Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Legendinis prancūzų korsaras

Diunkerko miesto centre dėmesį traukia impozantiška kardą iškėlusio vyro statula, ant kurios postamento užrašyta „Žanui Bartui nuo Diunkerko miesto“. Kas jis toks ir už kokius nuopelnus jam buvo pastatytas šis paminklas?

Žano Barto vadovaujami laivai prie Anglijos krantų.
Žano Barto vadovaujami laivai prie Anglijos krantų. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

 

Neblėstanti šlovė

 

Prieš 317 metų balandžio 22 dieną per visą Diunkerką nutyso laidotuvių procesija. Miestelėnai į Šv.Eloi bažnyčios kapines amžinam poilsiui lydėjo savo žygdarbiais garsėjusį Prancūzijos karališkojo karinio laivyno jūrininką ir korsarą Žaną Bartą (pranc. Jean Bart, 1651-1702). Buvę bendražygiai, eidami paskui jo karstą, vienu balsu tvirtino, kad prancūzų korsarai daugiau niekada nebeturės tokio šaunaus kapitono.

„Jūros lapino“ pravardę turėjęs Ž.Bartas per savo karjerą nuskandino, sudegino arba užgrobė beveik 400 laivų. Tiek jų nebuvo net garsiausio visų laikų pirato Henrio Morgano (1635-1688) sąskaitoje. Apie dvimetrinio ūgio flamandų kilmės korsaro, tarnavusio Karaliui Saulei (Liudvikas XIV), drąsą ir karinį talentą dar jam gyvam esant sklido legendos. Nors Ž.Bartas žuvo ne mūšyje, o mirties patale atsidūrė dėl banaliausio pleurito, jo šlovė metams bėgant tik didėjo.

Mažiau nei per du šimtmečius Žano Barto vardu buvo pavadinti 27 Prancūzijos karo laivai. Paskutinysis iš jų, 139 metrų ilgio fregata su korsaro vardu „Jean Bart“, 2008 metais padėjo sugauti Somalio piratus, kurie buvo užgrobę prabangią prancūzų jachtą „Le Ponant“.

Pagerbiant Žano Barto atminimą 1847 metų rugsėjo 7 dieną buvo atidengta jo skulptūra centrinėje miesto aikštėje, kuri nuo tada vadinasi jo vardu. Jo atminimas įamžintas ir daugelyje knygų, kurias sukūrė istorikai ir rašytojai.

 

Pratęsė šeimos tradicijas

 

Michelis Delebarras, 25 metus išbuvęs Diunkerko mero poste, 2002 metais išleistoje knygoje „Jean Bart, La légende du corsaire“ pateikė spalvingą savo žemiečio istoriją, kurią pabandysime priminti ir mūsų skaitytojams.

Žanas Bartas gimė Diunkerke kelintos kartos jūreivių ir žvejų šeimoje, kuri savo taikią profesiją sėkmingai derino su korsaro amatu. Skirtumas tarp korsarų, turinčių valdžios leidimą kariauti su priešo laivais, ir piratų buvo gana miglotas. Žano Barto senelis ir jo tėvas buvo žinomi Diunkerko korsarai. Abu žuvo mūšiuose užpuldinėdami anglų, olandų ir kitų šalių laivus.

Būdamas vos dvylikos metų, Žanas pratęsė šeimos tradiciją pradėjęs plaukioti kabotažiniais laivais Šiaurės jūroje ir Lamanše. Nuo pat savo karjeros pradžios jis pasižymėjo sumanumu ir drąsa. Šių savybių dėka Žanas sparčiai kilo pareigose: junga, jūreivis, kapitono padėjėjas, kapitonas.

Prasidėjus karui su Olandija, 23 metų Žanas Bartas buvo paskirtas nedidelio korsarų laivo „Le Roi David“, ginkluoto dvejomis patrankomis, kapitonu. Laivo komanda buvo nedidelė – tik 36 vyrai. Jau pirmajame mūšyje prie Tekselio salos jaunajam korsarų vadui teko stoti į kovą su olandų fregata, turinčia 18 patrankų ir šešiasdešimties žmonių įgulą. Patrankų skaičius korsarams neturėjo reikšmės, nes mūšyje pirmenybę teikė abordažui, kuris ir šį kartą pasiteisino.

