Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Liepsnojantis mistinis laivas

Dramatiška dviejų amerikiečių škunų istorija pagimdė jau 200 metų Naujosios Škotijos (Kanada) pakrantėje gyvuojančią legendą apie liepsnojančio laivo vaiduoklį, kuris per pilnatį pasirodo horizonte.

Degantis burlaivis asocijuojasi su „Teazer“ mistika.
Degantis burlaivis asocijuojasi su „Teazer“ mistika. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Kaperiai prieš britus

 

Nedidelė škuna „Teazer“ buvo vienas pirmųjų amerikiečių kaperių laivas. 1812 metų vasarą prasidėjus kariniam konfliktui tarp JAV ir Jungtinės Karalystės, amerikiečių kaperiai buvo pagrindinė jėga kovojanti su britu laivynu, blokuojančiu Amerikos uostus.

Kaperiais tapdavo privačių laivų savininkai, gavę JAV valdžios leidimą apsiginkluoti ir kariauti su priešų laivais. Kadangi amerikiečiai tuo metu turėjo tik nedaug karinių laivų, gauti kaperio licencija buvo nesunku ir kainavo ji nebrangiai.

Dauguma pirklių, išsiėmusių kaperių licencijas, ir toliau pelnėsi iš krovinių pervežimo, o priešų laivus užpuldinėdavo tik progai pasitaikius. Bet buvo ir tikrų korsarų, kurie išplaukdavo į jūrą su vieninteliu tikslu – apiplėšti anglų prekybinius laivus.

Britų karališkojo laivyno eskadra patruliavo Amerikos pakrantėse bandydama nutraukti JAV prekybinius ryšius su Europa ir užpuldinėjo amerikiečių prekybos laivus. Amerikiečių kaperiai nelikdavo skolingi. Per 1812-1814 metus amerikiečių kaperiai „apšvarino“ daugiau kaip 200 anglų prekybos laivų. Bet jie laikė save ne plėšikais, o kovotojais už prekybos laisvę.

 

Įgulą paleido, laivą sudegino

 

Niujorko verslininko Samuelio Adamso škunai „Teazer“, gavusiai kaperio licenciją, vadovavo JAV karinio laivyno leitenantas Frederikas Džonsonas. Nedidelis, bet gerai ginkluotas amerikiečių burlaivis anglų prekybos laivus medžiojo ties Naujosios Škotijos krantais. Tuo metu ši Kanados sala buvo viena iš britų armijos ir jūrų laivyno bazių už Europos ribų.

Jau pirmajame žygyje „Teazer“ komanda užgrobė keletą anglų prekybos laivų, kuriuos pristatė į amerikiečių uostus. Vėliau sėkmė nuo kaperių nusisuko. 1813 metų sausio 17 dieną amerikiečių škunos kelyje pasitaikė neseniai iš Anglijos atplaukęs britų karališkojo laivyno linijinis laivas „San Domingo“, ginkluotas 74 patrankomis.

Dvigubai didesnis ir greitesnis britų karo laivas privertė amerikiečių kaperius pasiduoti. Tais laikais  kare dar buvo laikomasi tam tikrų džentelmeniškų susitarimų. Davę garbės žodį, kad jie nekovos prieš anglus, F.Džonsonas ir jo komanda lygtinai atgavo laisvę.

Anglams nedidelė amerikiečių škuna nebuvo reikalinga, todėl, prieš palikdami užgrobtą „Teazer“, ją padegė. Liepsnose skendintį laivą matė visa Naujosios Škotijos pakrantė.

 

Naujas ir didesnis

 

Samuelis Adamsas, netekęs anglų sudegintos škunos, greitai jos vieton pasistatė naują dar didesnį dviejų stiebų 18 metrų ilgio burlaivį, kurį pavadino „Young Teazer“. Jo vadu paskyrė Viljamą Dobsoną. Prie naujo laivo įgulos, kurią sudarė 73 žmonės, prisidėjo ir leitenantas F.Džonsonas, sulaužęs duotą garbės žodį.

