Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste

Fromborkas – ramus miestelis šiaurės Lenkijoje, stovintis ant Vyslos įlankos kranto.

Fromborgo uostas.
Fromborgo uostas. @ Vidmanto Matučio nuotr.

Švarios, bet tuščios gatvės

Po ilgos kelionės Fromborką pasiekėme pavakariais. Nors iki saulėlydžio buvo dar toli, tačiau švariai išblizgintas miestelis atrodė tarsi išmiręs. Nebuvo net ko paklausti, kur galima ilgam ir saugiai pastatyti automobilį. Laimei, netoli marių kranto pamatėme kemperį su vokiškais numeriais. Jo šeimininkas, pagyvenęs vokietis, čia pat „ganantis“ savo pudelį, patarė nesukti sau galvos, o parkuotis šalimais.

Kitą rytą prie mūsų autobusiuko prisistatė vidutinio amžiaus ponia su kvitų knygele rankose ir paprašė 3 zlotų, tačiau sužinojusi, kad mes iš Lietuvos, numojo ranka. Pasirodo, ponia Kristina buvusi vilnietė, dar moka vieną kitą lietuvišką žodį, jai esą malonu susitikti ir pakalbėti su buvusiais žemiečiais. Pasak jos, miestelis, kuriame ji dabar gyvena ir dirba, atgyja tik tada, kai čia kartą per metus vyksta tarptautinis vargonų muzikos festivalis arba susirenka iš visos Lenkijos buriuotojai į Koperniko taurės regatą. O šiaip jau Fromborke vyrauja tyla ir ramybė. Vietiniai gyventojai (apie 2500) paskendę savo darbuose, o didžioji dalis poilsiautojų, kurių vasarą čia netrūksta, dažniausiai būna pagyvenę vokiečiai nemėgstantys triukšmo. Juos čia traukia ne tik gražus gamtovaizdis, jaukus ir švarus miestelis, bet ir nostalgija. Po pirmojo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo 1772 m. čia 173 metus gyveno ir dirbo vokiečiai. Iš tų laikų mieste yra išlikę nemažai įvairios paskirties istorinių objektų. Nuo jų ir pradėjome savo pažintį su Fromborku.

 

Neblėstanti pagarba Kopernikui

Per visą miestelį nuo vieno iki kito jo galo einanti pagrindinė gatvė Fromborką dalija į dvi dalis: pakrantėje išsidėsčiusią miestelio infrastruktūrą ir ant kalvos stūksantį didingą katedros ansamblį.

Dauguma Fromborko svečių, tarp jų ir mes, pirmiausia patraukėme į aukštų ir storų sienų apsuptą gotikinio stiliaus didingą katedrą. Tai – svarbiausias ir gražiausias pastatas šiame regione. Laimei, kad per karą ne tik katedra, bet ir visas jį supantis senovinių pastatų kompleksas išliko nepaliestas.

Viename iš šio komplekso bokštų nuo 1510 iki pat savo mirties 1543 metų gyveno ir dirbo lenkų astronomas, matematikas ir ekonomistas Mikalojus Kopernikas. Dabar šis šiaurės vakarų pusėje esantis storas ir keturkampis pastatas taip ir vadinamas – Koperniko bokštas. Čia jis ne tik gyveno, bet buvo įrengęs ir observatoriją. Tarp jos sienų mokslininkas sukūrė heliocentrinę Saulės sistemos teoriją, kuri teigė, kad ne Saulė, o Žemė sukasi aplink ją. Po mirties kanauninko rangą turėjęs dvasininkas M. Kopernikas buvo palaidotas katedroje, bet bėgant metams pamiršta kurioje vietoje. 2008 m. moksliniais tyrimais nustatyta, kad čia atrasti palaikai tikrai priklauso katedros kanauninkui M. Kopernikui.

Kopernikas labai populiarus Lenkijoje. Praktiškai kiekviename mieste ir didesnėje gyvenvietėje būtinai yra gatvė, pavadinta M. Koperniko vardu. Panašiai, kaip Lietuvoje nėra miestelio, neturinčio Dariaus ir Girėno gatvės.

 

Miestas gyvena iš turistų

Katedrą supančių pastatų komplekse šiandien veikia M. Koperniko muziejus, planetariumas, varpinėje yra įrengta Fuko švytuoklė, įrodanti, kad Žemė sukasi.

Mus sudomino didingų rūmų papėdėje stovintis vandens bokštas. Pasirodo, pamaryje augantis miestelis neturėjo tinkamo maistui gaminti vandens. Gyventojai nerimavo, kad nėra pratekančio vandens, kuris tiktų sanitariniams (maudytis, skalbti) tikslams ir suktų malūno girnas. XIV amžiuje buvo pradėtas kasti kanalas, kuris nukreipė už 5 kilometrų esančios upės vandenis per visą miestelį iki Vyslos įlankos. Ant šio kanalo buvo pastatytas malūnas, o vėliau ir vandens bokštas, tiekiantis gėlą vandenį miesteliui. Tas vandens bokštas išliko iki šių dienų. Išliko ir kanalo liekanos su vis dar jame telkšančiu vandeniu. Palei jį rikiuojasi ne tik seno parko medžiai, bet ir nemažai užeigų, kurias mėgsta turistai.

Senasis kanalas baigiasi, pasiekęs uostelio akvatoriją. 2005 m. uostelis buvo rekonstruotas ir išplėstas. Dabar jame bazuojasi nedideli žvejybos laivai ir pramoginės jachtos. Tiesa, mums lankantis čia stovėjo tik keletas nedidelių jachtų. Sutikti buriuotojai pasakojo, kad kol uosto vartuose dirbanti žemkasė neišgilins farvaterio, vidurvasaryje didelės grimzlės jachtos negali įplaukti į jiems skirtą mariną.

Ankstyvą rytą mes čia sutikome iš marių grįžtančius žvejus. Į marias jie plaukia didelėmis atviromis motorinėmis valtimis. Jų įgula retai kada būna didesnė, nei trys vyrai. Paklausti apie laimikį, žvejai nebuvo linkę girtis. Esą būna ir geriau.

Uostelio pašonėje veikiantis restoranas skelbiasi, kad jo valgiaraštyje yra įvairių žuvies patiekalų. Dabar jis plečiasi: įrenginėjamos žuvies rūkyklos, kurias pro stiklo sienas galės stebėti restorano lankytojai.

Neilgos viešnagės metu spėjome įsitikinti, kad Fromborkas atvykėliams siūlo išvystytą turizmo infrastruktūrą, kuri atitinka dabarties poreikius. Čia veikia ne tik jaukios nedidelės kavinės, ledainės, bet ir gurmaniškus patiekalus siūlantys restoranai, geri viešbučiai. Privačios organizacijos jūros romantikams siūlo pasiplaukiojimą po Aistmares su jachtomis ir pramoginiais kateriais. Su turizmu susijusi veikla yra pagrindinis miesto pajamų šaltinis.

Fotoreportažas
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2925.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2916.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2917.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2918.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2919.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2920.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2921.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2922.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2923.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2924.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2926.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2927.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2928.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2929.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2930.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2931.jpg
 • Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste-Foto-nr-2915_2932.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Lenkijoje žvejų sutiksi ir Mikalojaus Koperniko mieste"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.