Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Laivo nuolaužose - prabangūs gėrimai

Povandeninių lobių ieškotojai iš seniai nuskendusių laivų Baltijos jūroje yra iškėlę šimtus butelių su įvairiausiais prabangiais alkoholiniais gėrimais.

Iš Baltijos jūros ištraukta 900 buteliu konjako ir benediktino.
Iš Baltijos jūros ištraukta 900 buteliu konjako ir benediktino. @ nuotr.

„Šampaninis laivas“

 

Taip iki šiol neoficialiai vadinamos nežinomo laivo nuolaužos, kurias 2003 metais Suomijos kariniai laivai aptiko Alandų jūroje netoli Fėglės (Föglö) salos. Kariškiai pažymėjo skenduolio vietą jūrlapyje ir tuo savo misiją baigė, bet to nepamiršo povandeninių lobių medžiotojai.

2010 metų vasarą grupė suomių ir švedų nardytojų nutarė rimčiau patyrinėti nežinomo laivo nuolaužas. Apsiginklavę galingais sonarais, jie 55 metrų gylyje atrado dviejų stiebų škuną, stovinčią dugne ant kilio.

Laivo korpusas, kaip vėliau įsitikino po vandeniu panirę lobių ieškotojai, išliko beveik visiškai sveikas, praradęs tik trancą (vertikali plokštuma laivagalyje). Tai buvo 21,5 metrų ilgio ir 6,5 metrų pločio krovininis laivas, pastatytas maždaug prieš 200 metų. Laivagalyje nardytojai aptiko kambuzą su virykla iš plytų ir ant jos dar tebestovinčius puodus. stalo įrankius. Kitose laivo vietose jie surado daugybę sveikų ir sudaužytų butelių, porcelianinių lėkščių ir navigacinių instrumentų.

Laivo tapatybė ir jo maršrutas tiksliai nenustatytas iki šiol. Manoma, kad škuna nuskendo plaukdama į Sankt Peterburgą, o šampano butelių krovinys galėjo būti skirtas to miesto prekybos namams, o gal ir Rusijos imperatoriškųjų rūmų vyno rūsiams.

 

Seniausias šampanas, rastas jūroje

 

Iš nuskendusio laivo nardytojai iškėlė nespėjusius sudužti 168 butelius, iš kurių 145-iuose buvo aukščiausios klasės šampanas, išpilstytas garsiausiuose Prancūzijos šampanų namuose (Maison de Champagne). Remiantis kamščių etiketėmis, šampano buteliai datuojami 1842-1843 metais. Be šampano butelių iš nuolaužų buvo pakelti ir penki sveiki buteliai belgiško alaus maždaug tų pačių metų gamybos.

Vieną š jūros gelmių iškeltą šampano butelį buvo nutarta atidaryti ir pateikti jį tarptautinės kvalifikacijos someljė įvertinimui. Paaiškėjo, kad dėl nuolatinės 4-6 laipsnių temperatūros, tamsios aplinkos, buteliuose esančio slėgio, kuris neleido sūriam jūros vandeniui pro kamščius patekti į vidų, šampanas išliko nepaprastai geros būklės.

Someljė Ella Grüssner vėliau spaudoje parašė lyrišką maždaug 170 metų senumo šampano įvertinimą: „Nors jis ir yra neįtikėtinai senas, tačiau putojantis vynas vis dar gaivus ir turi subrendusių vaisių, geltonų razinų aromatą“.

Pasklidus žiniai, kad jūroje rastas „seniausias pasaulyje šampanas“, Alandų provincijos vyriausybė pirmiausia nustatė nardymo apribojimus toje vietoje, kur buvo aptiktos „šampaninio laivo“ nuolaužos. Kai kuriuos „šampaninio laivo“ butelius ji nutarė atiduoti vietos muziejui, o likusius parduoti aukcione ir gautas lėšas panaudoti Baltijos jūros aplinkos, jūrų archeologijos ir jūrų istorijos tyrimams.