1813 metų birželio pradžioje „Young Teazer“ jau antrą kartą išplaukė iš Portlando, pasirengęs anglų prekybos laivų medžioklei prie Naujosios Škotijos krantų. Tuo metu britų fregata „Shannon“ užgrobė panašaus tipo amerikiečių laivą „Chesapeake“ ir vilko jį į Halifaksą. „Young Teazer“ sukiojosi netoliese, bet nesiryžo pulti 45 metrų ilgio gerai ginkluotos fregatos, kurios įgulą sudarė ne tik jūrininkai, bet ir keli šimtai kareivių.

Drąsa pasižyminti „Young Teazer“ įgula vis dėl to nutarė veltui laiko negaišti. Iškėlę Didžiosios Britanijos vėliavą, amerikiečiai įsigudrino Halifakso uosto prieigose „apšvarinti“ du anglų prekybos laivus. Apgaulę anglai pastebėjo tik amerikiečių kaperiams pasišalinus. Vytis ižulių plėšikų buvo pasiųsti keli britų kariniai laivai.

 

Bijojo atpildo

 

Tik per stebuklą sugebėjęs pasprukti iš Halifakso, „Young Teazer“ po poros savaičių buvo užspiestas vienoje Naujosios Škotijos įlankoje. Pradžioje britų fregatos „Orpheus“ ir „Hogue“, pasak šio įvykio liudininkų, „žiauriai“ apšaudė amerikiečių kaperinį laivą. Po to „Hogue“ vadas Tomas Bladenas Kapelis pasiuntė penkias valtis su kariais, kurie abordažu turėjo užimti „Young Teazer“.

Tuo metu amerikiečių laivo kapitonas V.Dobsonas tarėsi su komanda ką jiems daryti atsidūrus tokioje situacijoje. Kapitonas siūlė pasiduoti, tam pritarė ir įgulos nariai. Su tokiu sprendimu nesutiko tik leitenantas F.Džonsonas.

Jau ankstesniuose žygiuose pasižymėjęs nenuspėjamu elgesiu, F.Džonsonas aršiai ginčijosi su kapitonu. Neįtikinęs jo, staigiai dingo nuo denio. Po kelių minučių amerikiečių škuna sprogo. Pasak kai kurių šaltinių, laivą susprogdino F.Džonsonas, bijodamas, kad už garbės žodžio sulaužymą anglai jo nepakartų. Matyt, jį išgąsdino prie „Young Teazer“ artėjančios anglų valtys.

Per sprogimą žuvo didžioji amerikiečių škunos įgulos dalis. Likę gyvi, bet stipriai apdegę vyrai,  laukė pagalbos laikydamiesi už susprogdinto laivo liekanų. Juos surinko ir paėmė į nelaisvę anglų laivai. Vėliau jie buvo išsiųsti į Melvilio salą, kurioje veikė belaisvių stovykla.

 

Tragedijos atspindys

 

Taip jau atsitiko, kad abiejų amerikiečių škunų žūties istorija, pagimdė legendą apie patį žymiausią laivą vaiduoklį Naujosios Škotijos pakrantėje. Jį vadina „Teazer Light“ („Teazero šviesa“). Vietiniai gyventojai pasakoja, kad horizonte, ten kur žuvo amerikiečių škunos, neretai pasirodo liepsnojančio laivo siluetas. Pirmą kartą toks reiškinys buvo užregistruotas baigiantis XIX amžiui.

Žymi Kanados tautosakininkė Marija Helen Creighton (1899-1989) savo knygoje „Bluenose Ghots“ („Žydrynės vaiduokliai“) pažymėjo, kad daugelis jūros horizonte pasirodančių „vaiduoklių“, tarp jų ir „Teazer Light“, gali būti tik optinė iliuzija, atsirandanti pilnaties metu. Kas ir ką sakytų, bet „Teazer Light“ yra žinomiausia mistinė figūra Naujojoje Škotijoje.

 

Fotoreportažas
  • Liepsnojantis mistinis laivas-Foto-nr-5696_5697.jpg
  • Liepsnojantis mistinis laivas-Foto-nr-5696_5698.jpg
  • Liepsnojantis mistinis laivas-Foto-nr-5696_5699.jpg
  • Liepsnojantis mistinis laivas-Foto-nr-5696_5700.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Liepsnojantis mistinis laivas"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.