jei tik čia būtų įrengta kokia nors ekspozicija. Prie Dangės upės galėtų būti įrengta ir minimali turistų aptarnavimo infrastruktūra, galbūt netgi atsirasti viešojo maitinimo taškai. Dangėje bent keliose vietose galėtų būti įrengtos laikino pantoninės prieplaukos. Taip pat prie upės beveik nėra slipų, kur būtų galima nuleisti valtis ar motorinius laivus.

Keliose vietose žmonės yra susirentę laikinus tiltelius, kur galima išlipti iš valties. Prie Artojų gatvės pramoninio rajono netgi yra dvi prieplaukos, kur stovi nemažai katerių. Tačiau realiai už Jono kalnelio Dangėje nėra nei vienos legaliai įteisintos prieplaukos.

Pagal parengtus dokumentus - detaliuosius planus Klaipėdos miesto savivaldybė Dangėje yra suplanavusi įrengti laivų prieplaukas - nuo žiočių plaukiant į aukštupį dešinėje pusėje prie Mokyklos gatvės tilto, po to 22 ha teritorijoje didelį 300 mažųjų laivų uostą prie Liepų gatvės tilto priešais „Klaipėdos medieną“.

Planai parenti 2015 metais, tačiau pinigų ar koncesininko uostui įrengti taip ir neatsirado.

Taip pat per Dangės upę ties Baltijos, Žolynu gatvėmis yra numatytas pėsčiųjų ir dviratininkų tiltelis, kuris sujungtų su naujuoju privačiu Tauralaukio kvartalu prie Skroblų gatvės.

Ties Panevėžio gatve numatytas ir naujas automobilių tiltas įrengiant naują Klaipėdos išvažiavimą į Palangos kelią tarp Tauralaukio ir Paupių.

Patraukli ir turistus galinti pritraukti laivyba Dangės upe būtų tarsi rakštis Klaipėdos irklavimo mokyklai. Dabar Dangėje už Jono kalnelio, tie irklavimo baze mokomi irkluoti vaikai, meistriškumą lavina jau patyrę sportininkai. Pramoginių laivelių plaukimas irkluotojams keltų pavojų. Tai ne kartą jie buvo pasisakę ir savivaldybėje svarstant klausimus apie mažųjų laivų uosto įrengimą ties Liepų gatve.    

 

 

Fotoreportažas
  • Kur plaukti Dangės upe?-Foto-nr-9127_9128.jpg
  • Kur plaukti Dangės upe?-Foto-nr-9127_9129.jpg
  • Kur plaukti Dangės upe?-Foto-nr-9127_9130.jpg
  • Kur plaukti Dangės upe?-Foto-nr-9127_9131.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Kur plaukti Dangės upe?"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.