Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Laivai „vaiduokliai“ neatskleidžia paslapčių

Ir 21 amžiuje, kai išmaniosios technologijos, atrodo, galėtų ir adatą surasti šieno kupetoje, vis dar be žinios dingsta įgulos, palikusios savo laivus dreifuoti jūrų platybėse. Jūsų dėmesiui kelios „vaiduoklių“ istorijos.

Dantų šepetėliai be žmonių

 

2003 metų sausio 8 dieną maždaug už 260 kilometrų nuo kranto, Australijos išskirtinėje ekonominėje zonoje, buvo pastebėtas 20 metrų ilgio žvejybinis laivas jau kelias dienas nerodantis jokių gyvybės ženklų. Pakrančių apsaugos patruliai nustatė, kad tai yra Taivane registruotas „Haian Liuhao“ (anglakalbėje žiniasklaidoje įvardijamas kaip „High Aim 6“) plaukiojantis su Indonezijos vėliava.

Indonezijos žvejai dar nuo XVIII amžiaus vidurio lankosi Australijos vandenyse prie Rouli koralinių rifų (Rowley Shoals), kur galima tikėtis gerų laimikių. Todėl australai nenustebo čia pamatę indoneziečių laivą, bet susidomėjo, kodėl jis stovi vietoje ir jame nesimato žmonių.

Užlipę į laivą, pareigūnai įsitikino, kad jame nėra nei vieno gyvo ar mirusio žmogaus. Tik septyni prausykloje rasti dantų šepetėliai, rūbai ir kiti asmeniniai daiktai liudijo, jog jų čia tikrai būta. Kur jie visi dingo teko tik spėlioti?

Pirmoji mintis, atėjusi tyrėjams į galvą, sukosi apie laive kilusį konfliktą. Šią versiją teko greitai atmesti, nes niekur nerasta kraujo ir kitokių kovos ženklų. Nelabai buvo tikėtina, kad įgula tiesiog pasipustė padus ir prisidėjo prie piratų, kurie, apsiginklavę „kalašnikovais“, veikia Indonezijos ir Australijos vandenyse. Tokiu atveju jie nebūtų palikę laive daug labai vertingų daiktų, įskaitant žuvų paieškų aparatūra, radaro įrangą, GPS (globali padėties nustatymo sistema), vertingų pelaginių tunų šaldytuve. Vienintelis dalykas, kurio trūko tai  radijo aparatūros.

Kapitono tiltelyje ant vairaračio kolonos gulėjo „Nescafe“ puodelis, Marlboro cigarečių pakelis ir, matyt, kapitono akiniai. Atsarginiai kuro bakai buvo pilni degalų.

 

Primena „Marie Celeste“

 

Sausio 9 dieną Australijos karinio jūrų laivyno laivas „Stuart“ pradėjo ‚vaiduoklį“ buksyruoti į Vakarų Australijos uostą Broome. Tuo pat metu didžiuliame regione tarp Australijos ir Indonezijos buvo ieškoma kapitono ir jo įgulos. Deja, nerasta jokių jų pėdsakų.

Tyrėjai išsiaiškino, kad žvejybos laivas „Haian Liuhao“ 2002 metų spalio 31 dieną išplaukė iš Taivano tik su dviem įgulos nariais – kapitonu Chen Tai-cheng ir mechaniku Lin Chung-li. Kažkuriame Indonezijos uoste jie surinko 8 žmonių įgulą ir išvyko į Maršalo salas žvejoti.

Laivo savininkas Tsai Huang Shuech-er su savo kapitonu mobiliuoju telefonu kalbėjosi gruodžio 16 dieną. Tai buvo paskutinis žinomas kontaktas su žvejybos laivu. Tolimesnį jo įgulos likimą iki šiandien gaubia paslaptis,

Taivano žvejybos laivo „Haian Liuhao“ įgulos dingimas Ramiajame vandenyne primena „Marie Celeste“ istoriją, įvykusią Atlanto vandenyne 1872 metais.

 

Kinų tanklaivis su ryžiais

 

Po trijų metų Australijos vandenyse pasirodė dar vienas laivas „vaiduoklis“. 2006 m. kovo 26 dieną Australijos pakrančių apsaugos (Coastwatch) lėktuvas pastebėjo neatpažintą 80 metrų ilgio tanklaivį, kuris plūduriavo už 180 kilometrų į pietvakarius nuo Weipos, nedidelio  miestelio, turinčio paskutinio surašymo duomenimis tik 3899 gyventojus.

Pasaulio vandenynuose vyksta daugybė nelegalios veiklos, nuo nelegalios žvejybos iki prekybos žmonėmis. Todėl, kai pasirodo koks paslaptingas nežinomos kilmės laivas, jis automatiškai tampa įtartinu.

Iš lėktuvo padarytas nežinomo laivo nuotraukas analizavo Australijos muitinės tarnyba. Kadangi nepavyko iš nuotraukų nustatyti kam priklauso tas laivas, ką jis gabena, kur slapstosi jo įgula, buvo nutartą „vaiduoklio“ apžiūrą atlikti betarpiškai jūroje.

Muitinės patrulinis laivas „Storm Bay“ jau tą pačią kovo 26-osios naktį surado neatpažintą klajoklį ir laukė ryto, kad galėtų jį apžiūrėti. Tanklaivis buvo gerokai aprūdijęs, o visi užrašai ant bortų, skelbiantys laivo pavadinimą ir registracijos uostą, buvo dažais užteplioti.

Muitinės ir pasienio apsaugos pareigūnai, pakilę į bevardį laivą, nerado jokių požymių, kurie liudytų apie neseniai jame buvusių žmonių neteisėtą veiklą, pavyzdžiui, brakonieriavimą ar kontrabandą.

Didžiulis kiekis ryžių, kuriuos aptiko muitininkai, leido manyti, kad laivas greičiausiai buvo naudojamas kaip plaukiojanti bazė. Joje esą galėjo būti laikomos maisto ir kuro atsargos kinų ar indoneziečių žvejybos laivams dirbantiems netoli Australijos išskirtinės ekonominės zonos.

Nuodugniai apžiūrėjus įgulos paliktą laivą, paaiškėjo, kad jo varikliai jau seniai nebuvo paleisti į darbą. Nepavyko jų užkurti ir muitinės laivo mechanikams. Tikriausiai „vaiduoklis“ bus atitrūkęs nuo vilkiko ir nudreifavęs į teritorinius Australijos vandenis.

Nuvalius bortus, pavyko perskaityti tanklaivio vardą – „Jian Seng“. Bet jo savininko taip ir nepavyko rasti. Tuo tarpu „vaiduoklis“ su neveikiančiais varikliais palengva dreifavo į pietus.

Po kelių dienų buvo priimtas sprendimas tanklaivį nuvilkti į Weipos uostą Karpentarijos įlankoje. Ten iš tanklaivio buvo pašalintas tepaluotas vanduo, kuris kelia pavojų aplinkai. Kadangi į muitinės skelbimą neatsiliepė joks laivo savininkas, „Jian Seng“ 2006 metų balandžio 21 dieną buvo nuvilktas toli į vandenyną ir nuskandintas. Jis taip pat neatskleidė savo paslapties, kodėl tapo laivu „vaiduoklius“.

 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Laivai „vaiduokliai“ neatskleidžia paslapčių"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.