Šlovė ir sėkmė, lydėjusi jaunąjį korsarą jūrų mūšiuose, o taip pat turtingi trofėjai padėjo Žanui Bartui prisijungti prie Diunkerko korsarų bendruomenės. Laivų savininkai jam patikėdavo vis didesnius laivus su galingesne ginkluote. Vien tik per 1675–uosius metus jis užgrobė 26 laivus. Po metų, vadovaudamas fregatai „La Palme“ su 18 patrankų, Ž.Bartas užgrobė 33 laivus, tarp kurių ne vienas turėjo vos ne dvigubai daugiau sunkiosios ginkluotės..

 

Karališkojo laivyno tarnyboje

 

Po įspūdingų pergalių apie Žano Barto žygius sklandė legendos. Į jį atkreipė dėmesį net pats Prancūzijos karalius Liudvikas XIV, Versalio dvariškių vadinamas „Karaliumi Saule“.

1579 metais karalius suteikė Ž.Bartui kapitono-leitenanto laipsnį ir pasiuntė į Viduržemio jūrą kariauti prieš čia siautėjančius berberų ir maurų piratus. Iš šio žygio jis grįžo parsigabendamas daugiau kaip 500 belaisvių. Tarp jų buvo ir Maroko uosto Salė valdytojo sūnus, už kurį tikėtasi gauti nemažą išpirką.

Tapęs Prancūzijos karališkojo laivyno karininku, Ž.Bartas sugalvojo visus Diunkerko korsarus sujungti į vieną ypatingą eskadrą. Sumanymas buvo įgyvendintas. Korsarų eskadra keletą metų sėkmingai grobė ir skandinio Prancūzijos priešų prekybos ir karo laivus. Ž.Bartas šiose batalijose savo pavyzdžiu įkvėpdavo komandą kovoti iki galo.

Kartą, vadovaudamas 24 patrankų fregatai „Serpent“ („Gyvatė“), Ž.Bartas iš Kales uosto  į Brestą vežė statines su paraku. Pakeliui prancūzus atakavo olandų karinis laivas. Prasidėjo dviejų laivų artilerinė dvikova. Parako statinėmis pakrautas „Serpent“ kiekvieną minutę galėjo išlėkti į orą. Tuo metu kapitono žvilgsnis nukrypo į išbalusį ir drebantį jungą, kuris ne mažiau už kitus įgulos narius suprato. koks jiems gresia pavojus.

Ž.Bartas įsakė: „Pakelkite ir pririškite jį prie stiebo. Tas, kuris nemoka žiūrėti pavojams į akis, nevertas gyventi.“ Šioje istorijoje įdomiausia tai, kad tas pabūgęs junga buvo Žano Barto dvylikametis sūnus Fransua-Kornelis.

Po daugelio sėkmingų žygių, kurių metu buvo sunaikinti arba užgrobti anglų ir olandų laivai, gabenantys šaudmenis ir maisto produktus, Ž.Bartas buvo pakviestas į Versalį. Tuomet keturiasdešimt šešerių metų Diunkerko korsaras jau buvo tapęs Prancūzijos jūrininkų kūmyru ir priešų siaubu. Karalius Saulė apdovanojo jį prieš metus įsteigtu Šv.Liudviko kryžiaus ordinu ir suteikė teisę savo herbe turėti auksinės lelijos atvaizdą.

Žanas Bartas buvo du kartus vedęs ir turėjo 13 vaikų, iš kurių tik šeši pergyveno savo tėvą.

 

 

 

Fotoreportažas
  • Legendinis prancūzų korsaras-Foto-nr-7957_7958.jpg
  • Legendinis prancūzų korsaras-Foto-nr-7957_7959.jpg
  • Legendinis prancūzų korsaras-Foto-nr-7957_7960.jpg
  • Legendinis prancūzų korsaras-Foto-nr-7957_7961.jpg
  • Legendinis prancūzų korsaras-Foto-nr-7957_7962.jpg
  • Legendinis prancūzų korsaras-Foto-nr-7957_7963.jpg
  • Legendinis prancūzų korsaras-Foto-nr-7957_7964.jpg
  • Legendinis prancūzų korsaras-Foto-nr-7957_7965.jpg
  • Legendinis prancūzų korsaras-Foto-nr-7957_7966.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Legendinis prancūzų korsaras "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.