Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Legendinė Karibų jūros piratė

XVIII amžiaus pradžioje po Karibų jūrą klajojusios piratų bendražygės Mary Read gyvenimas buvo toks įspūdingas ir romantiškas, jog apie jį jau beveik tris šimtus metų iki pat šių dienų sklinda tikros ar išgalvotos istorijos.

Mary Read ir Anne Bonny bronzinė skulptūra Bahamuose.
Mary Read ir Anne Bonny bronzinė skulptūra Bahamuose. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Mary paslaptis

 

Mary Read gimė 1685 metais Londone. Jos motina Polly labai anksti ištekėjo už jūreivio, kuris, palikęs nėščią žmoną, leidosi į kelinę. Po kelių mėnesių ji pagimdė sūnų. Iš vyro ji ilgai neturėjo jokių žinių. Kadangi ji buvo jauna ir lengvabūdiška, vieną gražią dieną ji vėl pasijuto nėščia. Nenorėdama sugadinti savo reputacijos, ji nusprendė atsisveikinti su vyro giminėmis ir pasiėmusi savo mažąjį sūnelį, kuriam nebuvo nei metų, išvykti į kaimą. Ten berniukas netrukus mirė. bet kiek vėliau jauna mama pagimdė antrą vaiką: dukterį Mary.

Mary mama kaime pragyveno tris ar ketverius metus. Kai baigėsi pinigai, ji nutarė vėl grįžti į Londoną ir prašyti pagalbos pas uošvienę. Nuslėpusi jos anūko mirtį, Polly uošvienei pristatė savo dukrą kaip berniuką. Mary motina smarkiai rizikavo, nes močiutė buvo pasiryžusi priglausti tariamą anūką ir rūpintis jo auklėjimu. Polly nesutiko su tokiu pasiūlymu, sakydama , kad negalinti išsiskirti su dievinamu „sūnumi“. Tuomet jos sutarė, kad vaikas liks su motina, o močiutė duos jiems pragyvenimui po vieną ekiu per savaitę.

Polly, gavusi kulią rentą, ir toliau savo dukrą augino kaip berniuką. Tai buvo jų abiejų paslaptis. Mirus močiutei, motina ir dukra atsidūrė ant skurdo ribos. Tada Polly nutarė dukrą, kuri tuomet jau buvo sulaukusi trylikos metų, įdarbinti tarnu pas vieną turtingą damą. Markas, taip dabar save vadino Mary, ilgai čia neužsibuvo. Ji darėsi vis stipresnė ir drąsesnė, jautė potraukį laisvam gyvenimui, tad galų gale atsidūrė karinio laivo denyje vis dar neatskleisdama savo paslapties, jog yra ne mergina, o vaikinas.

 

Dviejų kavaleristų vedybos

 

Metusi tarnybą laive, Markas-Mary išvyko į Flandriją ir tapo pėstininkų pulko kadetu, turinčiu teisę nešioti ginklą. Ji pasižymėjo drąsa, tačiau nebuvo paaukštinta tarnyboje. Supratusi, kad aukštesnės pareigos čia perkamos ir parduodamos, mergina, vilkinti vyro rūbais, nutarė pereiti į kavalerijos pulką. Ten ji keliuose mūšiuose pademonstravo tokią drąsą, kad užsitarnavo visų pulko karininkų pagarbą.

Taip jau atsitiko, kad Mary staiga įsimylėjo savo ginklo brolį – jauną, gražų flamandą. Kadangi vienu metu neįmanoma tarnauti karo dievui Marsui ir meilės deivei Venerai, ji nebe taip rūpestingai prižiūrėjo savo ginklus, be jokio įsakymo puldavo padėti savo meilės objektui netgi rizikuodama gyvybe.

Tokia padėtis negalėjo tęstis ilgai, Jaunuolį ištiko šokas, kai Mary jam atskleidė savo paslaptį. Kita vertus, jis net apsidžiaugė, kad turės meilužę kariniame lageryje. Netrukus paaiškėjo, kad jaunuolis smarkiai klydo puoselėdamas tokias viltis. Mary buvo ryžtingai nusiteikusi išsaugoti savo nekaltybę, bet tuo pat metu negailėjo jam aistringų meilės žodžių ir akivaizdaus prielankumo. Flamandui neliko kito pasirinkimo, kaip pasipiršti jaunai anglei.

Dviejų kavaleristų vedybos sukėlė didelį triukšmą. Pulko draugai puolė sveikinti jaunavedžius ir apibėrė juos dovanomis. Jauna pora pasitraukė iš karinės tarnybos, išsinuomojo namą netoli Bredos pilies Nyderlanduose ir atidarė užeigą „Trys pasagos“.

Deja, šeimyninė laimė truko neilgai. Mary vyras netrukus mirė. Įsigalėjus taikai, Bredoje nebeliko didelės karinės įgulos, sumažėjo ir užeigos klientų skaičius. Jauna našlė praktiškai liko be darbo ir pajamų.

 

Vėl teko apsimesti vyru

 

Mary vėl teko apsivilkti vyriškus rūbus ir pradėti tarnybą Olandijos pėstininkų pulke. Ilgai jame neužsibuvo, nes taikos metu nebuvo jokių šansu kilti tarnybos laiptais. Mary nutarė laimės ieškoti kitur. Ji įlipo į Nyderlandų prekybinį laivą, plaukiantį į Vakarų Indiją.