Pirmieji du buteliai buvo parduoti 2011 metų birželyje Mariehamne vykusiame aukcione. Vienos daryklos šampano butelis buvo įkainotas 30000 eurų, o kitos – 24000 eurų. Po metų vykusiame antrajame aukcione už 11 parduotų šampano butelių buvo gauta 109000 eurų, nors tikėtasi 200000.

 

Radinys vertas milijonų

Daugiau nei prieš šimtą metų, vykstant Pirmajam pasauliniam karui, iš Prancūzijos išplaukė švedų krovininis garlaivis „Kyros“. Jis turėjo nugabenti į Sankt Peterburgą karinės paskirties plieno gaminius ir 1000 butelių konjako bei 300 butelių likerio. Pastarasis krovinys tikriausiai buvo skirtas rusų aristokratams, o gal ir pačiam carui Nikolajui II.

Karui apėmus visą Europos žemyną, „Kyros“ laivo kapitonas bandė plaukti per neutralius vandenis, laikydamasis arčiau Švedijos krantų. 1917 metų gegužės 19 dieną, kai jau artėjo kelionės tikslas, kažkur tarp Švedijos ir Suomijos laivą sustabdė vokiečių povandeninis laivas UC58, vadovaujamas vyresniojo leitenanto Karlo Vesperio.

Vokiečiai apžiūrėjo laivą ir nustatė, kad be 2 tonų alkoholio jame buvo ir karinio pobūdžio krovinių. Visa „Kyros“ įgula buvo išlaipinta į gelbėjimo valtis, o patį laivą vokiečiai torpedavo. Istorikų duomenimis susprogdinto laivo jūreiviai vėliau saugiai sugrįžo į Švediją.

Pirmą kartą vokiečių nuskandinto laivo nuolaužos buvo aptiktos 1999 metais. Laikui bėgant jas užklojo žvejybos tinklai ir tralų lentos. Prireikė 20 metų, kol tyrėjams pavyko pašalinti visas kliūtis, neleidusias narams ir nuotoliniu būdu valdomiems povandeniniams robotams pasiekti laivo nuolaužas.

Galiausiai 2019 metų spalio 22 dieną Švedijos ir Islandijos nardytojams-tyrėjams pavyko iš „Kyros“ nuolaužų pakelti į paviršių 50 dėžių „De Haartman&Co“ konjako ir 15 dėžių „Bénédictine“ likerio, iš viso 900 butelių.

Ekspedicijos vadovas Peteris Lindbergas ir jo komanda yra nusiteikusi optimistiškai. „Mes dar nežinome ar buteliuose esantis konjakas bus geriama, bet mes nenorime atidaryti nei vieno butelio, jei jo vertė yra dešimtys tūkstančių dolerių. Nežinau, ar galiu ir aš sau leisti pasilikti bent buteliuką“, duodamas interviu CNN kalbėjo ponas Lindbergas.

Dabartiniai specialistų vertinimai numato, kad radinys gali būti vertas milijonų dolerių. XX amžiaus pradžios Rusijos aristokratai neturėjo galimybės pasigardžiuoti „Kyros“ kroviniu, tačiau šiuolaikinis elitas tai gali padaryti be problemų.

 

 

 

Fotoreportažas
  • Laivo nuolaužose - prabangūs gėrimai-Foto-nr-9563_9564.jpg
  • Laivo nuolaužose - prabangūs gėrimai-Foto-nr-9563_9565.jpg
  • Laivo nuolaužose - prabangūs gėrimai-Foto-nr-9563_9566.jpg
  • Laivo nuolaužose - prabangūs gėrimai-Foto-nr-9563_9567.jpg
  • Laivo nuolaužose - prabangūs gėrimai-Foto-nr-9563_9568.jpg
  • Laivo nuolaužose - prabangūs gėrimai-Foto-nr-9563_9569.jpg
  • Laivo nuolaužose - prabangūs gėrimai-Foto-nr-9563_9571.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Laivo nuolaužose - prabangūs gėrimai"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.