Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Laivų slipai pajūrio nepasiekė

Už Aplinkos ministerijos paramos lėšas Lietuvoje įrenginėjamos valčių ir pramoginių laivų nuleidimo į vandenį vietos, tačiau pajūryje nei vienos neatsirado.

Valčių nuleidimo slipai ypač reikšmingi katerių ir nedidelių su priekabomis atsivežamų laivelių savininkams
Valčių nuleidimo slipai ypač reikšmingi katerių ir nedidelių su priekabomis atsivežamų laivelių savininkams @ Vidmanto Matučio nuotr.

Slipams teikė paramą

 

Lietuvoje 12-oje savivaldybių per 2018-2019 metus įrengtos 27 naujos valčių ir pramoginių laivų nuleidimo į vandenį vietos (slipai).

Iš jų net 4 įrengti Plungės rajone - dvi prie Gondingos tvenkinio, po vieną prie Beržoro ir Platelių ežerų. Po tris vietas įrengta prie Kauno marių (ties Kapitoniškėmis, Grabuciškėmis,  Rumšiškėmis) ir Kupiškio marių, dvi Elektrėnų ežere. Dar po vieną slipą įrengta prie Juodžio, Dusios, Lūkšto, Masčio, Dūrio, Galuono, Arino, Alaušų, Vištyčio, sartų ežerų, Antalieptės marių, Liberiškio tvenkinio, Sąsarties upės, Ventos ties Kuršėnais.

Iš Klaipėdos apskrities vienintelė valčių nuleidimo vieta įrengta Šilutės rajone Žalgirio kaime prie Nemuno (Atmatos atšakoje) priešais Rusnę.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupė vyresnysis specialistas mėgėjų žvejybai Povilas Paukštė teigė, kad valčių nuleidimo vietos įrengtos su 70 proc. Aplinkos apsaugos rėmimo programų lėšų dalimi 30 proc. prisidedant savivaldybėms ir joms organizuojant visus projektavimo ir įrengimo darbus.

 

Prioritetas bus Nemunui

 

P.Paukštės teigimu, po pirmojo valčių vietų įrengimo rėmimo Lietuvoje kilo ažiotažas. Šiuo metu Aplinkos ministerija yra gavusi net 79 prašymus remti naujų slipų įrengimą. 2020-2021 m. rengiamasi skelbti kvietimą dėl 10-12 slipų įrengimo. Numatyta 300 tūkst. eurų suma. Vidutinė slipo įrengimo kaina 25-30 tūkst. eurų.

Aplinkosaugininkai laikosi nuostatos, kad yra svarbu Lietuvos vandens telkiniuose įrengti kuo daugiau valčių nuleidimo vietų. Įrengus tinkamas vietas nebūtų ardomi krantai, žalojami augalai, prie vandens mažėtų chaotiškai formuojamų neoficialių automobilių stovėjimo aikštelių.

P.Paukštė tikino, kad iki galo dar nėra apsispręsta, pagal kokius kriterijus iš ilgo norinčiųjų sąrašo bus pasirenkami remiami slipų projektai. Kai kurie samprotavimai yra. Iš visų Lietuvos upių bus pasirenkamas tik Nemunas. Vien Nemune yra norinčių įrengti 13 slipų. Bet kokie kitų upių projektai greičiausiai bus atmesti.

Pasirinkimą taip pat lems slipų įrengimo kainos, vandens telkinio dydis. Neringos savivaldybė prie Kuršių marių norėtų įrenti net 4 valčių nuleidimo vietas. Bet dėl didelio projektų kiekio savivaldybėms ketinama įvesti ne daugiau kaip vieno slipo apribojimą.

Tai, kad pirmame etape pajūrio regione, kur daugiausiai vandenų, buvo įrengta mažai slipų, greičiausiai įtakos neturės: kas nesidomėjo, tas ir nesuspėjo.

 

Viltys dėl vieno uostamiesčio slipo

 

Klaipėdos miestas yra pateikęs prašymus remti valčių nuleidimo vietų įrengimą Dangės upėje prie Liepų gatvės tilto, o taip pat Smeltalės upės žiotyse.

„Šių metų etape gauti paramą Klaipėdos miesto slipams įrengti yra mažos galimybės, nes rinksimės prioritetą Nemuno upei. Kadangi norinčių įsirenti valkčių nuleidimo vietas yra labai daug, prašysime Aplinko ministerijos vadovybės skirti pinigų ir naujam etapui. Jis galėtų būti 2021-2022 metais. Tuomet Klaipėdos šansai įsirengti valčių nuleidimo vietą prie Liepų gatvės tilto būtų dideli, nes nebeskirtume pinigų toms savivaldybėms, kurios jau būtų gavusios“, - svarstė P.Paukštė. 

Aplinkosaugininkai nesuteikia jokių vilčių, kad būtų skirta parama slipui įrengti Smeltalės upės žiotyse.

Dabar šiokia tokia valčių ir laivelių nuleidimo vieta yra garažų ir mažųjų laivų eksploatavimo bendrijoje „Smiltelė“, bet ji skirta šios bendrijos nariams. Prie jos sezono metu savaitgaliais būdavo daug norinčių nusileisti laivelius, visiems vietos neužtenka.

 

Klaipėdoje slipų trūksta

 

Dangės upės vandens kelią administruojantis „Klaipėdos paplūdimiai“ vyriausiasis specialistas Deivis Bilkštis teigė, kad Dangėje prie Liepų gatvės tilto ir dabar yra nuleidinėjami laiveliai - į vandenį eina betoninės plokštės, yra šioks toks privažiavimas, automobilių stovėjimo vieta pievelėje. Norint pasinaudoti Aplinkos ministerijos parama pirmiausia reikėtų suformuoti žemės sklypą valčių nuleidimo slipui ir minimaliai automobilių aikštelei.

Dar geresnė viena slipui įrentgi, anot D.Bilkščio, yra prie Mokyklos gatvės tilto, kur didesnis laivas plotas, ji yra arčiau miesto centro ir marių.

„Įrengti aikštelę ir slipą čia kainuotų brangiau, nes aukšta krantinė, ilgesnis privažiavimo kelias. Čia ateityje galėtų būti ir prieplaukos, ir laivelių remonto vietos. Esu girdėjęs ir apie kelių verslininkų planus čia įrengti motelius“, - prisiminė D.Bilkštis.

Daugiau valčių ir laivelių nuleidimo vietų Klaipėdoje, Dangės upėje kaip ir nėra. Didžiulis slipas su elingu yra prie Klaipėdos kruizinio terminalo. Jis skirtas didesniems laivams ir paslaugos čia mokamos. Dar šiokia tokia nelegali laivelių nuleidimo vieta yra prie Kuršių marių už Smeltės pusiasalio.

 

 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Laivų slipai pajūrio nepasiekė"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.