Taip atsitiko, kad šį laivą užgrobė anglų piratai. Mary Read pasirodė esanti „vienintelis anglas“ šiame laive, todėl piratai ją pasiliko, o apiplėštam laivui leido plaukti toliau. Niekas iš piratų neįtarė, kad tas jaunas anglas iš tikrųjų yra moteris.

Po kurio laiko Vakarų Indijoje buvo paskelbtas karaliaus Georgo I įsakas apie amnestija visiems piratams, kurie iki nurodyto laiko paklus karaliui ir nutrauks savo piratinę veiklą. Visi piratų laivo įgulos nariai, tarp kurių buvo ir Mary Read, nusprendė pasinaudoti karaliaus malone ir gyventi ramybėje.

Deja, netrukus jiems baigėsi pinigai. Sužinoję, kad Providensijos salos gubernatorius Woodsas Rogersas renka kaperius, kurie kovotų su ispanais, Mary Read ir dar keletas jūrininkų nuvyko į šią salą tikėdamiesi sėkmės.

Gubernatoriaus apginkluoti laivai netrukus pakėlė bures, tačiau vos išplaukus į jūrą kai kuriuose laivuose įgulos sukilo prieš kapitonus ir sugrįžo prie savo senojo piratų amato. Tarp jų buvo ir Mary Read.

 

Gyvenimas tarp piratų

 

Likimas taip lėmė, kad ji atsidūrė anglų pirato Johno Rackhamo laive. Čia niekas neabejojo, kad tai yra vyras. Juolab, kad šiam įgulos nariui netrūko drąsos. Nė kiekvienas piratas taip ryžtingai, nevengdamas pavojų, peršokdavo į užpultą laivą.

Tame laive ji sutiko Anne Bonny, kuri taip pat vilkėjo vyriškais rūbais, nors ir bnuvo kapitono Rackhamo meilužė. Taip jau atsitiko, kad Anne atkreipė dėmesį į jauną gražų jūreivį ir jį įsimylėjo, nežinodama, kad tai moteris. Mary Read teko atskleisti savo paslaptį.

Didelė draugystė užsimezgusi tarp dviejų moterų sukėlė pavydo jausmą kapitonui Rackhamui. Jis netgi grasino perpjauti gerklę tam Anne draugui. Siekdama užkirsti kelią nelaimei, Anne Bonny atskleidė kapitonui Mary paslaptį, paėmusi iš jo šventą priesaiką, kad viską laikys paslaptyje.

Kapitonas Rackhamas laikėsi savo žodžio taip sąžiningai, kad joks įgulos narys neįtarė, kad po Marko vyriškais rūbais slepiasi moteris. Piratai įsitraukę į savo amatą užgrobė daugybę laivų, priklausančių Jamaikai ir kitiems Vakarų Indijos salų prekybos centrams. Mary Read visada būdavo kautynių priekyje.

Nepaisant visų atsargumo priemonių, į Mary Read širdį vėl pasibeldė meilė. Jos dėmesį atkreipė jaunas, gražiai sudėtas vyras. Ji taip aistringai įsimylėjo, kad naktimis net užmigti negalėdavo. Kadangi nėra nieko labiau išradingesnio už įsimylėjusią moterį, Mary pirmiausia nusprendė pasiūlyti jam „vyrišką“ draugystę. Įsitikinusi, kad jau atėjo laikas atskleisti mylimajam savo paslaptį, ji tai padarė parodydama savo kaklo neįprastą baltumą.

Mary meilė savo išrinktajam buvo tokia stipri ir pasiaukojanti, jog ji dviem valadomis anksčiau, nei turėjo piratų dvikovoje kautis jos mylimasis, pati išprovokavo konfliktą su meilužio priešininku ir jį nukovė.

 

Nelaisvė ir mirtis

 

1720 metų lapkričio mėnesį piratų medžiotojas kapitonas Jonathanas Barnertas netikėtai užklupo Rackhamo laivą, kuriame vyko romo vakarėlis. Mary, Anne ir Rackhamas netikėtai užklupti nesipriešino, o likusi įgulos dalis slėpėsi po deniu. Mary numetė jiems į triumą pistoletą ir sušuko; „Jei tarp jūsų yra bent vienas vyras, šaukite ir kovokite!"

Rackhamas kartu su įgula buvo areštuoti ir patraukti į teismą, kuris juos visus už piratavimą nutarė pakarti. Kadangi Mary Read buvo nėščia, teismas nusprendė bausmės vykdymą atidėti. Ko gero, vėliau ji gal būtų sulaukusi ir malonės, tačiau praėjus kuriam laikui po teismo ji tapo karštinės auka ir 1721 metų balandžio 28 dieną mirė.

Fotoreportažas
  • Legendinė Karibų jūros piratė-Foto-nr-9011_9012.jpg
  • Legendinė Karibų jūros piratė-Foto-nr-9011_9013.jpg
  • Legendinė Karibų jūros piratė-Foto-nr-9011_9014.jpg
  • Legendinė Karibų jūros piratė-Foto-nr-9011_9015.jpg
  • Legendinė Karibų jūros piratė-Foto-nr-9011_9016.jpg
  • Legendinė Karibų jūros piratė-Foto-nr-9011_9017.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Legendinė Karibų jūros piratė "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.